Průvodce » Akcie » Akciové indexy » Investování a ETF fondy v EU: návod a seznam

Investování a ETF fondy v EU: návod a seznam

Co je exchange traded fund ETF obchodovaný fond na burze Nasdaq S&P500 Dow Jones

Co je Exchange Traded Fund (ETF) neboli fond obchodovaný na burze

Exchange Traded Funds neboli “ETF fondy” jsou burzovně obchodovatelné fondy (z anglického Exchange Traded Fund). Jedná se o cenný papír emitovaný (vydaný) investiční společností. ETF byvají někdy nesprávně nazývány ETF fondy. ETF se poprvé objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil. Složení ETF kopíruje složení podkladového aktiva, nejčastěji akciového indexu a jeho kurz s malými odchylkami kopíruje vývoj podkladového aktiva. 

ETF jsou v mnoha ohledech podobné podílovým fondům; jsou však kótovány na burzách a obchodech s akciemi ETF po celý den stejně jako běžné akcie. ETF se poprvé objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil. Důležité je také to, že ETF by mělo být kvótováno ve stejné měně jako např. akciový index, jinak se můžete vystavit kurzovému riziku.

Známým příkladem je SPDR S&P 500 ETF (SPY), který sleduje index S&P 500. ETF mohou obsahovat mnoho typů investic, včetně akcií, komodit, dluhopisů nebo kombinace typů investic. Fond obchodovaný na burze je obchodovatelný cenný papír, což znamená, že má přidruženou cenu, která umožňuje jeho snadný nákup a prodej.

ETF fondy se dělí podle:

Výhody ETF fondů

Seznam ETF navázané na americké trhy (akciové indexy)

Vzhledem k existujícím omezení není již jednoduché investovat přímo do amerických ETF, níže naleznete seznam různých ETF fondů na evropských burzách:

Seznam ETF na komodity

Zdroj: lynxbroker.cz

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 1 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.