Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Dopad Amazonu na ekonomiku USA

AkciePrůvodce.cz > Akcie  > Technologické akcie ("Tech stocks")  > Dopad Amazonu na ekonomiku USA

Dopad Amazonu na ekonomiku USA

Amazon.com (AMZN) je všude. Narušením způsobu, jakým lidé nakupují, vytvořil Amazon ekonomické zvlnění, které jde daleko za peněženku zákazníka. Amazon má přímý i nepřímý dopad na inflaci, pracovní místa a investice.

Shrnutí

  • Režijní náklady Amazonu jsou mnohem nižší než u ostatních maloobchodníků, protože zde nejsou žádné výklady.
  • Ačkoli jsou náklady společnosti nízké, Amazon byl obviněn z toho, že neplatí pracovníkům životní minimum.
  • Amazon sice platí daně, ale ne tolik, jak by si někdo myslel.
  • Amazon byl fantastickou investicí, ale je nepravděpodobné, že tyto výnosy budou v budoucnu duplikovány.

Maloobchodní obr

Amazon začal s knihami a poté přidával vše od zásnubních prstenů po vězeňské cely pro mobilní telefony, až se z něj stal „obchod se vším všudy“. Přidejte si pohodlí, když si jej necháte doručit rychle k vašim dveřím, a zákazníci odměnili Amazon otevřenými peněženkami. Podle eMarketer představoval Amazon v roce 2019 asi 4% maloobchodních tržeb v USA a 37,7% tržeb v elektronickém obchodování v USA...

Pokud vezmete v úvahu makro obraz, vyšší výdaje spotřebitelů jsou dobrým znamením, protože přispívají k HDP. Jak již bylo řečeno, spotřebitelské výdaje na Amazonu nejsou natolik významné, aby naklonily měřítko HDP. Mohlo by to však být v budoucnu.

586,92 miliardy $

Celkové odhadované výdaje na elektronický obchod v USA v roce 2019

Jak Amazon zabíjí inflaci

Amazon narušil tradiční maloobchod a urychlil zánik zápasících hráčů. Bez výloh jsou režijní náklady společnosti výrazně nižší než u ostatních maloobchodníků. To dává Amazonu náskok podbízet soupeře v cenách a pracovat s tenčí ziskovou marží.

Někteří pozorovatelé ekonomiky jsou z deflačního dopadu Amazonu nervózní. V ideálním případě je nízká nezaměstnanost doprovázena růstem mezd, což zase podporuje inflaci, protože společnosti přenášejí náklady na spotřebitele. To je logika Phillipovy křivky, ale Amazon ji také narušil.

Vyšší konkurence a nižší ceny omezují schopnost společností přenášet jakékoli zvýšení mezd na spotřebitele. Tyto obavy se odrážely v souvislosti s akvizicí společnosti Whole Foods v roce 2017. V této souvislosti byly interpretovány poznámky prezidenta Federálního rezervního systému v Chicagu Charlese Evanse.

Práce na Amazonu

Na konci prosince 2019 měla společnost Amazon po celém světě 750 000 zaměstnanců..To zahrnuje zaměstnance na plný i částečný úvazek. Ačkoli se 750 000 jeví jako velké číslo, je podle standardů maloobchodu skutečně nízké, protože Amazon nemá významnou přítomnost v obchodě. Tradiční obchod vyžaduje mnohem více zaměstnanců. Například Walmart (WMT) zaměstnává po celém světě přibližně 2,2 milionu lidí...

Amazon také angažuje řadu dodavatelů a společností třetích stran pro úkoly, jako jsou dodávky. Tito lidé chodí ode dveří ke dveřím a odevzdávají balíčky Amazon. Nejsou však zaměstnanci společnosti. Záleží na tom? Ano i ne.

Svým způsobem jsou to práce pro lidi. Nějaký kredit by proto mohl získat Amazon na vytváření pracovních míst. Na druhé straně najímání smluvních pracovníků pomáhá společnosti udržovat náklady pod kontrolou. Někteří kritizovali společnost za drsné pracovní podmínky.

Dalším úhlem konverzace o úlohách je, kolik úloh Amazon eliminuje. Zvažte, jak moc společnost ubližuje ostatním maloobchodníkům, nutí je zavírat obchody a snižovat náklady. Zisk práce v Amazonu nemusí znamenat nic pro celkové zaměstnání.

Společnost se dostala pod palbu od senátora Bernieho Sanderse. V září 2018 představil zákon Stop Bad Employers vynulováním dotací nebo zákon Stop BEZOS. Navrhl vybírat daně od velkých společností v rozsahu, v němž se jeho zaměstnanci spoléhali na veřejné výhody. Sanders zaútočil na Amazona a Jeffa Bezose z důvodu platu pracovníků a bezpečnostních podmínek pracovníků. 1. října 2018 společnost Amazon oznámila, že zvýší svou minimální mzdu na 15 USD za hodinu, což je mnohem více, než je federální minimální mzda 7,25 USD za hodinu...

Úsilí společnosti Amazon o inovace a technologie k dosažení provozní efektivity způsobovalo lidem starosti s eliminací pracovních míst. Tyto obavy nejsou příliš přitažlivé, protože společnost testuje své obchody Amazon Go v několika velkých městech v USA.

Facilitátor malých podniků

Logistická infrastruktura Amazonu nejen pomáhá dodávat zákazníkům po celém světě; Pomáhá také další skupině lidí: malým podnikům. Uvedení jejich produktů na Amazonu jim pomáhá zvýšit dosah jejich zákazníků a dodávka se v podstatě stává Amazonovou bolestí hlavy.

„Více než 20 000 malých a středních podniků na celém světě na Amazonu překonalo v roce 2017 tržby 1 milion USD,“ uvedla společnost v tiskové zprávě v roce 2018...

Jak se malým podnikům daří, další vytváření pracovních míst a výdaje se určitě stanou. Podle Amazonu bylo v důsledku Amazon Marketplace vytvořeno 900 000 pracovních míst mimo společnost.

Amazon jako daňový poplatník

Daň z příjmu

Amazon sice platí daně, ale platí mnohem méně, než by si většina lidí myslela. Analýza časopisů The New York Times a S&P Global Market Intelligence z roku 2016 ukazuje, že Amazon platil daně v letech 2007 až 2015 průměrnou sazbou 13%, což je téměř polovina z 26,9% průměru společností S&P 500..Ale nebylo to samo. Ostatní technologičtí giganti jako Facebook, Alphabet a Apple také platili daně sazbou výrazně nižší, než je průměr.

Amazon je strukturován tak, aby minimalizoval daně z příjmu právnických osob. Společnost místo toho znovu investuje většinu zisků jiných společností do rozšiřování své činnosti. Zatímco někteří žertují, že tato politika dělá z Amazonu největší neziskovou organizaci v Americe, reinvestice vede ke zvýšení podílu na trhu a kapitálových zisků. Nižší daňová sazba společnosti Amazon pomáhá společnosti expandovat a expanze pomáhá společnosti Amazon snížit daně.

Prodejní daň

To, že neměli fyzickou přítomnost ani zaměstnanci v mnoha státech, také ušetřilo společnosti Amazon z nutnosti vybírat daň z obratu. Daň z obratu je složitý předmět, jehož sazby a pravidla se v jednotlivých státech liší. Nejpřímějším vysvětlením v této souvislosti je, že daňové zákony v mnoha státech vyžadují fyzickou přítomnost online prodejce ve státě, aby mohl vybírat daň z prodeje. Amazon proto ušetřil na daních tím, že v určitých státech neměl vlastní akciey ani zaměstnance.

Problém však nebyl specifický pro Amazon, protože se týkal jakéhokoli online prodejce přepravujícího zboží přes státní hranice. Postupem času začala společnost Amazon vybírat daň z prodeje u všech produktů, které byly prodány nebo dodány do států, které tuto daň mají. Pět států: Aljaška, Delaware, Oregon, New Hampshire a Montana neukládají daň z obratu.

Otázka daně z prodeje se ještě více komplikuje, pokud jde o prodejce třetích stran.

Investice do Amazonu

Amazon se 4. září 2018 stal druhou bilionovou společností s tržním stropem. Dosáhl mnoha milníků, včetně překročení hranice 2 000 dolarů za cenu akcií. Zakladatel a generální ředitel společnosti Amazon, Jeff Bezos, je často nejbohatším člověkem na světě, v závislosti na aktuálních tržních cenách.

Víceletý běh akcií Amazonu byl fenomenální. Společnost debutovala na akciovém trhu v roce 1997 a investovaných 100 $ by se změnilo na šest čísel. Amazon v posledních několika desetiletích výrazně překonal S&P 500, ale občas to byla kamenitá cesta. Zejména Amazon při pádu bubliny dotcom ztratil více než 90% své hodnoty.

Zde minulé výnosy zjevně nesvědčí o budoucích výsledcích. Silný výkon Amazonu během medvědího trhu v roce 2020 je znamením, že společnost dospívá. Tisícinásobný výnos, který mají časní investoři v Amazonu k dispozici, prostě nelze opakovat. Bez hyperinflace nebude biliónová společnost nikdy mít hodnotu kvadrillionů dolarů, protože to je více než celková hodnota každého akciového trhu na světě.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web