Průvodce » Investování » Finanční trhy » Americké finanční trhy » Dow Jones Industrial Average vs. S&P 500: Jaký je rozdíl?

Dow Jones Industrial Average vs. S&P 500: Jaký je rozdíl?

Přehled

Dow Jones Industrial Common (DJIA) a Standard & Poor’s 500 Index (S&P 500) jsou dva nejsledovanější americké indexy akciových trhů. I když mnoho pozorovatelů trhu upřednostňuje jednoho nebo druhého, mají stejný účel: poskytnout celkový pohled na to, zda se ceny akcií obecně z okamžiku na okamžik pohybují nahoru, dolů nebo do strany a o kolik.

Oba indexy přicházejí k číslu sledováním cenových pohybů reprezentativního seznamu akcií. Trochu se překrývá, ale každý si vybere svůj vlastní seznam akcií a použije svou vlastní metodiku.

Shrnutí

  • DJIA sleduje ceny akcií 30 největších amerických společností.
  • S&P 500 sleduje 500 amerických velkých společností.
  • Oba nabízejí celkový pohled na stav akciových trhů obecně.

Průmyslový průměr Dow Jones

DJIA je původní americký akciový index a stále nejznámější. Index, který byl vytvořen v roce 1896 za účelem sledování 12 největších firemních jmen v zemi, se dnes skládá z 30 akcií s modrým čipem.

Slovo „průmyslové“ v názvu je z velké části historickou památkou, protože většina akcií v indexu dnes nepochází z zpracovatelského průmyslu. Spíše jsou čerpány ze všech hlavních odvětví s výjimkou veřejných služeb a dopravy, které mají své vlastní indexy Dow Jones. Všichni jsou domácími jmény jako Johnson & Johnson, Coca-Cola, Disney a Microsoft.

Původní DJIA zahrnoval americký bavlněný olej, Tennessee Coal & Iron a US Leather.

Kritéria pro společnost, aby se dostala na Dow, jsou poněkud vágní. Všechny společnosti jsou lídry ve svých oborech a všechny jsou velmi velké. Komponenty v DJIA se často nemění. Společnosti do ní nejsou přidávány nebo z ní lehce odstraňovány. Pokud index přijde ke kontrole, mohou členové výboru nahradit více než jednu společnost najednou.

Jak se váží Dow

DJIA je vážený cenou. Spíše než použít jednoduchý aritmetický průměr a vydělit počtem akcií v průměru se používá Dowův dělitel. Tento dělitel vyhlazuje účinky rozdělení akcií a dividend.

DJIA je proto ovlivněna pouze změnami cen akcií, takže společnosti s vyšší cenou akcií nebo extrémnějším pohybem cen mají větší dopad na Dow.

S&P 500

Index S&P 500, zahájený v roce 1957, sleduje 500 velkých amerických veřejně obchodovaných akcií. Akcie v tomto indexu pocházejí ze všech odvětví hospodářství a vybírá je výbor. Chcete-li být vybráni, akcie musí mít tržní kapitalizaci ve výši 8,2 miliard USD nebo více (od roku 2019), musí mít veřejnou aktivu alespoň 50%, mít kladný zisk za poslední čtyři čtvrtletí a mít odpovídající likviditu měřenou cenou a objem.

Jak je váha S&P

Akcie v indexu S&P 500 jsou váženy spíše jejich tržní hodnotou než cenami akcií. Tímto způsobem se S&P 500 pokouší zajistit, aby 10% změna akcie 20 $ ovlivnila index stejným způsobem jako 10% změna akcie 50 $.

Zatímco oba tyto indexy používají investoři k určení obecného trendu na americkém akciovém trhu, index S&P 500 je obsáhlejší, protože je založen na větším vzorku celkových amerických akcií.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.