Průvodce » Investování » Finanční trhy » Americké finanční trhy » Havárie na akciovém trhu z roku 1929 a velká deprese

Havárie na akciovém trhu z roku 1929 a velká deprese

Dekáda známá jako „bouřlivá dvacátá léta“ byla obdobím bujarého a podstatného politického, ekonomického a sociálního růstu a změn ve Spojených státech i v zahraničí, ale éra skončila dramatickým a náhlým koncem. V říjnu 1929 se akciový trh zhroutil a vydláždil cestu velké americké hospodářské krizi 30. permit.

V následujících letech bude jedním z mnoha důsledků havárie selhání tisíců lender a ztráta zaměstnání professional téměř čtvrtinu pracovní síly (před dny kontrol nezaměstnanosti) odhaduje se, že miliony ztratily své celoživotní úspory při krachu akciového trhu v roce 1929.

Shrnutí

  • V říjnu 1929 se burza zhroutila, zničila miliardy dolarů bohatství a ohlašovala Velkou hospodářskou krizi.
  • Známý jako Černý čtvrtek, havárii předcházelo období fenomenálního růstu a spekulativní expanze.
  • Nadbytek nabídky a rozptýlení poptávky pomohly vést k hospodářskému útlumu, protože výrobci již nemohli snadno prodávat své výrobky.

Černý čtvrtek

Krach začal 24. října 1929, známý jako „Černý čtvrtek“, když se trh otevřel o 11% méně než v den uzavření předchozího dne. Instituce a finančníci vstoupili s nabídkami nad tržní cenu, aby zastavili paniku, a ztráty v 10 den byly mírné, když se akcie odrazily během následujících dvou dnů.

Ukázalo se však, že tento odchod byl iluzorní, protože následující pondělí, nyní známé jako obávané Černé pondělí, se trh uzavřel o 13% a ztráty se prohloubily výzvami k vyrovnání marže. Následující den, Černé úterý, nabídky zcela zmizely a trh klesl o dalších 12%. Odtamtud se trh vyvíjel níže, dokud v roce 1932 nedosáhl dna.

Odborníci docházejí k závěru, že ke krachu došlo proto, že trh byl nadhodnocený a nadměrně býčí a rostl, i když ekonomické podmínky nepodporovaly postup...

Před tímto krachem, který zničil jak firemní, tak i individuální bohatství, dosáhl akciový trh vrcholu 3. září 1929, přičemž Dow Jones Industrial Typical (DJIA) dosáhl hodnoty 381,17. Konečného dna bylo dosaženo 8. července 1932, kdy Dow činil 41,22. Od vrcholu k minimální hodnotě to byla ohromující ztráta 89,2%.

Cena akcií s modrým čipem klesala, ale více se projevovaly bolesti v malých a spekulativních akcích, z nichž mnohé vyhlásily bankrot a byly vyřazeny z trhu. Teprve 23. listopadu 1954 dosáhl Dow svého předchozího vrcholu 381,17.

In advance of the Crash: A Period of time of Fenomenal Expansion

V první polovině dvacátých permit 20. století zaznamenaly společnosti velký úspěch při exportu do Evropy, která se přestavovala po válce. Nezaměstnanost byla nízká a automobily se šířily po celé zemi a vytvářely pracovní místa a zvyšovaly efektivitu ekonomiky. Až do vrcholu v roce 1929 vzrostly ceny akcií téměř desetkrát. Ve dvacátých letech se investice na akciovém trhu staly poněkud národní zábavou pro ty, kteří si to mohli dovolit, a dokonce i professional ty, kteří si to nemohli dovolit – ten si půjčil od makléřů na financování svých investic.

Ekonomický růst vytvořil prostředí, ve kterém se spekulace s akciemi staly téměř koníčkem, přičemž obecná populace chtěla kus trhu. Mnoho z nich nakupovalo akcie na marži – praxe nákupu aktiva, kdy kupující platí pouze procento z hodnoty aktiva a zbytek si půjčuje od banky nebo makléře – v poměru až 1: 3, což znamená, že odložili 1 $ kapitálu za každé 3 $ akcií, které zakoupili. To také znamenalo, že ztráta jedné třetiny hodnoty akcií by je zničila.

Nadprodukce a nadměrná nabídka na trzích

Lidé nekupovali akcie na základech nakupovali v očekávání rostoucích cen akcií. Rostoucí ceny akcií jednoduše přivedly na trhy více lidí přesvědčených, že to byly snadné peníze. V polovině roku 1929 ekonomika zakopla kvůli nadměrné produkci v mnoha průmyslových odvětvích, což vedlo k nadměrné nabídce. Společnosti v zásadě dokázaly získat peníze levně kvůli vysokým cenám akcií a investovat do vlastní produkce s požadovaným optimismem.

Tato nadprodukce nakonec vedla k nadměrné nabídce v mnoha oblastech trhu, jako jsou zemědělské plodiny, ocel a železo. Společnosti byly nuceny vyřadit své výrobky se ztrátou a ceny akcií začaly klesat. Vzhledem k počtu akcií nakupovaných na marži širokou veřejností a nedostatku hotovosti na vedlejší kolej byla celá portfolia zlikvidována a akciový trh se točil dolů.

Následky havárie

Krach na akciovém trhu a následná velká deprese (1929-1939) měly přímý dopad na téměř každý section společnosti a změnily perspektivu a vztah celé generace k finančním trhům.

V jistém smyslu byl časový rámec po krachu trhu totálním obrácením postoje bouřlivých dvacátých permit, což byla doba velkého optimismu, vysokých spotřebitelských výdajů a ekonomického růstu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.