Průvodce » Investování » Finanční trhy » Rozvojové trhy » ECB právě rozdrtila rozvíjející se trhy

ECB právě rozdrtila rozvíjející se trhy

Souvislost mezi čtvrtečním holubičím prohlášením Evropské centrální banky (ECB) a rozvíjejících se trhů (EM) se může zdát trochu nepřímé, ale dopad, který mělo oznámení ECB na měny EM, byl dramatický. Pokud vlády EM nedokážou zastavit pokles, čtvrtkový krok by mohl mít velké důsledky i professional akcie v Severní Americe. Ve čtvrtečním webovém vysílání Day-to-day Sector Commentary náš analytik vysvětlil, proč tento vztah existuje a jak ovlivní akcie ve Spojených státech.

Rozvíjející se trhy jsou vydány na milost a nemilost rostoucímu dolaru a ECB nepomáhá

ECB oznámila, že kvantitativní uvolňování letos skončí, ale plánuje dlouhodobě udržovat extrémně nízké sazby. Shrnuji dlouhé prohlášení, ale to byly klíčové kroky. Trh reagoval okamžitě a euro ve srovnání se středečním závěrem vůči dolaru pokleslo o 1,75%. Další způsob, jak o tom přemýšlet, je dolar získal Hodnota 1,75% vůči euru.

Pokud dolar vzroste na hodnotě a předpokládáme, že se nic jiného nezmění, pak je jisté, že měny EM poklesnou. Každodenně to obvykle není problém, ale právě teď je to velký problém. Měnový trh EM se několik měsíců otřásá a paničtí prodejci v Turecku, Brazílii, Argentině atd. Jsou připraveni tlačit ceny ještě níže. Když trh utrpěl šok způsobený překvapivě holubičím prohlášením ECB, tito prodejci se znovu objevili poté, co byli v posledních dvou týdnech poněkud zticha.

Existuje mnoho problémů, které mohou být způsobeny rychle klesající měnou. Například v ekonomikách EM je běžné, že si podniky půjčují v amerických dolarech. To znamená, že musí splácet úroky a jistiny v dolarech, které jsou stále dražší. Vezměte si argentinské peso: včetně čtvrtečního poklesu je peso od začátku roku o 42% nižší. Obchodní dlužníci vyplácejí téměř dvojnásobek úrokových plateb, jaké byly v lednu.

Kromě společností v ekonomice EM mají velké nadnárodní společnosti také tendenci trpět, když trhy EM klesají, protože jejich mezinárodní operace nejsou tak ziskové. Professional investory zaměřené na americké akcie to znamená, že se očekává, že společnosti s malou kapitalizací (většinou zaměřené na tuzemský trh) budou i nadále překonávat velké firmy v indexu S&P 500.

Největšími akciemi ETF na rozvíjejících se trzích podle celkových aktiv jsou Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO), iShares Core MSCIEmerging Markets ETF (IEMG) a iShares MSCI Emerging Marketplaces ETF (EEM).

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.