Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Forward Rate vs. Spot Rate: Jaký je rozdíl?

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Futures a komodity  > Forward Rate vs. Spot Rate: Jaký je rozdíl?

Forward Rate vs. Spot Rate: Jaký je rozdíl?

Ahead Charge vs. Spot Charge: Přehled

Přesný význam termínů „forward rate“ a „spot rate“ se na různých trzích poněkud liší. Společné je ale to, že odkazují například na proud cena nebo výnos dluhopisu – spotová sazba – versus cena nebo výnos stejného produktu nebo nástroje v určitém okamžiku v budoucnu—Předplatitelská sazba.

Na trzích s futures komoditami je spotový kurz cena za komoditu, s níž se obchoduje okamžitě, nebo „na místě“. Forwardový kurz je vypořádací cena transakce, která se neuskuteční do předem stanoveného knowledge je to výhledové.

Na trzích s dluhopisy se forwardová sazba vztahuje k efektivnímu výnosu z dluhopisu, obvykle státních pokladničních poukázek Usa, a počítá se na základě vztahu mezi úrokovými sazbami a splatností.

Shrnutí

  • Na komoditních trzích je spotová sazba cena za produkt, který bude obchodován okamžitě, nebo „na místě“.
  • Forwardová sazba je smluvní cena transakce, která bude dokončena k dohodnutému datu v budoucnosti.
  • Na trzích s dluhopisy se forwardová sazba vztahuje k budoucímu výnosu na základě úrokových sazeb a splatností.

Spotový a forwardový kurz na komoditních trzích

Spotová sazba neboli spotová cena představuje smluvní cenu za nákup nebo prodej komodity, cenného papíru nebo měny za okamžité dodání a platbu v místě spotu, což je obvykle jeden nebo dva pracovní dny po datu obchodu. Location location je aktuální cena uvedená professional okamžité vypořádání smlouvy.

Například pokud chce velkoobchodní společnost v průběhu měsíce srpna okamžitě dodat pomerančový džus, zaplatí prodejci okamžitou cenu a pomerančový džus si nechá dodat do dvou dnů.

Na druhou stranu, pokud společnost potřebuje, aby byl pomerančový džus k dispozici na konci prosince, ale věří, že komodita bude v zimním období dražší kvůli nižší nabídce, nechtěla by provést okamžitý nákup, protože riziko znehodnocení je vysoký. Forwardová smlouva by se k investici lépe hodila. Na rozdíl od spotové transakce, termínovaná smlouva, zahrnuje dohodu podmínek k aktuálnímu datu s dodáním a platbou k určitému budoucímu datu.

Spotové a forwardové kurzy na dluhopisových a měnových trzích

Pojmy spotový kurz a forwardový kurz se na dluhopisových a měnových trzích používají trochu odlišně. Na trzích s dluhopisy cena nástroje závisí na jeho výnosu – tj. Návratnosti investice kupujícího dluhopisu jako funkce času. Pokud trader koupí dluhopis, který se blíží splatnosti, forwardová sazba dluhopisu bude vyšší než úroková sazba na jeho straně.

Například pokud trader koupí dvouletý dluhopis v hodnotě 1 000 USD s 10% úrokovou sazbou, ale koupí jej, když do splatnosti zbývá jen jeden rok, bude výnos – nebo forwardová sazba – ve skutečnosti 21%, protože bude bude vráceno 1 210 $ za jeden rok.

Na měnových trzích se spotový kurz, stejně jako na většině trhů, vztahuje k okamžitému směnnému kurzu. Forwardový kurz se naopak vztahuje k budoucímu směnnému kurzu dohodnutému v forwardových kontraktech. Například pokud má čínský výrobce elektroniky velkou objednávku, která má být odeslána do Ameriky za jeden rok, a očekává, že americký dolar bude do té doby mnohem slabší, mohl by být schopen provést transakci s měnou vpřed, aby zajistil příznivější směnu hodnotit.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: