Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak sázet na volatilitu, když vyprší platnost VXX

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Alternativní investice  > Jak sázet na volatilitu, když vyprší platnost VXX

Jak sázet na volatilitu, když vyprší platnost VXX

Během finanční krize v roce 2008 se investoři začali stále více zaměřovat na volatilitu akciových trhů a hledali způsoby, jak se proti ní zajistit nebo z ní přímo profitovat. Nejpopulárnějším produktem spojeným s volatilitou byl iPath S&P 500 VIX Small-Phrase Futures ETN (VXX), uvedený na trh v roce 2009 a splatný 30. ledna 2019. Emitent, společnost Barclays PLC, má podobný nový produkt, VXXB.

Zde jsou některá klíčová fakta o směnce obchodované na burze VXX.

Základní nátěr na VXX

  • Zahájeno v roce 2009
  • Umožňuje investorům sázet na velikost výkyvů v indexu S&P 500 (SPX)
  • Používají jej jednotliví investoři i správci hedgeových fondů
  • Vrcholem je 2 miliardy USD pod správou ve únoru 2018, nyní 800 milionů USD
  • Strukturováno jako dluhový nástroj s datem splatnosti 30. ledna 2019
  • Nahradí jej VXXB, který má další funkce

Zdroj: Wall Street Journal

Důležitost professional investory

V období dvou allow, včetně finanční krize v roce 2008 a hlubokého medvědího trhu, obchodníci s nervózními opcemi poslali prudce rostoucí index CBOE Volatility Index (VIX) o více než 700%, uvádí Journal. VIX měří očekávané cenové výkyvy v indexu S&P 500 během příštích 30 dnů na základě obchodování s opčními smlouvami, které jsou s ním spojeny.

VIX se professional trh často nazývá indikátor strachu. Podobně byl vytvořen Index úzkosti Investopedia (IAI), aby se posoudily úrovně obav čtenářů o ekonomiku, trhy cenných papírů a úvěrové trhy.

Vzhledem k tomu, že VIX prudce vzrostl a ceny akcií propadly, klesl i zájem investorů o hledání způsobů, jak profitovat. To podnítilo vývoj produktů spojených s VIX, což je tržní index, nikoli obchodovatelný cenný papír. VXX, uvedený na trh v roce 2009, se stal nejoblíbenějším z těchto produktů na základě aktiv a objemu obchodování na základě údajů z FactSet Research Systems citovaných časopisem.

Strukturovaný jako směnka obchodovaná na burze, VXX obchoduje jako fond obchodovaný na burze (ETF) nebo akcie. ETF jsou však dluhové nástroje se stanovenou splatností. U VXX je tímto datem 30. ledna 2019. Investoři, kteří do té doby stále drží akcie, obdrží ke konci 29. ledna závěrečnou platbu na základě hodnoty čistých aktiv.

„Pokud držíte své ETN jako dlouhodobou investici, je pravděpodobné, že ztratíte celou nebo podstatnou část své investice,“ varuje prospekt VXX, jak uvádí Journal. FactSet ve skutečnosti vypočítává, že VXX od počátku ztratila neuvěřitelných 99,96% své hodnoty kvůli vysokým nákladům na obchodování s futures kontrakty VIX.

Výsledkem je, že VXX má ekonomický smysl pouze jako nástroj professional krátkodobé spekulace. To také může být velmi riskantní, o čemž svědčí kolaps dalších produktů spojených s VIX, když v únoru 2018 neočekávaně vzrostla volatilita.

Jako náhradu za VXX uvedla společnost Barclays v roce 2018 podobný produkt, iPath Sequence B S&P 500 VIX Limited Term Futures ETN (VXXB). Má mnohem delší splatnost, spíše 30 enable než 10, a má opci „odkoupení emitenta“, nebo contact get in touch with. Společnost Barclays by toto ustanovení použila k předčasnému uplatnění poznámek VXXB, pokud by se produkt stal pro ně nerentabilní udržovat. VXXB má pod správou FactSet zhruba 230 milionů dolarů.

Dívat se dopředu

Sázení na budoucí směr volatility akciových trhů může být velmi riskantní obchod, o čemž svědčí zkušení obchodníci a spekulanti, kteří byli vymazáni v únoru 2018. Investoři, kteří nerozumí komplexním rizikům nebo jim chybí kapitálový polštář k absorpci úplná ztráta u produktů souvisejících s VIX, pravděpodobně by se jim měla vyhnout.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: