Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak obchodování po hodinách ovlivňuje ceny akcií

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Obchodovací příkazy  > Jak obchodování po hodinách ovlivňuje ceny akcií

Jak obchodování po hodinách ovlivňuje ceny akcií

K obchodování mimo pracovní dobu dochází poté, co se trh uzavře, když může trader nakupovat a prodávat cenné papíry mimo běžnou obchodní dobu. Obchody v relaci mimo pracovní dobu jsou dokončovány prostřednictvím sítí elektronických komunikací (ECN), které spojují potenciální kupce a prodejce bez použití tradiční burzy.

Klíčové možnosti:

  • Obchodování mimo pracovní dobu probíhá mimo běžné tržní hodiny.
  • Sítě elektronických komunikací (ECN) se spíše než tradiční trhy shodují s potenciálními kupujícími a prodávajícími.
  • Obchodování po pracovní době je volatilnější a riskantnější. Ceny se mění během hodin a otevírací cena následujícího dne nemusí být stejná jako na trhu mimo pracovní dobu.

Mohu prodat akcie za cenu mimo pracovní dobu?

Jak funguje obchodování mimo pracovní dobu

Většina investorů ví, že hlavní burzy mají standardní obchodní hodiny – každý den stanoví období, kdy k obchodování dochází na burze. Newyorská burza cenných papírů a trh Nasdaq Inventory Industry ve Spojených státech obchodují pravidelně od 9:30 do 16:00 ET, přičemž první obchod ráno vytváří otevírací cenu akcie a konečný obchod ve 4:00 pm poskytující závěrečnou cenu dne. Ale obchodování probíhá také mimo tyto časy.

Obchodování mimo běžnou pracovní dobu existuje již dlouhou dobu, ale kdysi to bylo jen doménou investorů s vysokou čistou hodnotou a institucionálních investorů, jako jsou podílové fondy. Vznik ECN však umožnil jednotlivým investorům podílet se na obchodování mimo pracovní dobu. Členové Finančního regulačního úřadu (FINRA) mohou dobrovolně zadávat nabídky během relací mimo pracovní dobu, ale musí dodržovat všechna příslušná pravidla ochrany a zobrazení limitních objednávek (pravidlo Manning a pravidla professional vyřizování objednávek SEC).

Tři relace obchodování s akciemi

Ve skutečnosti existují tři trhy, na nichž lze s akciemi obchodovat:

  • The před uvedením na trh obchoduje od 4:00 do 9:30 ET.
  • The běžný trh obchoduje mezi 9:30 a 16:00 ET.
  • The trh mimo pracovní dobu obchoduje od 16:00 do 20:00 ET...

Trhy před a po pracovní době fungují stejným způsobem jako běžný trh, protože s akciemi se obchoduje mezi stranami za dohodnutou cenu. Jinými slovy, cena, kterou dostanete, je cena, kterou je někdo v mimopracovních hodinách nebo před uvedením na trh ochoten zaplatit.

Rozdíly v cenách akcií během obchodování s prodlouženými hodinami

Trhy před a po pracovní době budou obecně mít menší likviditu, větší volatilitu a nižší objem než na běžném trhu..To může mít obrovský vliv na cenu, kterou prodejce za své akcie nakonec obdrží, takže je rozumné použít limitní objednávku na všechny akcie zakoupené nebo prodané mimo běžnou obchodní dobu.

Cenové změny na trhu mimopracovních hodin mají obvykle na akcie stejný účinek jako změny na běžném trhu: Jednodolarový nárůst trhu mimopracovních hodin je stejný jako jednodolářový nárůst na běžném trhu. Proto, pokud máte akcie, které klesnou z 10 $ (vaše nákupní cena) na 9 $ během běžného obchodního dne, ale poté vzrostou o 1,50 $ a budete obchodovat za 10,50 $ na mimopracovním trhu, zažijete během $ denní relace (10–9 USD), ale protože ceny vzrostly v obchodování mimo pracovní dobu, seděli byste na zisku ,50 USD za akcii.

Jakmile se však běžný trh otevře professional obchodování následujícího dne (kdy většina individuálních investorů bude mít příležitost prodat), akcie se nemusí nutně otevřít za stejnou cenu, za jakou se obchodovaly na trhu mimo pracovní dobu. Například pokud se cena akcie zvýší na trhu mimo pracovní dobu kvůli pověsti o zvýšeném prodeji, může existovat mnoho investorů, kteří chtějí okamžitě prodat na otevřeném trhu, což zvyšuje prodejní tlak a možná snižuje cenu akcie z úrovně mimo pracovní dobu předchozího dne.

Cenové změny pozorované na trhu mimo pracovní dobu jsou užitečné pro ukázku toho, jak trh reaguje na nové informace zveřejněné po uzavření běžného trhu. Změny cen mimo pracovní dobu jsou však volatilnější než ceny běžných hodin, takže by se na ně nemělo spoléhat jako na přesný odraz toho, kde se bude akcie obchodovat při otevření další pravidelné relace.

V minulosti mohl průměrný trader obchodovat s akciemi pouze během běžných tržních hodin – obchodování mimo pracovní dobu bylo vyhrazeno pro institucionální investory. Dnešní trhy jsou otevřenější než kdy jindy a jednotlivci mohou volně obchodovat v rámci relací s prodlouženým provozem, k čemuž napomáhá šíření internetu a ECN. Den, kdy budou investoři schopni obchodovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, nemusí být příliš daleko.

Zvláštní úvahy

I když mohou mít investoři a obchodníci, kteří se účastní trhů mimo pracovní dobu, velké výhody, rizika jsou značná. Každý, kdo se účastní činnosti trhu mimo pracovní dobu, by si měl těchto rizik pamatovat.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web