Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Historie bitcoinových tvrdých vidlic

AkciePrůvodce.cz > Kryptoměny  > Historie bitcoinových tvrdých vidlic

Historie bitcoinových tvrdých vidlic

Na začátku roku 2009 vydal tajemný vývojář kryptoměny (nebo tým vývojářů) pracující pod aliasem Satoshi Nakamoto první softwarový program, který implementoval bitcoin digitální měny. Od té doby bitcoiny nejen získaly obrovskou přitažlivost po celém světě, ale také inspirovaly stovky dalších digitálních měn.

Mnoho z těchto kryptoměn využívá aspekty, které již byly obsaženy v původním programu a koncepci Satoshi. Jiní berou bitcoinový model a přizpůsobují se nebo se ho snaží vylepšit. V některých případech bitcoin vytvořil variace, které jsou založeny na stejném základním konceptu a programu, ale které se liší od originálu. V těchto situacích prošel bitcoinový blockchain procesem známým jako forking, jehož prostřednictvím je samotný blockchain rozdělen do dvou odlišných entit.

Prostřednictvím tohoto procesu rozdvojení se staly různé digitální měny se jmény podobnými bitcoinům: bitcoinová hotovost, bitcoinové zlato a další. Pro příležitostného investora do kryptoměny může být obtížné poznat rozdíl mezi těmito kryptoměnami a zmapovat různé vidličky na časovou osu. Níže projdeme mnoho z nejdůležitějších forků do blockchainu bitcoinů za posledních několik let.

(Viz také: Může Bitcoin Hard Fork?)

Genesis Block

V roce 2009, krátce po uvolnění bitcoinů, Satoshi těžil první blok na bitcoinovém blockchainu. Toto se začalo označovat jako blok Genesis, protože to představovalo založení kryptoměny, jak ji známe. Satoshi dokázal na začátku tohoto procesu provést řadu změn v bitcoinové síti; toto je stále obtížnější a uživatelská základna bitcoinů vzrostla o obrovskou rezervu. Skutečnost, že nikdo nebo skupina nemůže určit, kdy a jak by měl být bitcoin upgradován, podobně způsobila, že proces aktualizace systému byl složitější. V letech následujících po bloku Genesis se objevilo několik hard forků.

(Viz také: Podstoupí bitcoin v roce 2018 50 vidlic?)

Během hard forku je aktualizován software implementující bitcoin a jeho těžební postupy; jakmile uživatel upgraduje svůj software, tato verze odmítne všechny transakce ze staršího softwaru a efektivně vytvoří novou větev blockchainu. Ti uživatelé, kteří si zachovají starý software, však nadále zpracovávají transakce, což znamená, že existuje paralelní sada transakcí probíhajících ve dvou různých řetězcích.

Bitcoin XT

Bitcoin XT byl jedním z prvních pozoruhodných bitcoinů. Tento software spustil Mike Hearn na konci roku 2014, aby zahrnoval několik nových funkcí, které navrhl. Zatímco předchozí verze bitcoinů umožňovala až sedm transakcí za sekundu, bitcoin XT se zaměřil na 24 transakcí za sekundu. Aby toho bylo možné dosáhnout, navrhla zvýšit velikost bloku z 1 megabajtu na 8 megabajtů.

Bitcoin XT zpočátku zaznamenal úspěch, na konci léta 2015 spustilo jeho software více než 1 000 uzlů. O několik měsíců později však projekt ztratil zájem uživatelů a byl v podstatě ponechán mrtvému. Bitcoin XT je technicky stále k dispozici, ale obecně je vidět, že upadl v nemilost.

Bitcoin Classic

Když bitcoin XT poklesl, někteří členové komunity stále chtěli, aby se velikost bloků zvýšila. V reakci na to skupina vývojářů spustila Bitcoin Classic na začátku roku 2016. Na rozdíl od XT, které navrhlo zvětšit velikost bloku na 8 megabajtů, Classic zamýšlel jej zvýšit pouze na 2 megabajty. Stejně jako Bitcoin XT zaznamenala bitcoinová klasika počáteční zájem s přibližně 2 000 uzly na několik měsíců v průběhu roku 2016. Projekt také existuje dodnes, přičemž někteří vývojáři silně podporují bitcoinovou klasiku. Zdá se však, že větší komunita kryptoměn obecně přešla na jiné možnosti.

Bitcoin neomezeně

Bitcoin Unlimited zůstává záhadou asi dva roky po jeho vydání. Vývojáři projektu vydali kód, ale nespecifikovali, jaký typ vidlice bude vyžadovat. Bitcoin Unlimited se odlišuje tím, že umožňuje těžařům rozhodovat o velikosti svých bloků, přičemž uzly a těžaři omezují velikost bloků, které přijímají, až 16 megabajtů. Navzdory určitému přetrvávajícímu zájmu se společnosti Bitcoin Unlimited do značné míry nepodařilo získat přijetí.

Segregovaný svědek

Základní vývojář bitcoinů Peter Wuille představil myšlenku Segregated Witness (SegWit) na konci roku 2015. Jednoduše řečeno, cílem SegWit je zmenšit velikost každé bitcoinové transakce, což umožní uskutečnit více transakcí najednou. SegWit byla technicky měkká vidlice. Možná to pomohlo vyvolat hard forky poté, co byl původně navržen.

Bitcoinová hotovost

V reakci na SegWit se někteří vývojáři a uživatelé bitcoinů rozhodli zahájit hard fork, aby se vyhnuli aktualizacím protokolu, které přineslo. Bitcoinová hotovost byla výsledkem této tvrdé vidlice. Oddělila se od hlavního blockchainu v srpnu 2017, kdy bitcoinové peněženky odmítly bitcoinové transakce a bloky.

Bitcoinová hotovost zůstává nejúspěšnější hard vidličkou primární kryptoměny. V době psaní tohoto článku se jedná o čtvrtou největší digitální měnu podle tržní kapitalizace, částečně díky podpoře mnoha významných osobností v komunitě kryptoměn a mnoha populárním burzám. Bitcoinová hotovost umožňuje blokování 8 megabajtů a nepřijala protokol SegWit.

Bitcoinové zlato

Bitcoinové zlato bylo hard fork, který následoval několik měsíců po bitcoinové hotovosti v říjnu 2017. Tvůrci tohoto hard forku si kladli za cíl obnovit funkčnost těžby pomocí základních grafických procesorových jednotek (GPU), protože měli pocit, že těžba se stala příliš specializovanou z hlediska potřebné vybavení a hardware.

Jedinou jedinečnou vlastností bitcoinové zlaté vidlice byl „post-mine“, což je proces, při kterém vývojový tým po uskutečnění vidlice těžil 100 000 mincí. Mnoho z těchto mincí bylo umístěno do zvláštního „nadace“ a vývojáři naznačili, že tato nadace bude použita k růstu a financování zlatého ekosystému bitcoinů, přičemž část těchto mincí bude vyčleněna jako platba také pro vývojáře.

Bitcoinové zlato obecně dodržuje mnoho základních principů bitcoinu. Liší se však z hlediska algoritmu proof-of-work, který vyžaduje od horníků.

SegWit2x

Když byl SegWit implementován v srpnu 2017, vývojáři plánovali druhou součást upgradu protokolu. Tento doplněk, známý jako SegWit2x, by spustil hard fork stanovující velikost bloku 2 megabajty. SegWit2x se měl konat jako hard fork v listopadu 2017. Řada společností a jednotlivců v bitcoinové komunitě, kteří původně podporovali protokol SegWit, se však rozhodla ustoupit z hard forku ve druhé složce. Některá z reakcí byla výsledkem SegWit2x, včetně ochrany opt-in (spíše než povinné) přehrávání; mělo by to zásadní dopad na typy transakcí, které by nová vidlice přijala.

8. listopadu 2017 tým stojící za SegWit2x oznámil, že jejich plánovaná hard fork byla zrušena v důsledku nesrovnalostí mezi předchozími podporovateli projektu.

Za pouhých pár krátkých let bitcoin již vytvořil velké množství forků. I když nikdo nemůže s jistotou říci, je pravděpodobné, že kryptoměna bude i nadále do budoucna zažívat měkké i tvrdé vidlice, což bude neustále rozšiřovat komunitu kryptoměn a zároveň ji bude stále komplikovanější.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: