Průvodce » Investování » Jak začít investovat » Jak se vyhnout emocionálnímu chování při investování

Jak se vyhnout emocionálnímu chování při investování

Emocionální investování jak se vyhnout tipy časování trhu

Aktivní sledování portfolia je důležité pro orientaci v měnících se vlivech finančních trhů. Přesto je nezbytné, aby jednotliví investoři spravovali behaviorální impulsy emocionálního nákupu a prodeje, které mohou vycházet z následků vzestupů a pádů trhu. Zdá se, že investoři mají sklon k hromadění investic na vrcholech trhu a prodeji na dně, protože není neobvyklé, že se zapletou do mediálního humbuku nebo strachu, kupují investice na vrcholech a prodávají během nejnižších bodech ceny akcie.

Jak mohou investoři navigovat na nestabilních trzích a zároveň udržovat rovnoměrný kýl a udržovat diverzifikované portfolio pro nejlepší celkovou návratnost ve všech typech tržních prostředí? Klíčem je pochopit motivaci emočního investování a vyhnout se euforickým i depresivním investičním pastím, které mohou vést ke špatnému rozhodování.

Chování investora

Mnoho studií se zaměřuje na chování investorů a četné teorie se pokoušejí vysvětlit lítost nebo přehnanou reakci, které kupující a prodávající často zažívají, pokud jde o peníze. Skutečností je, že psychika investora může přemoci racionální myšlení během stresu, ať už je stres výsledkem euforie nebo paniky. Zásadní je zaujmout racionální a realistický přístup k investování – během toho, co se jeví jako krátký časový rámec pro vydělávání na euforii nebo obávaný vývoj na trhu.

Neprofesionální investor obvykle investuje těžce vydělané peníze za účelem získání výnosu. Přesto vidí, že jejich investice ztrácí hodnotu v důsledku vývoje trhu v čase. Ztráty mohou způsobit stres a pochybnosti. To znamená, že mnoho investorů má relativně nízkou toleranci rizika, pokud jde o investování, protože ztráta peněz je bolestivá.

Riziko však lze chápat jako vodítko pro investování a chování investorů. Investoři, kteří vstupují do investic s pochopením rizik na základní úrovni, mohou zmírnit velké emoce spojené s investováním. Jinými slovy, výzvy způsobené emocionálním investováním se mohou objevit, když investoři vidí neidentifikovaná nebo vyšší rizika, než původně očekávali.

Býčí (rostoucí) a medvědí (padající) trendy

Za tzv. “býčí trhy” neboli “bull markets” se považuje období, kdy se trhy pohybují vzhůru a někdy i bez rozdílu. Když se býčí vztek a sentiment investorů stanou jedním z obecných blahobytů, mohou investoři vidět tržní příležitosti nebo se dozvědět o investicích z jiných zdrojů – např. zprávy, přátelé, spolupracovníci nebo rodina -, které je mohou přimět k otestování nových vod. Vzrušení by mohlo vést investora k pokusu získat zisky z investic, které se objevují v důsledku býčích tržních podmínek.

Stejně tak když investoři čtou příběhy o špatné ekonomice nebo slyší zprávy o nestabilním nebo negativním tržním období, může strach z jejich investic podpořit prodej. Medvědí trhy neboli “bear markets” se vždy skrývají za rohem a přicházejí s mnoha námitkami, které mohou být pro investory důležité, aby je následovali a porozuměli jim. Na rozdíl od býčího trhu mohou finanční trhy někdy klesat po dobu mnoho měsíců nebo dokonce i let.

Medvědí trhy se často vyvíjejí v prostředí rostoucích úrokových sazeb, které mohou podnítit obchodování bez rizika a přechod od rizikovějších investic, jako jsou akcie, k nízkorizikovým úsporným produktům. Medvědí trhy mohou být obtížně navigovatelné, když investoři zjistí, že jejich akcie ztrácejí hodnotu, zatímco bezpečnější finanční produkty (tzv. “safe haven“) jsou díky svému rostoucímu zisku lákavější. Během těchto časů může být obtížné si vybrat mezi nákupem akcií za tržní minima a nákupem peněžitých a úročených produktů.

Špatné načasování trhu

Emoční investování je často o špatném načasování trhu. Sledování médií může být dobrým způsobem, jak zjistit, kdy se vyvíjí býčí nebo medvědí trhy, protože denní zprávy o akciových trzích živí činnost probíhající během dne, což může občas vytvářet nové vlny sentimentu pro investory. Mediální zprávy však mohou být také zastaralé, krátkodobé nebo dokonce nesmyslné a založené na pověstech.

Tak či tak jsou jednotliví investoři odpovědní za svá vlastní obchodní rozhodnutí, a proto musí být při hledání časových tržních příležitostí na základě nejnovějších mediálních titulků opatrní. Použití racionálního a realistického myšlení k pochopení toho, kdy se investice může nacházet v rozvojovém cyklu, je klíčem k vyhodnocení zajímavých příležitostí a odolávání špatných investičních nápadům. Reakce na nejnovější nejnovější zprávy je pravděpodobně známkou toho, že se investor řídí spíše emocemi než racionálním myšlením.

Časem ověřená teorie

Pojem, že mnoho účastníků trhu nakupuje na vrcholu a prodává na dně, byl mnohokrát prokázán historickou analýzou peněžních toků. Analýza peněžních toků se zaměřuje na čistý tok prostředků pro podílové fondy a často ukazuje, že když trhy dosáhnou vrcholu nebo dna, nejvíce se nakupují a prodávají akcie.

Tržní anomálie jako krize mohou být vhodným časovým obdobím pro pozorování. Během finanční krize v letech 2007-2008 investoři stáhli peníze z trhu a peněžní toky do podílových fondů se staly zápornými. Stažení peněžních prostředků z fondů dosáhly vrcholu na dně trhu a, jak je typické pro tržní dna, prodej vytvořil příliš diskontované investice, které nakonec tvořily základ pro bod obratu a další vzestup trhu.

Strategie k odstranění emocí z investování

Dva z nejpopulárnějších přístupů k investování – průměrování a diverzifikace nákladů v dolarech – mohou některé odhady vycházet z investičních rozhodnutí a snížit riziko špatného načasování v důsledku emočního investování. Jedním z nejúčinnějších je průměrování nákladů neboli dollar-cost averaging.

Průměrování nákladů neboli dollar-cost averaging (DCA)

Průměrování nákladů je strategie, ve které jsou investovány stejné částky v pravidelném, předem stanoveném intervalu. Tuto strategii lze implementovat za jakýchkoli tržních podmínek. Na klesajícím trhu investoři nakupují akcie za nižší a nižší ceny. Během vzestupného trendu akcie dříve držené v portfoliu vytvářejí kapitálové zisky a protože investice popř. nákup akcií představuje pevnou částku, při vyšší ceně akcií se nakupuje méně akcií.

Klíčem ke strategii průměrování nákladů je udržet za každou cenu zvolený přístup popř. investiční strategii. Stanovte si strategii a poté již s ní nijak nemanipulujte, ledaže by zásadní změna vyžadovala revizi a vyvážení zavedeného přístupu. Tento typ strategie může nejlépe fungovat v plánech v dlouhodobém investování příjmu ze zaměstnání s odpovídajícími dávkami, protože z každé výplaty je odečtena pevná částka a zaměstnavatel může poskytovat další příspěvky.

Diverzifikace portfolia

Diverzifikace, což je proces nákupu řady investic spíše než jen jedné nebo dvou cenných papírů, může také pomoci snížit emoční reakci na volatilitu trhu. Koneckonců, v historii je jen hrst časů, kdy se všechny trhy chovaly stejně a diverzifikace vašich investic tedy vašeho portfolia může poskytnout aspoň ochranu. V běžných tržních cyklech poskytuje diverzifikační strategie prvek ochrany, protože ztráty v některých investicích jsou kompenzovány zisky v jiných.

Diverzifikace portfolia může mít mnoho podob, například může jít o investice do různých odvětví, různých geografických oblastí, různých typů investic a dokonce zajištění pomocí alternativních investic, jako jsou nemovitosti a soukromé kapitálové fondy. Existují charakteristické tržní podmínky, které zvýhodňují každou z těchto investičních skupin, takže portfolio tvořené všemi těmito různými typy investic by mělo poskytovat ochranu v celé řadě tržních podmínek.

Závěr o emocionálním investování

Investování bez emocí se snadněji říká, než udělá, ale existují důležité aspekty, které mohou investorovi zabránit v tom, aby honil marné zisky nebo prodával paniku. Pochopení vlastní tolerance rizik a rizik vašich investic může být důležitým základem pro racionální rozhodnutí. Nezbytné je také aktivní pochopení trhů a toho, jaké síly vedou býčí a medvědí trendy.

Celkově sice existují chvíle, kdy mohou být aktivní a emoční investice ziskové, statistické data ovšem ukazují, že dodržování dobře definované investiční strategie a udržení přístupu v době volatility trhu často vede k nejlepším dlouhodobým výnosům.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 2 Průměrné hodnocení: 5]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování