Průvodce » Investování » Finanční trhy » Americké finanční trhy » Jak 11. září ovlivnil americký akciový trh

Jak 11. září ovlivnil americký akciový trh

V úterý 11. září 2001 neotevřela newyorská burza cenných papírů (NYSE) a Nasdaq obchodování, aby se zabránilo zhroucení akciového trhu. Když v 8 vrazil permit 11 společnosti American Airlines do severní věže Světového obchodního centra: 46 hodin a let American Airways 175 zasáhly jižní věž v 9:03, bylo zřejmé, že Američan byl pod útokem. (Další informace si přečtěte Dopady terorismu na Wall Road.)

Předpoklad, že koordinovaný teroristický útok islámských radikálů se zaměřil na některé z nejznámějších struktur a institucí v zemi, byl potvrzen někdy později toho rána, když letadlo zasáhlo Pentagon a čtvrté unesené letadlo směřující do Washingtonu, DC, bylo svrženo cestujícími v Shanksville, PA.

Shrnutí

  • Teroristické útoky z 11. září 2001 byly poznamenány prudkou negativní reakcí akciového trhu.
  • První týden obchodování po útocích zaznamenal pokles indexu S&P 500 o více než 14%, což v té době znamenalo rekordní jednodenní pokles, zatímco zlato a ropa se shromáždily.
  • Největšími ovlivněnými průmyslovými odvětvími byly letecké společnosti (protože útoky využívaly letadla a lety byly následně uzemněny) a pojišťovny, které potřebovaly vyplatit škody.
  • Nakonec se trh po relativně krátkém výprodeji vzchopil, ale trvalé účinky 11. září stále přetrvávají.

Reakce trhu

Předvídáním tržního chaosu, panického prodeje a katastrofální ztráty hodnoty v návaznosti na útoky zůstaly NYSE a Nasdaq zavřené až do 17. září, což je nejdelší odstávka od roku 1933. Navíc mnoho obchodních, makléřských a dalších finančních společností mělo kanceláře v Světové obchodní centrum a nebyli schopni fungovat v důsledku tragických ztrát na životech a zhroucení obou věží.

V první den obchodování NYSE po 11. září trh poklesl o 684 bodů, což představuje pokles o 7,1%, což představuje rekord v době největší ztráty v historii směn za jeden obchodní den (od té doby byla tržní reakcí zastíněna během globální pandemie koronavirů). Na konci obchodování, který se konal v pátek a skončil týden, kdy došlo k největším ztrátám v historii NYSE, klesl Dow Jones téměř o 1370 bodů, což představuje ztrátu přes 14%. Index Standard and Poor’s (S&P) ztratil 11,6%. Odhadovaná hodnota 1,4 bilionu $ byla za těchto pět dní obchodování ztracena.

Při obnovení obchodování zasáhly významné výprodeje akcií letecký a pojišťovací sektor. Nejvíce zasaženy byly společnosti American Airlines a United Airways, dopravci, jejichž letadla byla unesena kvůli teroristickým útokům. Okamžitý dopad na podnikání byl významný. Ceny zlata vyskočily z 215,50 USD za unci na 287 USD, což odráží nejistotu a útěk do bezpečí nervózních investorů.

Ceny plynu a ropy rovněž vystřelily vzhůru, protože se objevily obavy, že bude omezen dovoz ropy ze Středního východu. Během týdne však tyto ceny ustoupily na přibližnou úroveň před útokem, protože nedošlo k žádným novým útokům a dodávky ropy do Usa z obvyklých zdrojů pokračovaly v nezmenšené míře.

Letecké společnosti a pojišťovny jsou hitem

Jak tedy reagovaly akcie leteckých společností, které byly přímo ovlivněny 11. září? American Airlines, Inc. Akcie (NYSE: AMR) poklesly z 29,70 USD za akcii v závěru 11. září na 18,00 USD za akcii v 17. září, což je pokles o 39%. United Airlines, Inc. Akcie (NYSE: UAL) na konci 17. září poklesly z 30,82 USD za akcii na 17,50 USD za akcii, což je pokles o 42%.

Podobné prudké poklesy zasáhly odvětví cestovního ruchu, pohostinství, zábavy a finančních služeb, protože národem se přehnala vlna dočasného strachu a nejistoty. Mezi giganty finančních služeb s nejprudším poklesem cen akcií – Merrill Lynch ztratil 11,5% a Morgan Stanley 13%.

Pojišťovací společnosti údajně nakonec vyplatily přibližně 40,2 miliardy USD v pojistných událostech z 11. září. Mezi největší poražené patřil Warren Buffet, Berkshire Hathaway. Většina pojišťovacích společností následně upustila od teroristického krytí. Většina pojišťoven přežila spád z 11. září, protože měla dostatečné hotovostní rezervy na krytí těchto závazků.

Investice do ochrany

Některá odvětví však v důsledku útoků prosperovala. Určité technologické společnosti, stejně jako dodavatelé v oblasti obrany a zbraní, zaznamenali podstatný nárůst cen jejich akcií a očekávali vzestup vládního podnikání, když se země připravovala na dlouhou válku proti terorismu. Ceny akcií prudce vzrostly také u komunikačních a farmaceutických firem

Na národních burzách opcí, včetně Chicago Board Selections Exchange (největší na světě), objem place and contact odpovídajícím způsobem vzrostl. Kupní opce, které umožňují investorovi profitovat, pokud konkrétní akcie poklesnou v ceně, byly zakoupeny ve velkém počtu na akcích leteckých společností, bankovnictví a pojišťovnictví. Nákupní opce, které umožňují investorovi profitovat z akcií, které se zvyšují v ceně, byly zakoupeny v obranných a vojenských společnostech. V krátkodobém horizontu investoři, kteří si tyto opce zakoupili, vydělali peníze.

Závěr

Americká ekonomika je legendární svou silou a odolností a národní charakter je trvale optimistický. Do doby, než ceny Dow Jones, Nasdaq a S&P znovu získaly cenovou hladinu před rokem 9/11, neuplynul více než jeden měsíc.

Současné americké ekonomické problémy nemusí přímo souviset s útoky z 11. září, přestože lze přesvědčit argument, že velké procento našeho státního dluhu lze přičíst extrémně drahé válce proti teroru v Iráku, Afghánistánu a jinde, která se zvýšila americký státní dluh o biliony dolarů. (Chcete-li se dozvědět více o investování v těchto dobách, podívejte se Koupit, když je v ulicích krev.)

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.