[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definována zlatá chyba

AkciePrůvodce.cz > Komodity  > Investice do zlata  > Definována zlatá chyba

Definována zlatá chyba

Co je zlatá chyba?

V ekonomii je termín „zlatý brouk“ hovorovým výrazem používaným k označení lidí, kteří jsou na zlato obzvláště býčí.

I když se lidé liší ve svých důvodech, proč jsou zlatým broukem, obvykle sdílejí názor, že kupní síla nekrytých měn poklesne v důsledku faktorů, jako je inflace, expanzivní měnová politika a rostoucí národní dluh.

Shrnutí

  • Zlatý brouk je někdo, kdo vykládá vlastnosti zlata jako investice a kdo si myslí, že jeho cena bude neustále stoupat.
  • I když existuje několik argumentů používaných zlatými brouky, často se soustředí na vnímané hrozby pro nekryté měny, díky nimž je zlato atraktivní.
  • Zlatí brouci tvrdí, že protože cena zlata je ve vztahu k fiat měnám, zlato proto ocení v hodnotě, pokud fiat měny ztratí svou hodnotu.

Porozumění zlatým chybám

Základní perspektiva sdílená většinou zlatých brouků je, že cena zlata poroste, pokud poklesne hodnota fiat měn, jako je americký dolar (USD). Proto mohou být investoři, kteří mají medvědí dlouhodobé vyhlídky na USD, také býčí na zlato. Termín „zlatý brouk“ se jednoduše vztahuje k těm nejoblomnějším a nejotevřenějším mezi nimi.

V některých případech lze termín zlatý brouk použít v pejorativním smyslu, což znamená investora, který si je nepřiměřeně jistý, že hodnota zlata vzroste. V této souvislosti má termín podobný význam jako výraz „permabull“, kromě toho, že se konkrétně týká zlata. Termín zlatá chyba však z větší části nenese pozitivní nebo negativní konotaci. Místo toho jednoduše odkazuje na investora, který se přesvědčil, že hodnota zlata pravděpodobně poroste.

Odůvodnění

U zlatých brouků tento zjevný pokles fiskálního zdraví zvyšuje riziko, že vláda bude reagovat na rostoucí dluhové zatížení účinnou devalvací USD. Pokud by například vláda selhala v splácení státního dluhu – ať už úmyslně nebo nepřímo, například tím, že nezvýšila takzvaný „dluhový strop“ -, mohlo by to způsobit, že hodnota USD na mezinárodních trzích směnného kurzu prudce poklesne. , což by zase způsobilo nárůst cen dováženého zboží pro americké spotřebitele.

Alternativně se mnoho zlatých brouků obává, že vláda bude nucena nepřímo devalvovat dolar, i když formálně nesplácejí státní dluh. Například expanzivní měnová politika by mohla způsobit postupný růst inflace. To by účinně „nafouklo“ státní dluh narušením skutečné hodnoty jeho nesplacené jistiny. Na druhé straně by tato strategie mohla mít vážné negativní dopady na bohatství a kupní sílu investorů a občanů, jejichž úspory se skládají převážně z aktiv denominovaných v USD.

U zlatých brouků tedy může být investice do zlata atraktivním způsobem, jak zajistit proti těmto rizikům a profitovat z jakékoli potenciální devalvace USD.

Příklad zlaté chyby v reálném světě

Existuje mnoho společných argumentů pro tuto víru. Za prvé, chyby zlata často tvrdí, že fiatový měnový systém umožňuje vládám zapojit se do fiskálně bezohledného chování, jako je spoléhání se na chronické vládní půjčky na financování přetrvávajících rozpočtových deficitů. Například ve Spojených státech se očekává, že rozpočtový schodek v roce 2020 dosáhne 1,1 bilionu dolarů, což by mohlo dosáhnout nebo překonat historický rekord největšího zaznamenaného schodku. Ve skutečnosti byl federální rozpočet v deficitu v 77 z posledních 90 permit, přičemž státní dluh explodoval z hrubého 30% HDP na více než 100% HDP ve stejném časovém rámci.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: