Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Jak investor vydělává peníze krátkým prodejem akcií

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Obchodní strategie  > Pokročilé trading strategie a nástroje  > Jak investor vydělává peníze krátkým prodejem akcií

Jak investor vydělává peníze krátkým prodejem akcií

Jedním ze způsobů, jak vydělat peníze na akcích, u nichž cena klesá, se nazývá krátký prodej (nebo krátký prodej). Krátký prodej je poměrně jednoduchý koncept – trader si půjčí akcie, prodá akcie a poté akcie koupí zpět, aby je vrátil věřiteli.

Krátcí prodejci sázejí, že cena akcií, kterou prodávají, poklesne. Pokud akcie po prodeji klesnou, krátký prodejce je koupí zpět za nižší cenu a vrátí je věřiteli. Rozdíl mezi prodejní cenou a kupní cenou je zisk.

Shrnutí

  • Krátcí prodejci sázejí, že cena akcií poklesne.
  • Krátký prodej je riskantnější než dlouhodobý nákup akcií, protože teoreticky neexistuje žádné omezení částky, kterou byste mohli ztratit.
  • Spekulanti nakrátko prodávají, aby vydělali na poklesu, zatímco hedgeové jdou krátce, aby chránili zisky nebo minimalizovali ztráty.
  • Krátký prodej, pokud je úspěšný, může investorovi krátkodobě vydělat pěkný zisk, protože akcie mají tendenci ztrácet hodnotu rychleji, než oceňují.

Příklad krátkého prodeje

Pokud si například trader myslí, že akcie společnosti Tesla (TSLA) jsou nadhodnoceny na 625 USD za akcii a bude klesat cena, může si trader „vypůjčit“ 10 akcií TSLA od svého makléře, který je poté prodá pro aktuální trh cena 625 $. Pokud akcie klesnou na 500 USD, mohl by investor za tuto cenu koupit 10 akcií zpět, vrátit akcie jejich makléři a vydělat zisk 1 250 $ (6 250 $ – 5 000 $). Pokud by však cena TSLA vzrostla na 700 $, trader by přišel o 750 $ (6 250 $ – 7 000 $).

Jaká jsou rizika?

Krátký prodej zahrnuje zvýšené riziko. Když investor koupí akci (nebo jde dlouho), může přijít pouze o peníze, které investoval. Pokud tedy trader koupil jednu akcii TSLA za 625 USD, utmost, o které by mohl přijít, je 625 USD, protože akcie nemohou klesnout na méně než USD. Jinými slovy, maximální hodnota, na kterou může každá akcie klesnout, je $ .

Když však investor nakrátko prodá, může teoreticky přijít o nekonečné množství peněz, protože cena akcie může navždy růst. Stejně jako ve výše uvedeném příkladu, pokud měl trader krátkou pozici v TSLA (nebo ji krátce prodal) a cena se zvýšila na 2 000 USD před tím, než trader opustil, investor by ztratil 1 325 USD za akcii.

Pokud trader zkrátí akci, neexistuje technicky žádný restrict na částku, o kterou by mohl přijít, protože hodnota akcie může i nadále růst do nekonečna. V některých případech by investoři mohli dokonce skončit dlužením svých makléřských peněz.

Proč investoři zkrátí?

Krátký prodej lze použít ke spekulacím nebo zajištění. Spekulanti využívají krátký prodej k využití potenciálního poklesu konkrétního cenného papíru nebo na celém trhu jako celku. Hedgers používají tuto strategii k ochraně zisků nebo ke zmírnění ztrát v cenném papíru nebo portfoliu.

Zejména institucionální investoři a důvtipní jednotlivci se často zapojují do strategií krátkého prodeje současně pro spekulace i zajištění. Hedgeové fondy patří mezi nejaktivnější short-sellery a často používají krátké pozice ve vybraných akcích nebo sektorech k zajištění svých dlouhých pozic v jiných akcích.

Krátký prodej sice dává investorům příležitost vydělat na klesajícím nebo neutrálním trhu, ale kvůli riziku nekonečných ztrát by se o něj měli pokusit pouze sofistikovaní investoři a vyspělí obchodníci.

Kdy má krátký prodej smysl?

Krátký prodej není strategií, kterou mnoho investorů používá hlavně proto, že se očekává, že akcie porostou. Akciový trh má z dlouhodobého hlediska tendenci stoupat, i když určitě má svá období, kdy akcie klesají.

Zejména pro investory, kteří se dívají na dlouhý horizont, je nákup akcií méně riskantní než krátký prodej trhu. Krátký prodej má ale smysl, pokud si je trader jistý, že akcie v krátkodobém horizontu pravděpodobně poklesnou. Například pokud má společnost potíže a mohla by chybět splácení dluhu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: