Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Je bitcoin zbytečný?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Je bitcoin zbytečný?

Je bitcoin zbytečný?

Desáté výročí je obvykle důvodem k oslavám a zamyšlení. Pro bitcoiny však sotva přijdou nějaká impéria, která brzy oslaví desáté výročí jejího uvedení do světa. Satoshi Nakamoto, který napsal článek oznamující bitcoiny, měl vytvořit digitální měnu v reakci na finanční krizi v roce 2008. Decentralizací finančního ekosystému se pokoušel posunout rovnováhu sil z vybrané skupiny finančních institucí na širší veřejnost.

Ale divoká jízda skandálů a kolísavé cenové výkyvy v následujících deseti letech tyto záměry zmařily. Desátý rok bitcoinů byl obzvláště bolestivý. Jeho cena se od začátku letošního roku propadla a mince při dlouhodobém mdlobách ztratila přibližně 70% své hodnoty. Trhy s kryptoměnou, které většinou sledují náskok bitcoinů, se také převrhly v hodnotě a během tohoto období poklesly o 73%.

Jako by to nebylo dost špatné, nedokázalo si získat popularitu hlavního proudu. Lidé nepoužívají bitcoiny ani k maloobchodním nákupům, ani k obchodování. Poté, co loni v prosinci dosáhl vrcholu, objemy transakcí na blockchainu bitcoinů klesly. Mezitím rychle pokračují skandály sužující bitcoiny a kryptoměny. (Viz také: Obchodování s kryptoměnami je druhým nejčastějším investičním podvodem v Austrálii).

Hodnocení bitcoinů, ať už jako úložiště hodnoty nebo jako prostředek pro každodenní transakce, byly většinou negativní. V upadajícím úvodníku časopis Economist nedávno prohlásil, že bitcoiny a další kryptoměny jsou k ničemu. “Neexistuje žádný rozumný způsob, jak dosáhnout konkrétního ocenění,” píše časopis a upozorňuje na řadu nedostatků v ekosystému. Mezi ně patří nedostatečná transparentnost a bezpečnost jejich blockchainů a potíže s nákupem nebo transakcí s kryptoměnami.

The Economist není jediná publikace kritická vůči bitcoinům. Další publikace rovněž zdokumentovaly časové osy a jejich hodnocení růstu bitcoinů je v podobném duchu. Znamená to, že bitcoin je při všech uvedených ušlechtilých úmyslech k ničemu?

Případ bitcoinů jako zbytečné inovace

Krize identification bitcoinu je do značné míry na vině za současný pokles jeho bohatství. Původně byl navržen jako mezinárodní měna a bezhraniční mechanismus pro každodenní transakce.

Až na to, že to tak nedopadlo.

V průběhu permit zprávy dokumentovaly jeho použití při praní peněz a nezákonných činnostech, i když jeho neohrabané rozhraní zajistilo, že přijetí ze strany spotřebitele zůstane zanedbatelné. Odvrácenou stranou tohoto příběhu byl vstup spekulativních retailových investorů, kteří zvýšili jeho cenu na neudržitelnou úroveň.

Rychle rostoucí ocenění na trzích s kryptoměnami změnily dominantní příběh kolem bitcoinů. Již se nepovažuje za prostředek každodenní transakce. Místo toho je kryptoměna označována jako úložiště hodnoty, což je alternativní investice podobná zlatu. Ale kryptoměna zde také čelí dvěma významným problémům.

První se týká bublin v ceně bitcoinů.

Do dnešního dne byly v bitcoinech tři bubliny. Vyskytly se v letech 2011, 2013 a 2017. Pokaždé, když cena sledovala parabolickou křivku s prudkým nárůstem ocenění, po kterém bezprostředně následoval stejně prudký pokles. Během každé z těchto bublin vzrostla hodnota bitcoinu trojciferně a přilákala značný maloobchodní kapitál. Tenké objemy likvidity hrály hlavní roli při zvyšování ceny bitcoinů v těchto bublinách.

Druhým problémem musí být kontrola bitcoinů u velmi málo základních charakteristik uchovávače hodnoty. Analytik společnosti Morningstar Kristoffer Inton a jeho tým vytvořili rámec professional kontrolu, zda by kryptoměny mohly vytlačit zlato jako investiční nástroj. Zaměřili se na likviditu, funkční účel, nedostatek nabídky, jistotu budoucí poptávky a stálost. Až na nedostatek nabídky bitcoin selže u ostatních atributů. Není divu, že analytici dospěli k závěru, že kryptoměny ne a „nebudou zpochybňovat držení jako třída bezpečných aktiv“.

Jasnější budoucnost dopředu?

U bitcoinů však nemusí být vše ztraceno. Navzdory propadu cen nadšenci bitcoinů poukazují na nedávný vývoj v jeho ekosystému jako na důkaz toho, že se ještě může vrátit.

Technologický pokrok drží naději na použití kryptoměny v maloobchodních transakcích. Počet uzlů Lightning Network v síti bitcoinů se od začátku letošního roku znásobil. (Účelem Lightning Community je urychlit síť bitcoinů prováděním transakcí mimo její hlavní blockchain.) Swapy napříč řetězci umožní bezproblémové transakce s blockchainy pro jiné kryptoměny.

Ekosystém bitcoinů také nadále roste s řadou produktů, které rozšiřují jeho rozsah případů použití. Kromě obchodování s bitcoiny jej můžete použít jako zástavu pro půjčky nebo s ním koupit šperky. Podle některých zpráv začaly malé a střední podniky také využívat blockchain bitcoinů k provádění bankovních převodů, protože to stojí méně.

Ale největší změna v bohatství bitcoinů mohla přijít z regulace. I když odmítnutí bitcoinových ETF ze strany SEC zaujalo titulky, došlo k viditelnému zmírnění postoje regulačních orgánů. Bitcoiny a další kryptoměny se staly prominentním tématem diskuse na konferencích Fintech a mezi komisaři SEC.

Posledně jmenovaný komentář k tématu se změnil z kritiky na jasnost ohledně stavu některých kryptoměn. Zatímco SEC zasáhla proti případům podvodů a manipulace v kryptoměnách, komisaři také vyzvali hráče v jeho ekosystému, aby očistili své jednání.

Výsledkem je, že se z chaosu bitcoinového ekosystému začíná objevovat určitý řád. Začátek je vytváření samoregulačních organizací professional burzy kryptoměn. Vstup pojišťovacích gigantů, jako je Lloyds z Londýna, do ekosystému kryptoměn, je dalším vývojem, který zmírní obavy investorů, kteří se jinak obávají investovat do kryptoměn. Do ekosystému se dostává také spousta nových investičních produktů, od indexových fondů po důchodové účty.

Institucionální investoři se také zahřívají na myšlenku investovat do bitcoinů. Vstup na Wall Road by mohl významným způsobem změnit likviditu v ekosystému kryptoměny, protože na rozdíl od retailových investorů a krátkodobých obchodníků investují dlouhodobě a mohou hrát důležitou roli při stabilizaci cen.

Investování do kryptoměn a dalších počátečních nabídek mincí (ICO) je velmi riskantní a spekulativní a tento článek nedoporučuje Investopedii ani pisateli investovat do kryptoměn nebo jiných ICO. Vzhledem k tomu, že situace každého jednotlivce je jedinečná, měli byste před finančními rozhodnutími vždy konzultovat kvalifikovaného odborníka. Investopedia neposkytuje žádná prohlášení ani záruky ohledně přesnosti nebo včasnosti zde obsažených informací. K datu vzniku tohoto článku autor vlastní ,21 bitcoinu a 1 litecoin.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: