Průvodce » Investování » Finanční trhy » Rozvojové trhy » Hlavní hnací síly ekonomiky Trinidadu a Tobaga

Hlavní hnací síly ekonomiky Trinidadu a Tobaga

Trinidad a Tobago (T&T) mají v posledním desetiletí silnou ekonomiku, a to především kvůli rychlému růstu produkce zemního plynu a značnému vývozu petrochemických produktů do země. Příjem získávaný prostřednictvím energetického sektoru představuje velké procento celkového HDP T&T, vládních příjmů a devizových příjmů..Ačkoli se společnost T&T silně spoléhala na příjmy založené na energii, vláda provedla iniciativy na diverzifikaci své ekonomiky. Konkrétně výrobní odvětví společnosti T&T těží ze sady vládních pobídek zaměřených na snižování nákladů a překážek podnikání. Vláda rovněž podporuje zahraniční a místní investory, kteří se zajímají o podniky založené na cestovním ruchu...

Trinidadův úspěch

Energetický sektor T & Ts je jedním z důvodů, proč se země může pochlubit jedním z nejvyšších příjmů na obyvatele v Latinské Americe. Ekonomický růst se v letech 2000 až 2007 pohyboval v průměru mírně nad 8% ročně, což bylo nad regionálním průměrem přibližně 3,7%. HDP se však v letech 2009 až 2012 snížil, v roce 2013 mírně vzrostl a v letech 2014 až 2017 opět poklesl. Společnost T&T má značné devizové rezervy a státní investiční fond, který je jedenapůlnásobkem státního rozpočtu. Země je stále v recesi s nedostatkem plynu a nízkými cenami, ale velké energetické projekty podle agentury Moody’s Analytics tento nedostatek snižují..(Další informace o tom, jak země zaznamenávají své peněžní transakce a co znamená přebytek na běžném účtu dané země, najdete v: Zkoumání běžného účtu v platební bilanci.)

Energetický sektor

Výroba energie a navazující průmyslová odvětví jsou hlavními hnacími silami ekonomiky společnosti T&T. Ropa a plyn obvykle tvoří přibližně 40% HDP a 80% vývozu, ale méně než 5% zaměstnanosti. Země má jedno z největších zařízení na zkapalňování zemního plynu na západní polokouli a plyn přispívá přibližně dvěma třetinami vládních příjmů energetického sektoru. Usa jsou největším obchodním partnerem společnosti T & Ts, který poskytuje 28% svého dovozu a přijímá 48% svého vývozu...

Společnost T&T prokázala od roku 2019 akcie ropy přibližně 200 milionů barelů,.prudký pokles ze 700 milionů, které měl v roce 2016, částečně kvůli klesajícímu průzkumu..Osvědčené, pravděpodobné a možné akcie zemního plynu dosáhly v roce 2019 celkem 10,2 bilionu kubických end..Republika twin-island se zabývá řadou energetických a petrochemických činností, včetně výroby zkapalněného zemního plynu (LNG) a ropy. V minulosti byla většina vyrobeného LNG (téměř 90%) prodána na americký trh..Od břidlicové revoluce ve Spojených státech musela společnost T&T najít jiné regiony, ve kterých by mohla LNG prodávat..Kromě toho T&T produkuje velké množství amoniaku, močoviny a dusičnanu amonného – používá se jako hnojivo – a močoviny..T&T je také jedním z největších vývozců methanolu na světě..(Více informací o břidlicové revoluci ve Spojených státech, která ovlivnila strategie zemí jako Trinidad a Tobago, najdete v článku: Průvodce po ropě a plynu hraje v Severní Americe.)

Ostatní odvětví

Ostatní tři hlavní sektory ekonomiky T&T přispívají podstatně menším podílem na celkové produkci než energie. Podle vlády T&T přispěla výroba v roce 2017 18% k celkovému HDP, těžba a dobývání 19,1%, obchod a opravy 15,6% a finanční a pojišťovací činnosti 10,1%. V přezkumu ekonomiky za rok 2017 vláda uvedla, že se očekává, že sektor financí a pojišťovnictví vykáže růst v letech 2016 až 2017 (4%) spolu s odvětvím dopravy a akcieování (7%)...

Diverzifikace Push

Ekonomická diverzifikace je prioritou vlády, zejména v oblastech, jako je cestovní ruch, zemědělství, IT a lodní doprava. Úsilí o rozmanitost však bylo potlačeno vládní byrokracií a korupcí..Vláda T&T věnuje zdroje na rozvoj infrastruktury a na podporu přímých zahraničních investic, zejména v Tobagu..T&T má relativně levnou energii a snadný přístup do Latinské Ameriky a Karibiku. Některé společnosti, například karibská pobočka společností Unilever a West Indian Tobacco, tyto výhody využívají a vláda doufá, že se jimi budou řídit i další zahraniční společnosti.

Závěr

T&T má silné energetické odvětví, které posílilo její ekonomiku. T&T je však citlivý na otřesy na komoditních trzích a tyto potenciální otřesy lze minimalizovat pomocí rozšířené ekonomické diverzifikace. U ostrova s tropickým podnebím by výše příjmů generovaných cestovním ruchem měla tvořit mnohem větší procento celkových příjmů T&T. Odvětví cestovního ruchu je oblastí, kde T&T může vybudovat udržitelnější ekonomiku.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.