- ETF = Fond obchodovaný na burze (Exchange Traded Fund) je souhrn cenných papírů, které obchodují na burze, stejně jako akcie.
- Ceny akcií ETF kolísají po celý den při nákupu a prodeji ETF; to se liší od podílových fondů, které obchodují pouze jednou denně po uzavření trhu.
- ETF mohou obsahovat všechny typy investic, včetně akcií, komodit nebo dluhopisů; některé nabízejí pouze americké podíly, zatímco jiné jsou mezinárodní.
- ETF nabízejí nízké poměry nákladů a méně provizí makléřům než nákup akcií jednotlivě.
Co je Exchange Traded Fund (ETF) neboli fond obchodovaný na burze
Exchange Traded Funds neboli “ETF fondy” jsou burzovně obchodovatelné fondy (z anglického Exchange Traded Fund). Jedná se o cenný papír emitovaný (vydaný) investiční společností. ETF byvají někdy nesprávně nazývány ETF fondy. ETF se poprvé objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil. Složení ETF kopíruje složení podkladového aktiva, nejčastěji akciového indexu a jeho kurz s malými odchylkami kopíruje vývoj podkladového aktiva.
ETF jsou v mnoha ohledech podobné podílovým fondům; jsou však kótovány na burzách a obchodech s akciemi ETF po celý den stejně jako běžné akcie. ETF se poprvé objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil. Důležité je také to, že ETF by mělo být kvótováno ve stejné měně jako např. akciový index, jinak se můžete vystavit kurzovému riziku.
Známým příkladem je SPDR S&P 500 ETF (SPY), který sleduje index S&P 500. ETF mohou obsahovat mnoho typů investic, včetně akcií, komodit, dluhopisů nebo kombinace typů investic. Fond obchodovaný na burze je obchodovatelný cenný papír, což znamená, že má přidruženou cenu, která umožňuje jeho snadný nákup a prodej.
ETF fondy se dělí podle:
-
Podle podkladového aktiva - akciové, měnové, dluhopisové, komoditní (ETN)
-
Podle emitenta - Barclay's Global Investors, State Street Global Advisors, Invesco PowerShares, Lyxor
-
S cizím kapitálem nebo bez - pákové (ultra), nepákové
-
Podle směru spekulace - shortové (pokles trhu), longové (růst trhu)
-
ETF vyplácející nebo reinvestující dividendu
Výhody ETF fondů
-
Rozložení (diverzifikace) portfolia - například zakoupení ETF s tickerem "DIA" investujete do 30 titulů indexu Dow Jones Industrial Average 30
-
Transparentnost - každé ETF má přesně daná pravidla. Například ETF, jehož podkladovým aktivem je akciový index, kopíruje vývoj daného indexu a striktně dodržuje jeho složení
-
Majetek v ETF je striktně oddělen od majetku emitenta, nespadá do konkurzní podstaty
-
Likvidita - nabídka a poptávka se vytváří stejně jako u akcií. U běžně obchodovaných ETF tak není problém realizovat nákup či prodej během několika málo sekund
-
Možnost úvěru na top US indexy až do výše 90% z celkové investice
Seznam ETF navázané na americké trhy (akciové indexy)
Vzhledem k existujícím omezení není již jednoduché investovat přímo do amerických ETF, níže naleznete seznam různých ETF fondů na evropských burzách:
- VUSD - Vanguard S&P 500 UCITS ETF. ETF na nejznámější US index Standard and Poors 500, je tedy ideální pro ty, kteří chtějí získat expozici právě k tomuto indexu, který je často považován za benchmark US ekonomiky.
- EQQQ1 – PowerShares EQQQ Nasdaq 100 UCITS. Další variantou pro expozici k US trhům je toto ETF, které drží výběr 100 akcií mimo finanční sektor a kopíruje tak známý technologický US index NASDAQ 100.
- UDVD – SPDR S&P US Dividend Aristocrats. Toto ETF je dobrá volba pro investory, kteří hledají pasivní příjem, nejlépe na kvartální bázi. Vybírá si totiž do svého držení 100 dividendově nejvýnosnějších akcií z indexu S&P composite 1500.
Seznam ETF na komodity
- CRUD (LSE) – ETFS WTI Crude Oil. Jde o ETF, které umožňuje získat expozici v ropném trhu. Kopíruje vývoj ropného Bloomberg indexu, který je navržen tak, aby odrážel vývoj ceny futures kontraktů na WTI ropu.
- ECRD (BVME) – ETFS Hedged WTI Crude Oil. Podobně jako výše zmíněné, je i toto ETF konstuováno tak, aby bylo možné získat expozici v ropném trhu. Rozdíl je v tom, že toto ETF v sobě má zabudovanou ochranu proti kurzovému riziku EUR/USD.
- LOIL (LSE) – ETFS Leveraged Crude Oil ETF. Je ETF, které kopíruje vývoj ceny WTI futures kontraktů ropy s dvojnásobně velkou pákou.
- PHAU (LSE) – ETFS Physical Gold. Je ETF, které nabízí získat expozici vůči spotové ceně zlata. Zlato je drženo fyzicky ve formě zlatých cihel a je pod dohledem HSBC banky.
Zdroj: lynxbroker.cz