Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definováno krátké zlaté ETF

AkciePrůvodce.cz > Komodity  > Investice do zlata  > Definováno krátké zlaté ETF

Definováno krátké zlaté ETF

Co je to krátké zlaté ETF?

Krátký zlatý ETF je fond obchodovaný na burze (ETF), který se snaží těžit z poklesu ceny zlata. Krátké zlaté ETF jsou také známé jako inverzní zlaté ETF nebo ETF se zlatým medvědem.

V některých případech budou ETF s krátkým zlatem nabízet investorům další páku, takže daný pokles ceny zlata by se promítl do ještě většího zvýšení hodnoty ETF – a naopak. Tito jsou známí jako krátké zlaté ETF s pákovým efektem.

Shrnutí

  • Krátké zlaté ETF poskytují pohodlný způsob, jak vsadit proti ceně zlata.
  • Zlato často roste v době ekonomické nejistoty, například uprostřed finanční krize. Krátké zlaté ETF proto mohou být užitečné pro protichůdné investory, kteří se domnívají, že ostatní investoři mohou nadhodnocovat rizika, kterým v těchto obdobích čelí.
  • Některé krátké zlaté ETF nabízejí také další pákový efekt, který by maximalizoval potenciální zisky nebo ztráty vzniklé na pozici.

Porozumění krátkým zlatým ETF

Stejně jako u všech ETF jsou krátké zlaté ETF investiční produkty, s nimiž se obchoduje na veřejné burze cenných papírů. Investicí do ETF s krátkým zlatem získává investor expozici vůči cennému papíru, jehož tržní cena je navržena tak, aby sledovala opačný vzor, ​​než je tržní cena samotného zlata. Například pokud se zlato v daný obchodní den zvýší o 10%, ETF krátkého zlata by teoreticky poklesla o 10%. Podobně, pokud zlato poklesne o 10%, zvýší se ETF krátkého zlata o stejnou částku.

Ačkoli ETF jsou obecně velmi přesné při sledování svých podkladových aktiv nebo indexů, neexistuje záruka, že v tom budou nutně úspěšní. Ve skutečnosti je běžné, že ETF mají určitou malou nepřesnost, která se běžně označuje jako chyba sledování ETF. Kromě hledání ETF s nízkými poplatky by investoři měli také zvážit, jak nízké byly jejich historické chyby při sledování.

V závislosti na poskytovateli ETF z krátkého zlata se přesná metodika použitá k výrobě produktu může podstatně lišit. Někteří poskytovatelé mohou například spojit ETF s krátkým zlatem s ETF, které je dlouhým zlatem, jako je například populární SPDR Gold Belief (GLD). Jiní mohou spojit ETF s krátkým zlatem s akciemi na těžbu zlata nebo se specifickou podmnožinou futures kontraktů na zlato. I zde je důležité, aby investoři pochopili metodiku použitou professional výpočet denních tržních cen produktu.

Příklad skutečného světa krátkého zlatého ETF

Historicky měli investoři tendenci investovat do zlata v době zvýšené finanční úzkosti, například během úvěrové krize nebo finanční krize. Jindy může být poptávka po zlatě pobídnuta obavami z inflace. Například v letech následujících po finanční krizi 2007–2008 se cena zlata částečně podstatně zvýšila kvůli obavám, že by expanzivní měnová politika vlády mohla způsobit pokles hodnoty amerického dolaru (USD).

Samozřejmě vždy budou existovat investoři, kteří si přejí vsadit proti proudu. Produkty, jako jsou ETF s krátkým zlatem, poskytují pohodlný způsob, jak zaujmout protikladnou pozici, aniž by bylo nutné vynaložit transakci, financování nebo náklady na držení spojené s přímým krátkým prodejem příslušných aktiv.

Pro takové investory existuje mnoho potenciálních možností. DB Gold Shorter ETF (DGZ) se například snaží poskytovat výnosy, které jsou nepřímo úměrné průměrné měsíční výkonnosti zlata.

Jiné cenné papíry, jako je VelocityShares 3x Inverse Gold ETF (DGLD), mají stejný cíl, ale také poskytují páku k maximalizaci potenciálního výnosu. Samozřejmě, pokud se cena zlata během doby držení zvýší, pak by se také maximalizovaly ztráty způsobené držením pákovým ETF.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: