Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak měnové krize Fiat pohání národy ke kryptoměnám

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Forex a obchodování s měnami  > Jak měnové krize Fiat pohání národy ke kryptoměnám

Jak měnové krize Fiat pohání národy ke kryptoměnám

Rok 2018 byl pro mnoho zemí rokem definovaným hospodářskou krizí. Turecko, Írán, Zimbabwe a Venezuela čelily vleklým a obtížným krizovým událostem, které vážně poškodily jejich ekonomiky. Každá z těchto zemí zažívá mimo jiné vysokou míru inflace. Zpráva společnosti Coin Telegraph nyní naznačuje, že obyvatelé těchto obtěžovaných zemí se stále více obracejí ke kryptoměnám jako prostředku směny a uchovávání hodnoty. To zase vedlo některé analytiky k předpovědi, že bitcoiny a další významné digitální měny mohou jednoho dne nahradit fiaty jako Bolívar, Lira nebo jiné problémové vládní měny. Níže prozkoumáme některé možné příčiny těchto posunů.

Venezuela

Ještě předtím, než bitcoiny upoutaly pozornost hlavních investorů, přitahovala největší kryptoměna na světě zájem občanů Venezuely. Podle zprávy hledali Venezuelci, kteří již v roce 2003 zažili kapitálové kontroly uložené prezidentem Hugem Chávezem, prostředky k úlevě. Vzhledem k tomu, že hyperinflace je po desetiletí významným faktorem venezuelské ekonomiky, jakmile se bitcoiny staly dostupnými a známými, Venezuelci se na to obrátili.

Zpráva naznačuje, že není jasné, kolik lidí ve Venezuele bitcoiny použilo, ačkoli naznačuje, že tato země „již“ [had] alespoň několik stovek nadšenců bitcoinů “již v říjnu 2014. Není překvapením, že za poslední čtyři roky vzrostl zájem. Například v týdnu končícím 17. prosince 2016 se obchodovalo s bitcoiny v hodnotě více než 100 000 $ to není obrovské množství bitcoinů, a to i v cenovém bodě, který si během této doby užíval. Představuje však rostoucí zájem.

Zakladatel bitcoinu ve Venezuele Randy Brito vysvětlil, že „trh s bitcoiny ve Venezuele je skutečně velký a roste rychlým tempem. Absence výměn je zdánlivě bez povšimnutí, protože většina těžařů bitcoinů v zemi neformálně obchoduje s lidmi, kterým mohou věřit – v podstatě z důvodů soukromí, protože se snaží utajit svůj zdroj bohatství před veřejností. “

Írán

Inflace, kontrola kapitálu a zájem o soukromí ve Venezuele nutily investory k bitcoinu. Írán v posledních letech podobně zažil dramatickou inflaci své národní měny Rial. Je to však mnohem méně extrémní míra inflace než ve Venezuele, pravděpodobně v důsledku toho, že Írán bude jednat se sankcemi vedenými Usa.

V Íránu mohla část zájmu o kryptoměnu podpořit samotná vláda. Když se inflace během několika měsíců více než zdvojnásobila, vláda ohlásila v létě plány na spuštění státní kryptoměny. Přesto se investoři v Íránu již ve velkém podíleli na trhu s kryptoměnami Coin Telegraph naznačuje, že íránská populace již před oznámením obchodovala s tokeny v hodnotě 2,5 miliardy USD, přestože vláda zakázala bankám obchodujícím s digitálními měnami.

Zimbabwe

V roce 2009 Zimbabwe opustilo svoji vlastní národní měnu v důsledku hyperinflace. V uplynulém desetiletí vláda otevřela používání několika dalších nekrytých měn, ale to také způsobilo problémy včetně nedostatku zahraničních hotovostí. Nejnovější snahy zimbabwské vlády o kontrolu problému zahrnují kontrolu kapitálu. Stejně jako ve Venezuele to vedlo investory k bitcoinu měna zaznamenala zvýšení cen nad celosvětovým průměrem na konci roku 2017. Především kvůli zájmu investorů o získání měny, která nepodléhala vládním omezením, se bitcoinu v zimbabwském prostředí kryptoměny dařilo.

Naznačují tyto a další příklady ekonomicky problémových zemí, kde dochází k nárůstu bitcoinů, že digitální měna je připravena převzít kontrolu v globálním měřítku? Ne nutně, protože tyto národy mají jedinečnou ekonomickou situaci. U některých občanů obtěžovaných zemí se však kryptoměna ukázala jako způsob, jak obejít místní ekonomické problémy.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: