Průvodce » Brokeři recenze » eToro » eToro W8ben formulář – jak snížit daň z dividend na 15%?

eToro W8ben formulář – jak snížit daň z dividend na 15%?

Co je W-8BEN formulář?

Formulář W-8BEN (na internetu často také eToro w8ben) je daňový doklad, který slouží k potvrzení, že vaše země pobytu pro daňové účely je mimo USA. Po vyplnění formuláře W-8BEN většinou u vašeho brokera by mělo být možné danit výnosy z dividendových akcií místo základní srážkové daně ve výši 30% pouze sazbou 15%. Bohužel ne všichni brokeři toto umožňují. Pokud nevíte, do jakých dividendových akcií lze investovat, eToro sdílelo nejlepší dividendové akcie do kterých investovat za 2. kvartál 2021.

Většinou lze tento w8ben formulář podepsat při registraci účtu u brokerů na investování. Z naší zkušenosti jsme nikdy nevyplňovali papírovou formu níže, ovšem pokud byste toto potřebovali udělat, níže najdete na obrázku vzor jak formulář w8ben vyplnit.

*Varování: 67% účtů retailových investorů přichází o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.

W8ben formulář pro snížení daně z dividendových akcií
W8ben formulář pro snížení daně z dividendových akcií

Lze použít eToro w8ben formulář a dividendy z amerických akcií jsou na eToro daněny 15%?

Dle naší zkušenosti momentálně i přes vyplnění eToro W8ben formuláře nelze aplikovat srážkovou daň 15% místo základní sazby 30%. Z nastavení zmizela možnost přidat na eToro W8ben formulář a cca od 02-03/2021 jsou dividendy daněny plnou sazbou srážkové daně 30% i u starších účtů a existujících pozic. 

Takto dříve vypadalo nastavení w8ben formuláře v nastavení brokera eToro. Stačilo formulář podepsat a byla aplikována daň pouze 15%. Bohužel eToro 

eToro w8ben formulář snižující daň z dividend US akcií
eToro w8ben formulář snižující daň z dividend US akcií

Kteří brokeři umožňují použití W-8BEN formuláře?

Z naší zkušenosti v případě brokerů eToro či XTB buďto brokeři možnost nenabízejí vůbec a nebo i při použití formuláře poté daní výnosy z dividend srážkovou daní 30%. Naopak jiní brokeři jsou lépe přizpůsobení pro investování do dividendových akcií a to konkrétně DEGIRO nebo LYNX, kde vyplníte narozdíl od eToro w8ben vyplníte w8ben u těchto brokerů v nastavení a dividendy jsou daněny sníženou sazbou 15%. Pokud se rozhodujete tedy mezi těmito dvěma brokery, DEGIRO má značně nižší poplatky ovšem nemá přístup na trh mimo hlavní obchodovací hodiny, což LYNX má (premarket, afterhours). Pokud plánujete investovat pasivně do ETF nebo akcií jednou za čas tak jednoznačně doporučujeme DEGIRO. Pokud se chcete investování věnovat aktivněji, oceníte větší výběr a přístup na trhy na LYNX brokerovi (česká varianta Interactive Brokers) . O tomto a dalších našich zkušenostech s brokery si můžete přečíst v rámci naší DEGIRO recenze a LYNX recenze.

*Varování: 67% účtů retailových investorů přichází o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.

Často kladené dotazy

Formulář W8-BEN, osvědčení o zahraničním statusu skutečného vlastníka pro srážkovou daň z USA např. pro eToro, používá zahraniční osoba k prokázání jak zahraničního stavu, tak skutečného vlastnictví a k uplatnění snížení srážkové daně z 30% na 15% u danění dividend z amerických akcií.

XXX

Bohužel dle naší zkušenosti a ohlasů ostatních investorů v poslední době nelze uplatnit eToro w8ben formulář na eToro a investoři, kteří jej vyplnili, hlásili stále zdanění srážkovou daní 30%. Pokud chcete investovat do dividendových US akcií, doporučujeme DEGIRO (nízké poplatky, pro pasivnější investory) nebo LYNX (vyšší poplatky ale přístup na trh mimo obchodovací hodiny, větší výběr a profesionální funkce).

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 2 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování