Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definovaná limitovaná edice

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Alternativní investice  > Definovaná limitovaná edice

Definovaná limitovaná edice

Co je to limitovaná edice?

Limitovaná edice je malá série položek, jako je tisk hlavního obrazu, která má u potenciálních sběratelů vytvořit pocit vzácnosti nebo exkluzivity. Limitované edice jsou také označovány jako „speciální edice“, „sběratelské edice“ nebo „luxusní edice“.

V oblasti financí lze položky v limitované edici považovat za typ alternativní investice, přičemž běžným příkladem jsou kresby v limitované edici.

Shrnutí

  • Limitovaná edice je vzácné dílo, které sběratelé vyhledávají.
  • Mezi příklady omezených vydání patří umělecká díla, vína a vzácná auta.
  • Limitované edice jsou druhem alternativního aktiva a často s nimi obchodují mezinárodní investoři.

Porozumění limitovaným edicím

Historicky umělci vytvořili omezené série svých uměleckých děl již od 18. století. Například grafik Francisco Goya (1746–1828) záměrně publikoval malá množství materiálu, který se postupem času opotřebovával, částečně jako prostředek k vytvoření nedostatku jeho uměleckých děl.

V poslední době byly vytvořeny omezené edice, které uvádějí na trh produkty tak různorodé, jako jsou automobily, videohry, DVD, hudební alba, speciální vína a mnoho dalších. Všechny tyto položky mají společné to, že jsou obvykle vyráběny v menším množství než jejich „normální“ varianty, ačkoli počet vyrobených položek v omezeném nákladu může být sám o sobě poměrně velký.

Snad nejslavnějším příkladem limitovaných edic jsou edice vytvořené vizuálními umělci, kteří obvykle produkují určitý počet kopií ze svých původních děl. Každá kopie je očíslována a podepsána umělcem dříve, než je hlavní obraz zničen nebo označen, aby se zabránilo jeho opětovnému použití. To má tendenci okamžitě zvyšovat hodnotu kopií limitované edice, které jsou vytvořeny z původní verze.

Tyto výtisky s omezeným vydáním jsou obvykle opatřeny zlomkem, například 25/50, kterému se říká číslo vydání díla. Značka „A / P“ označuje, že tisk je originálním důkazem umělce – mimořádná kopie, která je zvlášť cenná.

Skutečný příklad omezené edice

Popularita uměleckých děl s omezeným vydáním v posledních letech významně vzrostla, a to obecně díky rostoucí popularitě alternativních investic. V roce 2018 dosáhly tržby z aukcí umění celosvětově 1,9 miliardy USD, přičemž některé umělecké kousky se prodávaly za desítky milionů dolarů. V roce 2017 se obraz Leonarda de Vinciho „Salvator Mundi“ prodal za závratných 450 milionů dolarů.

Kromě umění je další oblastí, kde investoři úzce sledují limitovaná edice, vína a whisky z limitované edice. Jen v roce 2018 dosáhl tento specializovaný trh ročních tržeb téměř 500 milionů USD, přičemž jednotlivé položky se prodávaly za stovky tisíc nebo dokonce za miliony dolarů. V roce 2018 byla vzácná whisky z roku 1926 prodána za více než 1,5 milionu dolarů. Stejně tak se ve stejném roce prodala láhev burgundského vína z roku 1945 za více než 700 000 $.

Oba tyto předměty těžily ze své vzácnosti. Whisky byla jedinečná věc, jejíž láhev byla ručně malována umělcem, zatímco víno bylo součástí limitované edice pouhých 600 lahví.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: