Průvodce » Investování » Investiční crowdfunding » Investice do startupů (investiční crowdfunding) v ČR a EU návod

Investice do startupů (investiční crowdfunding) v ČR a EU návod

Investiční crowdfunding investování do startupů a firem weby portály

Převedení inovativního konceptu do prosperujícího podnikání je komplikovaný a nepředvídatelný záměr a investice do startupů může být ještě komplikovanější. Pro podnikatele, kteří nemají prostředky na financování start-upu, je nezbytné zajistit dostatečné financování – často předtím, než vznikající společnost má nějaké příjmy – nebo dokonce obchodovatelný produkt – o kterých se dá mluvit. Tradiční banky se často zdráhají financovat zranitelné startupy tím, co považují za nepotvrzené nápady. A i když existuje mnoho netradičních možností financování spuštění, ne všechny jsou vhodné ve všech situacích.

Úroveň povědomí o crowdfundingu na celém světě se v posledních letech významně zvýšila – jak v případě crowdfundingu založeného na formě odměn nebo prodání podílu společnosti. S projekcemi od World Bank, že crowdfunding by mohl dosáhnout mezi lety 2020 a 2025 maxima zhruba 90 miliard USD, není divu, že stále více startupů a jednotlivých investorů zvažuje crowdfunding jako svou volbu získávání finančních prostředků nebo investování peněz. Počáteční financování již není výsadou fondů rizikového kapitálu nebo super bohatých jednotlivců, ale je dostupné téměř každému.

Obsah recenze

Co je crowdfunding?

Crowdfunding je způsob, jak získat prostředky od velkého počtu lidí na financování projektu. Každý může přispět podle svých možností od nejnižších částek, ale síla je ve velkém počtu jednotlivých přispěvatelů. Nebýt crowdfundingu, nikdy bychom se například nedočkali skvělé české hry Kingdom Come: Deliverance a mnoha dalších hitů, které vznikly jen díky podpoře fanoušků. Peníze se ale dají vybírat na různorodé projekty – produkty, firmy atd., není to jen o videohrách.

Investice do startupů aneb co je equity crowdfunding nebo “akciový crowdfunding”?

Stejně jako tradiční crowdfunding prostřednictvím platforem jako Kickstarter nebo GoFundMe, equity crowdfunding umožňuje podnikatelům, společnostem v rané fázi a netradičním investičním fondům (často s expozicí na nemovitostí) získat značné množství peněz. Každý přispívající crowdfunder poskytuje relativně malou částku – obvykle např. 1000 USD ale někdy i méně. Klíčový rozdíl spočívá v tom, že equity crowdfunding je investiční dohodou. Během crowdfundingového kola  vydává společnost akciový podíl ve společnosti na poměrném základě. Společnosti crowdfundované v rané fázi mohou méně často získávat peníze kombinací vlastního kapitálu a dluhu nebo pouze dluhu. Pro společnosti v pozdější fázi jsou však běžnější dohoda o dluhu.

V jakémkoli kole equity crowdfundingu je ocenění účetní jednotky funkcí částky USD navýšené o částku nabízeného vlastního kapitálu, nezávisle na základech společnosti. Např. crowdfundingové kolo, které získává 1 mil. USD výměnou za 20% z celkového počtu akcií společnosti, předpokládá hodnotu společnosti 5 mil. USD. Pokud společnost nebo entita roste, může se podíl každého investora zhodnocovat. Pokud se úspěšná společnost prodá jiné firmě nebo zahájí IPO, mohou akcionáři dosáhnout značně velké návratnosti svých investic. Na druhé straně akcionáři v neúspěšných podnicích ztratí část nebo celou svou investici.

České crowdfunding portály, investice do českých startupů

Hithit – crowdfunding zajímavých nápadů

Web Hithit.cz, který propojuje autory zajímavých nápadů s jejich zákazníky, během své šest a půl leté existence pravidelně dokazuje, že se skrz crowdfunding v Česku dají vybrat i opravdu velké finanční obnosy. Deset zdejších projektů už v minulosti překonalo milionovou hranici. Lidé si prostřednictvím této služby mohou plnit své sny. Předloží případným investorům svůj projekt, na vybrání požadované částky pak mají maximálně 45 dní. Mezi žadateli jsou spisovatelé, designéři a další kreativní profese, ale třeba i sportovci, kteří shánějí peníze na náročnou přípravu. Vy si můžete jednotlivé projekty pročíst a na základně odměn, nebo souznění s nápadem, se rozhodnete pro podpoření projektu.

Fundlift – investiční crowdfunding

Fundlift je investiční platforma – investment-crowdfundingová platforma, která efektivně propojuje investory a nadějné projekty. Rozlišují se zde čtyři hlavní druhy příspěvků – dary, odměny, půjčky a investice do cenných papírů. Každý typ je zcela odlišný. Za projektem Fundlift stojí úspěšné společnosti Roklen a investiční skupina Rockaway. Pokud tedy investujete do nadějného projektu, můžete z něj v budoucnosti mít velký finanční přínos. Což je rozdíl oproti třeba Kickstarteru, kde získáte předem stanovenou odměnu, ale rozhodně ne další procenta z obratu firmy, kterou jste podpořili.

Záleží na tom, který typ příspěvku si vyberete. U každého nabízeného projektu je to jiné. Vyplatí se sledovat vybraná fóra, kde zkušení investoři radí, co je aktuálně zajímavá nabídka k investici. Je dobré připomenout, že za vaše investice a podporu v podstatě nikdo neručí a o vložené peníze můžete u všech druhů crowdfundingu přijít. Jakmile se splní například u Kickstarteru požadovaný milník na vybrání částky, je to už na autorech projektu, aby dostáli svým závazkům (pokud se nevybere dostatek, své peníze dostanete zpět). Mnoho projektů skončilo nezdarem a peníze se doslova vypařily. V případě Fundliftu jsou cenné papíry bezpečné (jsou jištěné), ale nikdo vám nezaručí, že daná společnost nezkrachuje. Investice zkrátka nesou vysoká rizika, ale také jsou s nimi spojeny příležitosti k mnohonásobnému zhodnocení jako třeba u obchodu s akciemi.

Upvest – investiční crowdfunding do nemovitostí

Investiční a crowdfundingový portál Upvest byl založen počátkem srpna roku 2017. Upvest patří u nás v ČR zatím mezi méně známé platformy s menší komunitou a velikostí tržiště. Nicméně to je kompenzováno detailní analýzou a kvalitou investičních příležitostí (portál schválí pro umístění na tržiště jen 1 nabídku z 10), včetně monitoringu investičních příležitostí v čase.

Upvest výběr projektů investiční crowdfunding do nemovitostíK současnému datu (03/2020) je roční výnos je 4 – 9%, splatnost projektů probíhá v rámci 1-3 let a zainvestovány byly úvěry s výší okolo 150 mil. Kč. Investovat lze do seniorních a mezaninových úvěrů. Seniorní úvěry jsou zpravidla bezpečnější a méně výnosné. Výše jedné participace je minimálně 5000 Kč. Investoři, kteří zainvestují více než 100 000 Kč se stávají členy investičního klubu a mohou tak dosáhnout vyššího čistého výnosu. Získávají VIP podporu a mohou získat pozvánku i na společenské akce.

Upvest typy projektů investiční crowdfunding do nemovitostí

Kde můžete investovat do startupů (investiční crowdfunding) v EU

Crowdcube, Velká Británie

Crowdcube je největší britskou a světově první platformou crowdfundingu zaměřenou výhradně na investory, kteří jsou dostatečně sofistikovaní, aby porozuměli investičním rizikům a učinili svá vlastní investiční rozhodnutí. Prostřednictvím Crowdcube bylo dosud do společností úspěšně investováno více než 26 mil. GBP. V únoru 2014 Crowdcube spustil ‘Crowdcube Venture Fund – který umožňuje investorům investovat do startupů s větší jistotou, že jejich peníze jsou investovány, spravovány a sledovány nezávislým profesionálním fmanažerem fondu. Společnost Darren a Lang, která byla uvedena na trh v roce 2010, vedla balíček pro crowdfunding na základě vlastního kapitálu.

Seedrs, Velká Británie

Seedrs je nejaktivnějším poskytovatelem soukromých společností ve Velké Británii a přední evropskou platformou pro investiční crowdfunding. Tato platforma umožňuje uživatelům z Velké Británie a Evropy investovat do evropských podniků neboli zaměřených na růst neboli start-upů podle svého výběru. Seedrs umožňuje začínajícím podnikům ve Velké Británii a Evropě získat finanční prostředky od různých investorů, od tzv. Angels a rizikových kapitalistů, přes přátele a rodinu. Společnost Seedrs byla uvedena na trh před více než šesti lety a do dnešního dne 585 společností po celé Velké Británii a Evropě získalo více než 395 mil. GBP. Seedrs má týmy na všech evropských trzích s kancelářemi sloužícími podnikatelům v Londýně, Lisabonu, Berlíně, Amsterdamu a New Yorku. Pro investory je sekundární trh Seedrs jedinečný, jelikož je jediným plně fungujícím sekundárním trhem s akciemi start-upů ve Velké Británii. To umožňuje investorům realizovat výnosy prodejem akcií ve společnostech financovaných společností Seedrs, zvýšit svůj podíl, nebo investovat do start-upů, do kterých se jim nepodařilo stihnout zainvestovat.

Pro získání kreditu na vaši první investici je nutné investovat minimálně 150 GBP a to do 30 dní od registrace.

Váš Průvodce

FundedByMe, Švédsko

FundedByMe byl založen ve Stockholmu ve Švédsku v roce 2011 a je jednou z prvních crowdfunding platforem na světě, které nabízejí crowdfunding založený na odměňování, tak i akciovéý neboli equity crowdfunding. Přestože jsou crowdfundingové kampaně založené na odměnách dostupné po celém světě, equity crowdfunding je k dispozici pouze v Evropě. Platforma navíc nabízí dva další způsoby financování: tiché partnerství a půjčky. V průběhu let bylo úspěšně financováno více než 463 společností z 25 různých zemí s více než 39 miliony EUR. Jejich členská základna vyrostla na více než 93 000 investorů z více než 197 zemí. FundedByMe je mezinárodní, protože platforma je zaměřena na usnadnění přeshraničních investic ve prospěch jak podnikatelů, tak investorů. Dnes má FundedByMe pobočky v 6 zemích a nyní se připravuje na globální expanzi s oznámením o zahájení provozu v Mexiku a Dubaji.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování