Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak příliv ETF dosahuje rekordních úrovní, konkurence poskytovatelů prudce roste

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Investování do ETF  > Jak příliv ETF dosahuje rekordních úrovní, konkurence poskytovatelů prudce roste

Jak příliv ETF dosahuje rekordních úrovní, konkurence poskytovatelů prudce roste

Fondy obchodované na burze (ETF) patří v posledních letech mezi nejoblíbenější a nejrychleji rostoucí investiční nástroje. Podle zprávy MarketWatch zaznamenaly ETF v roce 2017 celkový příliv 450 miliard USD. Zatímco údaje za rok 2018 nemusí dosáhnout tak vysokých hodnot – zpráva odhaduje, že příliv v roce 2018 se bude blížit úrovním roku 2016, nebo kolem 200 miliard USD – to je nicméně významné množství růstu professional toto odvětví v relativně krátkém časovém období.

Spolu s nárůstem celkových úrovní aktiv v prostoru ETF jsou každý měsíc spuštěny také nové fondy. Investoři si nyní mohou vybrat mezi rostoucí oblastí rychle diverzifikujících přístupů a strategií v prostoru ETF. Současně s tím, jak se také zvýšil počet poskytovatelů, kteří spouštějí tyto nové fondy, zůstávají na čele žebříčku toků zejména dva emitenti: BlackRock, Inc. (BLK) a Vanguard.

Blackharock iShares and Vanguard

BlackRock (konkrétně jednotka iShares ve společnosti professional správu investic) a Vanguard zaznamenaly nadměrný podíl čistého přílivu professional letošní rok. Ředitel CFRA professional výzkum ETF a výzkumu podílových fondů Todd Rosenbluth na začátku tohoto týdne naznačil, že „společnosti iShares a Vanguard zůstávají prvními dvěma těžkými váhami v tomto odvětví a v prvních deseti měsících roku 2018 shromáždily 73% čistého přílivu,“ na MarketWatch. I když 73% čistého přílivu tvoří významnou část všech nových aktiv, je třeba mít na paměti podíl, který si tito dva emitenti udržují. Společně se těší 64% podílu na trhu. V průmyslovém odvětví, jehož hodnota je podle některých odhadů vyšší než 3 biliony dolarů, se to promítá do obrovského množství peněz.

To, že iShares a Vanguard dominují v prostoru ETF, je těžké zpochybnit. K 9. listopadu poskytl všech 10 nejlepších ETF podle nově přidaných aktiv rok od roku jeden nebo druhý z těchto dvou emitentů šest bylo fondů iShares a další čtyři byly fondy Vanguard. Na druhou stranu, s nasycením trhu přicházejí zesílené ztráty i výhry: šest z deseti nejhorších ETF v tomto roce (s ohledem na ztracená aktiva) jsou fondy iShares. Na tomto seznamu nejsou žádné fondy Vanguard.

Důležitost poplatků

Přestože BlackRock a Vanguard dominují v prostoru ETF, existují i ​​další poskytovatelé, kteří také rostou v popularitě a ve správě celkových aktiv. Řada produktů SPDR společnosti State Road Corporation je dalším významným hráčem a pronikají také relativně novější vydavatelé jako The Charles Schwab Company (SCHW) a JPMorgan Chase & Co. (JPM).

Konkurence mezi emitenty ETF často sestává ze dvou klíčových faktorů: strategie nebo zaměření a poplatky. Protože mnoho ETF od poskytovatele, jako je Vanguard, bude mít hrubé (nebo dokonce ne tak hrubé) ekvivalenty s ETF od iShares nebo jiných emitentů, jedním ze způsobů, jak může emitent vyniknout, je najít specializovanou strategii, kterou ostatní dosud nemají plněné. Šíření finančních prostředků svědčí o důležitosti tohoto přístupu. Navíc a možná ještě důležitější je, že poplatky ETF jsou hlavním způsobem, jak se konkurenční poskytovatelé snaží porazit své soupeře.

S bitvou o poplatky ETF je ale jeden problém: poplatky mohou jít jen tak nízko. Poplatky ETF již léta klesají a mnoho fondů nabízí poměr výdajů pod ,20%. Vzhledem k tomu, že provozovatelé těchto fondů stále potřebují dosáhnout zisku, a vzhledem k tomu, jak nízké poměry výdajů již poklesly, nemusí v této oblasti existovat mnohem větší prostor pro konkurenci. Samozřejmě, jak poměry výdajů klesají, když si poskytovatelé navzájem konkurují, investoři se domnívají, že jsou primárními příjemci, ačkoli kromě poměru celkových nákladů mohou být do investice ETF zahrnuty i další poplatky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web