Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Fibonacci a zlatý poměr

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Technická analýza  > Fibonacci a zlatý poměr

Fibonacci a zlatý poměr

Existuje jedinečný poměr, který lze použít k popisu proporcí všeho od nejmenších stavebních kamenů přírody, jako jsou atomy, až po nejpokročilejší vzorce ve vesmíru, jako jsou nepředstavitelně velká nebeská tělesa. Příroda se při udržování rovnováhy spoléhá na tento vrozený podíl, ale zdá se, že finanční trhy také odpovídají tomuto „zlatému poměru“. Zde se podíváme na některé nástroje technické analýzy, které byly vyvinuty, aby využily výhody tohoto vzoru.

Matematika

Matematici, vědci a přírodovědci věděli o zlatém řezu po celá staletí. Je odvozen ze sekvence Fibonacci, pojmenované podle jejího italského zakladatele Leonarda Fibonacciho (jehož narození se předpokládá kolem roku 1175 nl a smrt kolem roku 1250 nl). V pořadí je každé číslo jednoduše součtem dvou předchozích čísel (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 atd.).

Shrnutí

  • Zlatý řez popisuje předvídatelné vzory všeho od atomů po obrovské hvězdy na obloze.
  • Poměr je odvozen od něčeho, co se nazývá Fibonacciho sekvence, pojmenovaná podle jejího italského zakladatele Leonarda Fibonacciho.
  • Příroda tento poměr používá k udržení rovnováhy a zdá se, že i finanční trhy.
  • Fibonacciho sekvenci lze použít k financování pomocí čtyř hlavních technik: retrakce, oblouky, ventilátory a časová pásma.

Ale tato sekvence není tak důležitá spíše je podstatnou částí kvocient sousedního čísla, které má úžasný podíl, zhruba 1,618, nebo jeho inverzní ,618. Tento podíl je znám pod mnoha jmény: zlatým řezem, zlatou střední cestou, PHI a božským podílem. Proč je tedy toto číslo tak důležité? Téměř všechno má rozměrové vlastnosti, které dodržují poměr 1,618, takže se zdá, že má základní funkci pro stavební kameny přírody.

Dokažte to

Nevěříš tomu? Vezměte si například včely. Pokud v kterémkoli daném úlu vydělíte včely samci včely, získáte 1,618. Slunečnice, které mají protilehlé spirály semen, mají poměr 1,618 mezi průměry každé rotace. Stejný poměr lze vidět ve vztazích mezi různými složkami v celé přírodě.

Stále máte problém tomu uvěřit? Potřebujete něco, co je snadno měřitelné? Zkuste měřit od ramene po konečky prstů a poté toto číslo vydělte délkou od loktů po konečky prstů. Nebo zkuste měřit od hlavy k chodidlům a vydělte to délkou od pupíku po chodidla. Jsou výsledky stejné? Někde v oblasti 1,618? Zlatému řezu se zdá být nevyhnutelné.

Znamená to ale, že to funguje ve financích? Ve skutečnosti mají finanční trhy stejnou matematickou základnu jako tyto přírodní jevy. Níže prozkoumáme některé způsoby, jak lze zlatý poměr aplikovat na finance, a ukážeme některé grafy jako důkaz.

Fibonacciho studia a finance

Při použití v technické analýze se zlatý řez obvykle převádí na tři procenta: 38,2%, 50% a 61,8%. V případě potřeby však lze použít více násobků, například 23,6%, 161,8%, 423% atd. Mezitím existují čtyři způsoby, jak lze Fibonacciho sekvenci použít na grafy: retracements, oblouky, ventilátory a časová pásma. V závislosti na použité mapovací aplikaci však nemusí být k dispozici všechny.

1. Fibonacciho retrakce

Fibonacciho retrakce používají vodorovné čáry k označení oblastí podpory nebo odporu. Úrovně se počítají pomocí horních a dolních bodů grafu. Poté se nakreslí pět linií: první na 100% (nejvyšší v grafu), druhá na 61,8%, třetí na 50%, čtvrtá na 38,2% a poslední na % (nejnižší na grafu ). Po výrazném pohybu cen nahoru nebo dolů jsou nové úrovně podpory a odporu často na těchto řádcích nebo v jejich blízkosti.

Vytvořeno pomocí MetaTraderu

2. Fibonacciho oblouky

Nalezení výšky a minima grafu je prvním krokem ke skládání Fibonacciho oblouků. Poté se pohybem podobným kompasu nakreslí tři zakřivené čáry na 38,2%, 50% a 61,8% od požadovaného bodu. Tyto řádky předpovídají úrovně podpory a odporu, stejně jako rozsahy obchodování.

Vytvořeno pomocí MetaTraderu

3. Fibonacciho fanoušci

Fibonacciho ventilátory jsou složeny z diagonálních čar. Poté, co se nachází horní a dolní část grafu, je nejpravějším bodem nakreslena neviditelná svislá čára. Tato neviditelná čára je poté rozdělena na 38,2%, 50% a 61,8% a čáry jsou kresleny od bodu zcela vlevo skrz každý z těchto bodů. Tyto řádky označují oblasti podpory a odporu.

Vytvořeno pomocí MetaTraderu

4. Fibonacciho časová pásma

Na rozdíl od ostatních metod Fibonacci jsou časová pásma řadou svislých čar. Jsou složeny rozdělením grafu na segmenty se svislými čarami rozmístěnými od sebe v přírůstcích, které odpovídají Fibonacciho posloupnosti (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13 atd.). Každý řádek označuje čas, ve kterém lze očekávat zásadní pohyb cen.

Vytvořeno pomocí MetaTraderu

Zlatý poměr lze použít na vše od přírody přes lidskou anatomii až po finance.

Sečteno a podtrženo

Fibonacciho studie nejsou zamýšleny jako primární indikace professional načasování vstupu a výstupu z polohy čísla jsou však užitečná pro odhad oblastí podpory a odporu. Mnoho lidí používá kombinace Fibonacciho studií k získání přesnější předpovědi. Obchodník může například sledovat protínající se body v kombinaci Fibonacciho oblouků a odporů.

Fibonacciho studie se často používají ve spojení s jinými formami technické analýzy. Například studie Fibonacci v kombinaci s Elliottovými vlnami lze použít k předpovědi rozsahu retrakcí po různých vlnách. Doufejme, že professional studie Fibonacci najdete své vlastní mezery a přidáte je do své sady investičních nástrojů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: