Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Efektivita slabé formy

Co je efektivita slabé formy?

Efektivita slabé formy tvrdí, že minulé pohyby cen, objem a výnosy nemají vliv na cenu akcie a nelze je použít k předpovědi jejího budoucího směru. Efektivita slabé formy je jedním ze tří různých stupňů hypotézy efektivního trhu (EMH).

Základy efektivity slabé formy

Efektivita slabé formy, známá také jako teorie náhodných kroků, uvádí, že ceny budoucích cenných papírů jsou náhodné a nejsou ovlivněny minulými událostmi. Zastánci efektivity slabé formy věří, že všechny aktuální informace se odrážejí v cenách akcií a minulé informace nemají žádný vztah se současnými tržními cenami.

Koncept účinnosti slabé formy propagoval profesor ekonomie na Princetonské univerzitě Burton G. Malkiel ve své knize „A Random Wander Down Wall Street“ z roku 1973. Kniha kromě toho, že se zabývá teorií náhodného procházení, popisuje hypotézu efektivního trhu a další dva stupně hypotézy efektivního trhu: polosilnou účinnost formy a silnou účinnost formy. Na rozdíl od slabé efektivity formy se ostatní formy domnívají, že minulé, současné a budoucí informace ovlivňují pohyb cen akcií v různé míře.

Používá pro efektivitu slabé formy

Klíčovým principem efektivity slabé formy je to, že náhodnost cen akcií znemožňuje najít cenové vzorce a využít cenových pohybů. Konkrétně jsou denní výkyvy cen akcií zcela nezávislé na sobě předpokládá, že hybnost cen neexistuje. Růst minulých výnosů navíc nepředpovídá současný ani budoucí růst výnosů.

Efektivita slabé formy nepovažuje technickou analýzu za přesnou a tvrdí, že i základní analýza může být někdy chybná. Podle efektivity slabé formy je proto extrémně obtížné překonat trh, zejména v krátkodobém horizontu. Například pokud osoba souhlasí s tímto typem efektivity, věří, že nemá smysl mít finančního poradce nebo aktivního správce portfolia. Místo toho investoři, kteří obhajují účinnost slabé formy, předpokládají, že si mohou náhodně vybrat investici nebo portfolio, které poskytne podobné výnosy.

Shrnutí

  • Efektivita slabé formy uvádí, že minulé ceny, historické hodnoty a trendy nemohou předpovídat budoucí ceny.
  • Efektivita slabé formy je prvkem efektivní hypotézy trhu.
  • Slabá účinnost formuláře uvádí, že ceny akcií odrážejí všechny aktuální informace.
  • Zastánci efektivity slabé formy vidí omezenou výhodu v používání technické analýzy nebo finančních poradců.

Příklad slabé formy efektivity v reálném světě

Předpokládejme, že David, obchodník s houpačkou, vidí Alphabet Inc. (GOOGL) neustále klesat v pondělí a zvyšovat hodnotu v pátek. Může předpokládat, že může profitovat, pokud koupí akcie na začátku týdne a prodá na konci týdne. Pokud však cena Alphabet v pondělí poklesne, ale v pátek se nezvýší, je trh považován za slabý.

Podobně předpokládejme, že Apple Inc. (APPL) za posledních pět permit překonal očekávání analytiků ve třetím čtvrtletí za sebou. Jenny, trader typu get-and-maintain, si tento product všimne a nakoupí akcie týden předtím, než ohlásí zisk letošního třetího čtvrtletí v očekávání růstu ceny akcií Apple po vydání. Bohužel pro Jenny zisky společnosti nedosahují očekávání analytiků. Teorie tvrdí, že trh je slabě efektivní, protože neumožňuje Jenny získat nadměrný výnos výběrem akcií na základě historických údajů o výdělcích.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web