Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jaké jsou hlavní náhražky energie z ropy a zemního plynu?

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Udržitelné investování  > Obnovitelné zdroje  > Jaké jsou hlavní náhražky energie z ropy a zemního plynu?

Jaké jsou hlavní náhražky energie z ropy a zemního plynu?

Mezi hlavní alternativy k ropné a plynové energii patří jaderná energie, solární energie, ethanol a větrná energie. Fosilní paliva tyto alternativy na globálních a domácích trzích s energií stále převyšují, ale existuje značná veřejná hybnost ke zvýšení jejich využití, jak se průmyslová odvětví mění směrem k udržitelnosti a více zeleným obchodním praktikám.

Fosilní paliva – skládající se převážně ze zdrojů energie z uhlí, ropy, propanu a zemního plynu – tvoří více než 80% celkové spotřeby energie ve Spojených státech. Alternativní formy energie se doposud ukázaly jako nehospodárné náhražky jsou méně účinné a nákladnější (nebo v případě jaderné energie zcela omezené v expanzi) než fosilní paliva. Výsledkem je, že vláda v současné době poskytuje mnoho dotací pro spotřebitele, kteří volí čistší formy obnovitelné energie buď professional svůj dům, nebo pro svá vozidla. Mnoho alternativ ropy roste s rostoucím výzkumem a vývojem v tomto prostoru a s tím, jak zákony ekonomiky a poptávky a poptávky nakonec tlačí ceny dolů, aby byly konkurenceschopné s tradičními fosilními palivy.

Jaderná energie

V současné době mají United states of america 96 jaderných reaktorů, které poskytují odhadem 20% veškerého domácího elektrického výkonu. Mnoho dalších zemí má větší koncentraci jaderné energie Například Francie je přední světovou jadernou energií a vyrábí jí téměř 80% elektřiny.

Podle Národního úřadu professional letectví a kosmonautiku (NASA) je jaderná energie nejúčinnější náhražkou pro výzvu fosilních paliv professional budoucí spotřebu energie. Ve srovnání s uhlím, plynem, ropou a ethanolem má jaderná energie téměř zanedbatelné nepříznivé účinky na klima.

Ještě důležitější je, že jaderná energie může běžet mnohem levněji než jiné formy čisté energie, jako je solární, větrná nebo vodní energie. V United states of america (a mnoha dalších zemích) nicméně vlády zastavily jadernou expanzi po celá desetiletí – částečně z obav o veřejnou bezpečnost a částečně z politických důvodů. Události jako Černobyl stále ještě zjevují příklady jaderné energie, která se v myslích mnoha lidí pokazila, a proto je psychologicky obtížné přijmout vyhlídky na jadernou energii jako alternativu ropy.

Jak se však vyvíjí výzkum kolem bezpečné jaderné energie, je možné, že čistá jaderná energie bude nakonec pohánět celá města. Například Invoice Gates již založil společnost s názvem TerraPower, která dlouhodobě zkoumá způsoby, jak využít sílu jaderné energie.

Solární a větrná energie

Solární a větrná energie jsou také dva populární obnovitelné zdroje energie. Navrhovatelé tvrdí, že tyto náhražky nabízejí čistý únik od fosilních paliv a spoléhají na energii z přírodních zdrojů.

Jak zdůrazňuje Institut pro energetický výzkum, není to pravda. Většina současných solárních a větrných elektráren potřebuje stálé záložní zdroje energie. Obvykle se elektřina vyrobená z uhelné elektrárny stále používá k udržení chodu těchto alternativ ropy, professional případ, že by bylo zamračeno nebo kdyby utichl vítr. Kromě toho mají solární panely a větrné farmy také obrovské počáteční kapitálové náklady.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) odhaduje, že spotřebitelé se v současné době spoléhají na sluneční a větrnou energii 8% a 10% celosvětové spotřeby energie. IEA však uznává, že ke zvýšení využívání těchto alternativ je třeba uzákonit zvláštní politické rámce, jako jsou vládní dotace a granty financované z daní. IEA uvádí, že „kapacita obnovitelné energie se v letech 2019 až 2024 zvýší o 50%“, což je způsobeno růstem solární fotovoltaiky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web