Jak lze deriváty použít k řízení rizik?

Deriváty jsou finanční nástroje, které mají hodnoty odvozené od jiných aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy nebo devizy. Deriváty se někdy používají k zajištění pozice (ochrana před rizikem nepříznivého pohybu aktiva) nebo ke spekulaci o budoucích pohybech podkladového nástroje. Zajištění je forma řízení rizik, která je běžná na akciovém trhu, kde investoři používají deriváty zvané place opce na ochranu akcií nebo dokonce celých portfolií.

Co jsou deriváty?

Derivát je finanční nástroj s cenou, která závisí na (nebo je odvozena) od jiného aktiva. Obvykle se jedná o smluvní dohodu mezi dvěma stranami, ve které je jedna strana povinna koupit nebo prodat podkladový cenný papír a druhá má právo koupit nebo prodat podkladový cenný papír.

Deriváty však mohou mít mnoho podob a některé – například OTC deriváty – jsou složité a většinou s nimi obchodují spíše profesionální než individuální investoři. Na druhou stranu je mnoho derivátů kótováno na burzách derivátů a jsou standardizovány z hlediska obchodovaného množství (velikost), details expirace a cvičných (stávkových) cen.

Shrnutí

  • Deriváty jsou finanční nástroje, jejichž hodnoty jsou vázány na jiná aktiva, jako jsou akcie, dluhopisy nebo futures.
  • Zajištění je druh investiční strategie, která má chránit pozici před ztrátami.
  • Kupní opce je příkladem derivátu, který se často používá k zajištění nebo ochraně investice.
  • Nákup nebo vlastnictví akcií a nákup prodejní opce je strategie nazývaná ochranná prodejna.
  • Investoři mohou chránit zisky z akcie, která se zvýšila na hodnotě, nákupem putu.

Akciové opce jsou příklady derivátových smluv. Kupní opce dává majiteli právo (nikoli povinnost) koupit 100 akcií na akcii. Prodejní opcí je na druhé straně smlouva, která držiteli dává právo prodat 100 akcií. Nákupní opce se často používají k ochraně držby akcií nebo portfolií.

Příklad zajištění

Zajištění je akt zaujetí pozice v souvisejícím a nesouvisejícím zabezpečení, což pomáhá zmírnit proti opačným cenovým pohybům. Předpokládejme například, že trader koupil 1 000 akcií Tesla Motors (TSLA) za 65 $ za akcii. Investice se drží déle než dva roky a nyní se trader obává, že Tesle bude chybět očekávání zisku na akcii (EPS) a očekávání výnosů – posílání akcií nižší a vrácení některých zisků nashromážděných během těchto dvou enable.

V dubnu 2019 byla cena akcií Tesly 239 $ – což představuje hodnotu 239 000 $ a nerealizovaný zisk 174 000 $ z 1 000 akcií – a investor chce zahájit ochrannou strategii..Aby se zajistila pozice před rizikem nepříznivých cenových výkyvů, investor koupí 10 kontraktů s put opcemi na Teslu s realizační cenou 230 USD a datem vypršení září.

Multiplikátor se rovná 100

Opce jsou kótovány v dolarech a centech, jako jsou akcie, ale hodnota dolaru, kterou trader platí, je stokrát vyšší než kotace (prémie) kvůli multiplikátoru – takže pokud cena putu stojí 10 $ za kontrakt, investor platí 1000 $ za kontrakt, což je se rovná prémii 10 $ vynásobené multiplikátorem (100).

Smlouva o opci s právem prodeje dává investorovi právo do září prodat své akcie Tesly za 230 USD za akcii. Vzhledem k tomu, že jedna smlouva s opcemi na akcie využívá 100 akcií podkladové akcie, mohl trader prodat 1 000 (100 x 10) akcií s 10 prodejními opcemi. Tato strategie – nákupu akcií a nákupu putů – se nazývá ochranná pozice.

Možnosti cvičení

Pokud Tesla nesplní očekávání ohledně výdělků a cena akcií klesne pod realizační cenu 230 USD, trader do září uzavřel prodejní cenu 230 USD s prodejní opcí. Trader může prodat set po jakémkoli zvýšení hodnoty nebo uplatnit place: prodej 1000 akcií za 230 $, zisk na akcii $ 165 ($ 230 – $ 65). Jakmile je uplatněna prodejní opce (a prodejci prodejní pozice bylo přiděleno 230 USD za akcii), smlouva zaniká.

Držitel prodejní opce nemá žádnou povinnost plnit smlouvu a je často lepší prodej prodat, než jej uplatnit, ale prodejce (druhá strana opční smlouvy) prodejní opce má povinnost dodání akcieu, pokud je přiřazeno na prodejně.

Prodejní opce samozřejmě nebyla zdarma a trader zaplatil prémii za zakoupení ochrany. Zaplacené pojistné snižuje čistý zisk z plnění smlouvy. V příkladu, pokud každý put stojí 10 $, je čistý zisk 155 $ spíše než 165 $ za akcii. Na druhou stranu, pokud akcie do září vyprší nad 230 $, bude set bezcenný a ztratí se celá zaplacená prémie, což je 10 000 $ na 10 kontraktů. Do té doby se hodnota putu bude měnit s postupem času a s tím, jak se cena Tesly pohybuje stále výše.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování