Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak je to fared od IPO 2015 (FIT)

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Technologické akcie  > Jak je to fared od IPO 2015 (FIT)

Jak je to fared od IPO 2015 (FIT)

Vzestup a pád ceny akcií společnosti Fitbit

Společnost Fitbit Inc. (Healthy), průkopnický vývojář nositelných zařízení pro sledování conditioning, zaznamenala v den svého slavného uvedení na burzu v červnu 2015 skok o téměř 50%. Cena akcií se odtud v následujících týdnech téměř zdvojnásobila a dosáhla 51,90 USD . To znamenalo vrchol závratného vzestupu a poklesu, který způsobil, že se cena v následujících letech stabilně snížila, pod 3 $ pouhé čtyři roky později – pokles o více než 90%.

Cena akcií vyskočila koncem roku 2019, kdy společnost Google oznámila, že společnost koupí za 2,1 miliardy USD.

Shrnutí

  • Cena akcií společnosti Fitbit vyskočila téměř 50% v den, kdy byla uvedena na burzu, a v následujících týdnech se téměř zdvojnásobila a dosáhla 51,90 USD.
  • Cena akcií společnosti Fitbit se ale rychle obrátila a zahájila dlouhý, neúnavný pokles, který ji o pouhé čtyři roky později dostal pod 3 dolary, protože společnost čelila rostoucí konkurenci a vlastním vnitřním bojům.
  • Google v listopadu 2019 uzavřel dohodu o koupi Fitbitu za 7,35 USD za akcii.

Provozní historie

Společnost Fitbit zahájila svoji činnost v roce 2007. Jako první na trhu s nositelnými výrobky se značka Fitbit rychle stala synonymem pro sledování physical fitness. Do roku 2012 se prodej zařízení Fitbit prolomil přes hranici 1 milionu, když se na trhu neustále zvyšovala dynamika. V roce 2014, rok před IPO, společnost Fitbit ovládla 41% celosvětového trhu s nositeli, s tržbami více než 745 milionů USD a čistým příjmem téměř 132 milionů USD.

Příprava na IPO

Společnost Fitbit prodala během prvního čtvrtletí roku 2015 3,9 milionu zařízení, což je nárůst o 129,4% ve stejném období roku 2014. Navzdory prudkému růstu tržeb však podíl společnosti Fitbit na trhu poklesl téměř o čtvrtinu ze 44,7% v prvním čtvrtletí roku 2014 na 34,2% v roce 2015.

IPO a poté

IPO společnosti Fitbit v červnu se setkalo s nadšením hned za branou, vzhledem k konkurenční pozici společnosti a rychlému růstu prodeje na vzkvétajícím trhu. Poté, co během úvodního dne obchodování vzrostl o téměř 50%, akcie pokračovaly v trendu až do vykázání výnosů ve druhém čtvrtletí 2015 v srpnu. Navzdory ručním odhadům cena akcií Fitbitu brzy klesla pod 40 $. Zdálo se, že obavy souvisejí s poklesem hrubých marží, protože společnost se snažila vyčerpat 4,4 milionu zařízení na hladový trh.

V listopadu téhož roku společnost oznámila další kolo silných výsledků zisků, včetně zdvojnásobení počtu prodejů zařízení z předchozího roku. Oznámil však také plány na sekundární nabídku 7 milionů akcií, jen několik měsíců po IPO, a také na další prodeje stávajících akcionářů, což způsobí pokles cen akcií o více než 8%. Ačkoli byla sekundární nabídka nakonec pozměněna na 3 miliony akcií, investoři se obávali rychlého návratu společnosti Fitbit na trh s dalším provozním kapitálem.

Rostoucí konkurence

Zatímco společnost Fitbit byla průkopníkem v oblasti nositelných zařízení, v posledních letech čelila rostoucímu počtu konkurentů ze všech směrů, včetně fitness a exercise zařízení s nízkými a středními cenami od společností, jako jsou Jawbone a Xiaomi, i nabídek ve střední a vysoké – končí segmenty conditioning od sportovních a technologických gigantů, jako jsou Nike, Garmin, Microsoft a Samsung.

V lednu 2016 společnost Fitbit představila nový produkt smartwatch s názvem Fitbit Blaze, který konkuruje Apple Look at a dalším podobným nabídkám. Blaze se setkal s určitou skepsou investorů a cena akcií společnosti Fitbit klesla téměř o 20%. Hity stále přicházely. Ve stejném měsíci se objevily zprávy o hromadném žalobě proti společnosti Fitbit, která tvrdí, že zařízení společnosti jsou nepřesná, zejména její monitor srdečního tepu. při monitorování srdeční frekvence.

Google přichází volání

Zvěsti o dohodě mezi společností Google a Fitbit – a poté zprávy o dohodě – poslaly akcie společnosti Fitbit koncem října a začátkem listopadu nad 7 $, ale cena z těchto maxim klesla, když se objevily pochybnosti o osudu dohody. Fitbit by dal Googlu cestu konkurovat chytrým hodinkám Apple, stejně jako přístup k cenným datům shromážděným prostřednictvím zařízení. Na tento sběr dat se však zaměřují regulační orgány v Evropě i jinde, stejně jako otázky spravedlivé hospodářské soutěže, což vyvolává určité pochybnosti o tom, zda dohoda projde.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: