Investice v Číně

Možná žádná investiční příležitost nezachytila ​​v posledních letech mysl investorů více než Čína. Je to částečně proto, že podle Světové banky je Čína od finanční krize v roce 2008 největším jednotlivým přispěvatelem k světovému růstu. A v roce 2018 tato země představovala téměř 19% světové populace.

Čína nevyhnutelně bude mít škytavku, protože bude pokračovat v čele globálního růstu ekonomiky. Probíhající obchodní války mezi Usa a Čínou způsobily určitou nejistotu ohledně budoucnosti obou zemí a Světová banka konstatuje, že aby byl čínský růst dlouhodobě udržitelný, bude muset země provést velké politické změny.

Před provedením investic souvisejících s Čínou by investoři měli zvážit úskalí, porozumět rizikům a přínosům, zaměřit se na společnosti přátelské k akcionářům a držet se investic, kterým rozumějí.

Shrnutí

  • Čínská urbanizace, která má pokračovat po roce 2030, vedla k jejímu působivému ekonomickému růstu.
  • Některá rizika spojená s investováním v Číně zahrnují komunistickou strukturu, regulační rozdíly a obchodování zasvěcených osob.
  • Mezi investiční příležitosti v Číně patří americké korporace, které v zemi působí, podílové fondy a ETF.

Čína a urbanizace

Urbanizace vedla bez pomoci k působivému ekonomickému růstu Číny a země bude nadále urbanizovat. Trvalo tři desetiletí ekonomické reformy, než se čínské obyvatelstvo změnilo z vysoce venkovského na více městský, a očekává se, že Čína má před sebou ještě dalších 20 let urbanizace.

Jak se lidé mění od agrárního životního stylu k urbanizovanému, musí se toho stát hodně. Je třeba rozvíjet a budovat města, což vyžaduje růst infrastruktury, obchodu a dalších služeb. Ekonomiky se mění, protože jednotlivci přestávají pracovat jen proto, aby se udrželi, a místo toho se začínají specializovat. Tato specializace vyžaduje více vzdělání a vzdělaná společnost je obvykle bohatší společností. Jak se bohatství na obyvatele zlepšuje, zlepšuje se kvalita života. Během tohoto procesu začínají růst podniky, z nichž mnohé vytvářejí obrovské bohatství pro akcionáře.

13,4 miliard $

HDP Číny v roce 2018 podle Mezinárodního měnového fondu.

Čína před několika lety je často přirovnávána k Americe těsně před průmyslovou revolucí. Je to docela přesné srovnání, pokud odložíte některé zásadní rozdíly mezi těmito dvěma. Růst v 21. století bude pravděpodobně patřit Číně, stejně jako růst ve 20. století patřil Usa. Tento růst pravděpodobně v blízké budoucnosti vytvoří biliony dolarů ekonomické produkce, a proto mnoho lidí nadále uvažuje o investičních příležitostech v Číně.

Pochopení rizika a odměny

Chcete-li v Číně co nejlépe využít jakoukoli investici a související odměnu, měl by mít každý inteligentní investor jasnou představu o souvisejících rizicích. Podrobná analýza všech potenciálních rizik investování v Číně je nad rámec tohoto článku, ale pochopení základního uspořádání poskytuje pevný základ. Je důležité si uvědomit, že rizika by neměla odrazovat investice, ale jako trader byste se měli snažit jim správně rozumět, abyste je mohli zohlednit.

Čína je především komunistická země. Navzdory zásadám volného trhu, které Čína přijala, jsou pravidla, kterými se řídí veřejná obchodní společnost v Číně, odlišná od pravidel v United states of america

Čínské akcie se obchodují na šanghajské burze a hongkongské burze. Obě burzy mají podobné požadavky na kotace jako americké burzy. Společnosti musí pravidelně vykazovat finanční výkazy, nechat provádět audity a splňovat další požadavky na velikost a kapitalizaci. Kromě toho se však pravidla a normy liší, což je místo, kde se věci stávají temnými.

Čínské účetní standardy se liší nejen od obecně uznávaných účetních zásad United states of america (GAAP), ale existují i ​​regulační rozdíly. Jedním z běžných rozdílů je obchodování akcií společnosti zasvěcenci. V United states of america je obchodování zasvěcených osob regulováno intenzivně – integrita tržního systému spočívá na předpokladu, že obchodování s cennými papíry není manipulováno zasvěcenci z řad společností. V roce 2008 Čína zakázala obchodování s velkými akcionáři v měsíci před zveřejněním finančních zpráv společnostmi. Akademické studie však naznačují, že obchodování zasvěcených osob je v zemi stále problémem. Studie z roku 2013 v Mezinárodním žurnálu účetnictví a finančních výkazů zjistila, že čínské zákony o obchodování zasvěcených osob stále „dohánějí zbytek světa“.

Čínské společnosti používají čínské účetní standardy (CAS) známé také jako čínské obecně přijímané účetní zásady.

Mozaika možností

Investoři, kteří mají zájem vlastnit část čínského investičního příběhu, mají k dispozici množství investičních produktů. Jak se dalo očekávat, některé možnosti jsou mnohem lepší než jiné a některým možnostem je třeba se úplně vyhnout nebo je ponechat těm nejsofistikovanějším investorům.

Mnoho investorů by mohlo mít zájem držet se toho, co vědí – amerických společností rostoucích v Číně. Mohou nabídnout to nejlepší z obou světů: výhodu veřejných společností regulovaných United states of america a dodržujících GAAP spolu s potenciálem růstu zisku z Číny.

Skvělým příkladem je Yum! Brand names (YUM), majitel společností Pizza Hut, KFC a Taco Bell. Tyto řetězce zaznamenaly v Číně prudký růst a země byla pro společnost stále více zdrojem zisku. Mezi další velké společnosti, které získávají významnou část svých zisků z Číny, patří Nike (NKE), Starbucks (SBUX) a Apple (AAPL).

Investoři se zájmem o vlastnictví podílu společností kótovaných na čínských burzách by měli hledat profesionálně spravované fondy zaměřené na Čínu. Mnoho správců aktiv, kteří nabízejí fondy zaměřené na Čínu, má v Číně analytiky, kteří navštěvují a prověřují společnosti, než do nich investují. Mnoho z těchto fondů také zajišťuje svou expozici vůči jüanu (nebo renminbi) zpět vůči americkému dolaru, což snižuje další zdroj rizika pro amerického investora. Některé z těchto fondů přicházejí s vyšším poměrem výdajů než tuzemské akciové fondy – což je další věc, kterou je třeba zvážit před naskočením.

Další úvahou je fond obchodovaný na burze (ETF). Existuje spousta možností, které se zaměřují na čínské akcie, což vám dává šanci investovat do čínských společností. Mějte však na paměti, že růst většiny těchto ETF brzdilo obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem.

Ve Spojených státech obchoduje více než 50 čínských ETF.

Každý, kdo chce investovat přímo do společností, by měl zvážit zaměření na společnosti s modrým čipem v Číně. Tyto společnosti jsou snadno založeny, mají hluboké finanční operace a větší akcionářskou základnu, což investorům nabízí větší bezpečnost v regionu, který se stále vyznačuje nejistotou.

Mnoho čínských společností je také kótováno přímo na amerických burzách. Před mnoha lety byly tyto společnosti miláčky na trhu. V posledních letech se však prakticky všichni podrobili důkladné kontrole kvůli neschopnosti investorů důvěřovat svým finančním výkazům. Ceny akcií čínských společností kótovaných v United states of america, které nebyly schopny znovu získat důvěru investorů, výrazně poklesly. Přesto tato kategorie poskytuje disciplinovaným investorům příležitost najít atraktivní příležitosti, které lze snáze vyhledávat a obchodovat.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování