Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaký je dopad kryptoměny na životní prostředí?

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Kryptoměnová strategie a vzdělání  > Jaký je dopad kryptoměny na životní prostředí?

Jaký je dopad kryptoměny na životní prostředí?

Kryptoměny prošly dlouhou cestu od svého relativně nejasného původu. Zatímco tradiční finanční svět mohl kdysi pohrdat digitálními měnami jako nástrojem professional zločince, teroristy nebo vzpurné jednotlivce frustrované tradičními penězi, v uplynulých měsících tento průmysl dosáhl významného pokroku v prosazování legitimního a (potenciálně) světového prostoru .

Digitální měny, jako jsou bitcoiny (BTC) a ether, vydláždily cestu a masivně rostly v jednotkové hodnotě, uživatelských základnách a objemech denních transakcí – a na jejich cestě se vydaly desítky nových kryptoměn. Jak již bylo řečeno, kryptoměna není bez kritiků. Mnoho skeptiků nadále tvrdí, že vesmír je spekulativní bublina připravená k prasknutí. Dalším typem kritiky, která si zatím příliš nevšimla, je otázka dopadu digitálních měn na životní prostředí.

Uzly, těžba a další

Většina digitálních měn se řídí modelem bitcoinu, nejstarší kryptoměny, aby získala široké přijetí a úspěch. Jako decentralizovaný token není bitcoin spojen s centrální bankou. Nové bitcoiny se spíše generují prostřednictvím procesu známého jako „těžba“, při kterém počítače po celém světě řeší složité matematické problémy a vydělávají BTC jako odměnu.

Celý systém je podporován a založen na blockchainu, technologii, která funguje jako distribuovaná digitální kniha pro záznam všech minulých transakcí. Informace o blockchainu jsou sdíleny mezi uzly sítě nebo jednotlivými počítači a těžebními plošinami po celém světě.

Přívrženci konceptu kryptoměny tvrdí, že digitální měny nabízejí četné výhody oproti nekrytým penězům kvůli jejich komplikovanému, anonymizovanému nastavení. Podle zprávy CNN však proces těžby BTC a dalších digitálních měn vyžaduje ohromující množství energie. K datu prosince 2017 bitcoiny skutečně spotřebovaly přibližně 32 terawattů energie ročně, podle údajů indexu spotřeby energie bitcoinů zveřejněného společností Digiconomist, což je internet professional analýzu kryptoměn provozovaný na základě dobrovolnosti a nejlepšího úsilí. Toto množství energie by mohlo napájet zhruba 3 miliony domácností v Usa. Zatímco BTC může nabídnout výhody oproti tradičním transakčním prostředkům, vyžaduje mnohem více energie, než kolik Visa Inc. (V) každoročně použije na miliardy transakcí kartou Visa, což je ekvivalent na energii, kterou využívá pouze 50 000 amerických domácností, uvádí net.

Jednou z obav, kterou mají ekologové ohledně bitcoinů a dalších digitálních měn, je to, že mají tendenci vyžadovat stále více energie, protože jsou stále populárnější a jejich hodnota roste. Například v případě bitcoinů jsou matematičtí těžaři hádanek povinni řešit, aby se odměna BTC stávala stále obtížnější, protože hodnota mince stoupá. To znamená, že také vyžadují větší výpočetní výkon a zase více energie.

Fosilní paliva a digitální měny

To vše se spojilo a propojilo kryptoměny s fosilními palivy způsobem, který mnoho investorů ještě musí uznat. Meteorolog Eric Holthaus tvrdí, že „bitcoiny zpomalují úsilí o rychlý přechod od fosilních paliv.“ Velká část bitcoinové těžby, která se dnes odehrává, se odehrává v Číně, kde týmy horníků zahájily masivní těžařské operace ve venkovských oblastech, kde jsou pozemky a elektřina levné. Vědci z University of Cambridge naznačili, že velká část elektřiny používané při těchto těžebních operacích pochází z neefektivních uhelných elektráren, které byly postaveny ve venkovských oblastech země před velkými stavebními projekty, z nichž mnohé se nikdy neuskutečnily. Jako referenční bod citovaný v nedávné zprávě byla energetická náročnost jediného projektu těžby bitcoinů ve Vnitřním Mongolsku stejná jako energetická náročnost potřebná k letu Boeingem 747.

Spalování uhlí a dalších fosilních paliv je v současné době celosvětovým hlavním zdrojem elektřiny, a to jak professional těžbu kryptoměny, tak professional řadu dalších oblastí. Spalování uhlí však významně přispívá ke změně klimatu v důsledku oxidu uhličitého, který tento proces produkuje. Zpráva CBS News naznačuje, že názor Glen Branda, ředitele kapitoly Sierra Club v Maine, je 10, že bitcoiny a další digitální měny “[threaten] pokroku, který děláme směrem k přechodu na nízkou energetickou a nízkouhlíkovou ekonomiku. “

Horníci zaujmou obranný postoj

Mnoho těžařů bitcoinů a jiných digitálních měn zaujalo obranný postoj. Vědci z Cambridge skutečně zjistili, že několik velkých těžebních operací věřilo, že jejich dopad na životní prostředí bude výrazně nižší než dopad spojený s procesem fyzické těžby ropy nebo jiného vzácného přírodního zdroje.

Jiní horníci poukazují na nové strategie a nástroje, jejichž cílem je snížit závislost těžby na velkém množství energie. Například HydroMiner je vídeňská společnost, která pro své těžební činnosti využívá obnovitelnou vodní energii. Spoluzakladatelka Nadine Damblon zaujímá méně reaktivní pohled na dopad těžby na životní prostředí. Podle futurismu Damblon věří, že tato otázka je poslední iterací „starého argumentu“. Pokračuje slovy, že „lidé říkali, že ulice už nebudou použitelné, protože budou pokryty koňským hnojem – nedávno řekli, že vyhledávač Google spotřebuje veškerou světovou energii.“ Damblon je toho názoru, že kryptoměny budou pravděpodobně stále efektivnější, protože se budou neustále vyvíjet a vyvíjet. Současně však Damblon a její tým pracovali na nalezení metody těžby zaměřené na obnovitelné zdroje energie.

Kdo má pravdu?

Kdo má mezi pesimistickými analytiky a defenzivními horníky pravdu v debatě o dopadu digitálních měn na životní prostředí? Zatímco množství energie použité v těžebním procesu je obrovské, analytici se nemusí nutně shodnout na přesných číslech. Kromě toho existuje jedna myšlenková linie, která naznačuje, že výhody digitálních měn, včetně vyšší efektivity při zpracování plateb a schopnosti pomoci jednotlivcům vyhnout se inflaci, mohou ve skutečnosti převyšovat ekologickou daň.

Jedním z hlavních problémů, které komplikují debatu o dopadu digitálních měn na životní prostředí, je skutečnost, že je nesmírně obtížné měřit samotný dopad. Vzhledem k tomu, že bitcoiny a většina ostatních digitálních měn jsou anonymní, je generování rozumného odhadu celosvětových trendů spotřeby energie spojených s tímto průmyslem problematické. Nizozemský analytik bitcoinů Alex de Vries se však domnívá, že tato čísla neveští nic dobrého. Od ledna 2018 de Vries navrhl, že i energeticky nejúčinnější těžební soupravy, které jsou možné, budou i nadále využívat celkem 13 terawatthodin elektřiny. Professional srovnání je to tolik elektřiny, kolik spotřebuje celá země Slovinska. Za předpokladu, že mnoho strojů není ve skutečnosti tak účinných, jak je to možné, de Vries věří, že skutečné množství energie použité k těžbě bitcoinů by mohlo být mnohem vyšší a je pravděpodobné, že se pouze zvýší, protože stále více horníků začne zkoušet, proces. De Vries zůstává pesimistický a říká, že „je to obrovský problém … v podstatě spotřebováváme tisíckrát více energie na něco, co už v tuto chvíli můžeme udělat.“

Budou horníci používat méně elektřiny, protože se bude těžit efektivněji? Nebo budou jednoduše pokračovat v provozu na stejných energetických úrovních (nebo možná ještě vyšších), protože jim to pak přinese větší odměnu za jejich úsilí? Ať tak či onak, digitální měny by mohly směřovat k důležitému výpočtu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: