Průvodce » Brokeři recenze » eToro » eToro dividendy – vyplácení dividend, dividendové strategie a danění dividend

eToro dividendy – vyplácení dividend, dividendové strategie a danění dividend

eToro dividendy - vše co potřebujete vědět

V tomto článku najdete vše potřebné o eToro brokerovi v souvislosti s eToro dividendy. Dividenda je suma peněz, které pravidelně vyplácí společnost svým akcionářům ze zisku nebo z rezerv. Dividendy jsou vypláceny na základě drženého podílu investora ve společnosti díky níž investor získá fixní částku za každou vlastněnou akcii. Například pokud Apple vyplácí dividendy ve výši 0,8 USD a investor má 50 akcií, obdrží dividendu 0,8 x 50 = 40 USD. V souvislosti s vyplácením výnosů z dividend je důležité si pamatovat čtyři typy dat:

  1. Den vyhlášení dividendy – datum, kdy společnost oznámí úmysl vyplatit dividendu, kdy také oznámí výši dividendy a rozhodný den pro výplatu dividendy (ex-dividend date).
  2. Ex-dividend date – datum rozhodného dne pro výplatu dividendy, kdy se cena dividendové akcie bude obchodovat snížená o výši dividendy. Dividendy obdrží pouze investoři, kteří vlastnili akcie před ex-dividend date.
  3. Datum záznamu dividendy – datum, kdy společnost zkontroluje záznamy pro stanovení investorů, kteří mají obdržet dividendu.
  4. Datum výplaty dividendy – datum, kdy jsou eToro dividendy vyplaceny investorům společnosti.

Vyplácí eToro dividendy?

eToro vyplácí eToro dividendy. Můžete obdržet dividendy pokud investujete do akcií, ETF nebo indexů, které dividendy vyplácají. Pokud držíte CFD pozice, výplata dividend se odrazí v zůstatku na rozhodný den (ex date) pro výplatu dividendy. Pokud držíte podkladové aktiva nikoliv CFD, obdržíte výnos z dividendy v den výplaty. Musíte ovšem držet předmětné aktiva (např. akcii) dva dny před rozhodným dnem pro výplatu dividendy. Dividendy jsou vyplaceny pouze na podkladové aktiva, které nejsou zapákované.

Danění dividend na eToro

Obdržený výnos z eToro dividendy může být dle příslušné jurisdikce zdaněný. Procento srážkové daně závisí na zemi, v níž má společnost vyplácející dividendu sídlo. V případě amerických dividendových akcií je základní srážková daň 30%, ovšem většinou pokud máte vyplněný eToro formulář W8BEN, budou vaše výnosy z dividend daněny pouze srážkovou daní ve výši 15%. Na účet tedy obdržíte výnos již pod dani a nemusíte z něj platit daň, pouze uvést výnos v daňovém přiznání. Napsali jsme také detailní článek o danění dividend eToro w8ben.

Země původu

Výše srážkové daně z dividend

Belgie

30%

Dánsko

27%

Finsko

30%

Francie

28%

Hongkong

0%

Irsko

25%

Itálie

26%

Kanada

25%

Německo

26,375% (25% + navýšení)

Nizozemí

15%

Norsko

25%

Portugalsko

25%

Rakousko

27,5%

Španělsko

19%

Anglie

0%

Švédsko

30%

Švýcarsko

35%

Jak najít na eToro připsané dividendy?

Jak najít připsané dividendy na eToro je poměrně až zbytečně komplikované, ale je to možné. Nejdříve si otevřte detail pozice Musíte nejdřív získat výpis ze svého účtu:

Jak najít dividendu na eToro
Jak najít dividendu na eToro

1) Klikněte na odkaz na portfolio na levé postranní liště a pak klikněte na ikonu hodin a pak si můžete prohlédnout historii. 

Jak získat výpis z účtu na eToro
Jak získat výpis z účtu na eToro

2) Klikněte na modrou ikonku nastavení v pravém horním rohu a zvolte z menu “Account Statement” neboli výpis z účtu.

Jak získat výpis z účtu na eToro 2
Jak získat výpis z účtu na eToro 2

3) Vyberte si období pro výpis z účtu (např. měsíc ve kterém jste obdrželi dividendu) a zaškrtněte tlačítko, abyste vygenerovali výpis účtu. 

Jak získat výpis z účtu na eToro 3
Jak získat výpis z účtu na eToro 3

4) Ve spodní části hlavní stránky můžete kliknout na odkazy a přejít na různé části výpisu z účtu, vás zajímá konkrétně “Transactions Report” (zpráva o transakcích), která obsahuje podrobnosti o všech transakcích včetně vkladů, výběru, otevření a uzavření pozic a hlavně dividend. Dividendy jsou označovány ve výpisu jako “Rollover fee“. Najděte tento záznam a podívejte se na číslo hned vedle ve sloupci “Position ID”. Toto číslo si porovnejte s č