Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Faktory, které způsobují, že trh jde nahoru a dolů

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Faktory, které způsobují, že trh jde nahoru a dolů

Faktory, které způsobují, že trh jde nahoru a dolů

Je obtížné určit konkrétní faktory, které ovlivňují trh jako celek. Akciový trh je složitý, vzájemně propojený systém velkých a malých investorů, kteří přijímají nekoordinovaná rozhodnutí o široké škále investic. „Trh,“ abych tak řekl, není živá bytost. Místo toho je to zkratka pro kolektivní hodnoty jednotlivých společností.

Existují základní ekonomické principy, které mohou pomoci vysvětlit jakýkoli pohyb trhu nahoru a dolů, a se zkušenostmi a údaji existují konkrétnější ukazatele, které odborníci na trh označili za významné.

Základy: Nabídka a poptávka

V tržní ekonomice lze jakýkoli pohyb cen vysvětlit dočasným rozdílem mezi tím, co poskytovatelé dodávají, a tím, co spotřebitelé požadují. Proto ekonomové tvrdí, že trhy mají sklon k rovnováze, kde se nabídka rovná poptávce. Takto to funguje s akciemi nabídka je množství akcií, které lidé chtějí prodat, a poptávka je množství akcií, které lidé chtějí koupit.

Pokud existuje větší počet kupujících než prodejců (větší poptávka), kupující zvyšují ceny akcií, aby přilákali prodejce, aby se jich zbavili. Naopak větší počet prodejců draží ceny akcií v naději, že je přiláká k nákupu.

Individuálně jsou bezpečnostní nástroje, jako jsou akcie a dluhopisy, závislé na výkonnosti emitující entity (obchodní nebo vládní) a pravděpodobnosti, že bude entita v budoucnu oceněna vyšší hodnotou (akcie) nebo bude schopna splácet své dluhy (dluhopisy).

Široce přijímané ukazatele trhu

To vyvolává novou otázku: Co vytváří více kupujících nebo více prodejců?

Důvěra ve stabilitu budoucích investic hraje významnou roli v tom, zda trhy rostou nebo klesají. Investoři pravděpodobně nakupují akcie, pokud jsou přesvědčeni, že jejich akcie v budoucnu zvýší hodnotu. Pokud však existuje důvod se domnívat, že akcie budou mít špatný výkon, často existuje více investorů, kteří chtějí prodat, než koupit. Mezi události ovlivňující důvěru investorů patří:

  • Války nebo jiné konflikty
  • Obavy z inflace nebo deflace
  • Vládní fiskální a měnová politika
  • Technologické změny
  • Přírodní katastrofy / extrémní výkyvy počasí
  • Údaje o výkonu společnosti nebo vlády

Například největší jednodenní pokles v historii průmyslového průměru Dow Jones (DJIA) nastal 17. září 2001. Trh „ztratil“ (obchodoval se dolů) 7,1% své hodnoty. Tento krok je z velké části přičítán teroristickým útokům z 11. září ve Spojených státech, které vyvolaly velkou nejistotu ohledně budoucnosti. Proto měl trh mnohem více prodejců než kupujících.

Předpokládá se také, že úrokové sazby hrají hlavní roli při oceňování jakékoli akcie nebo dluhopisu. Existuje professional to několik důvodů a o některých je nejdůležitější debata. Zaprvé, úrokové sazby ovlivňují, kolik investorů, financial institution, podniků a vlád jsou ochotni si půjčit, a tím ovlivňuje, kolik peněz je v ekonomice utraceno. Rostoucí úrokové sazby navíc činí některé „bezpečnější“ investice (zejména americké státní pokladny) atraktivnější alternativou k akciím.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web