Průvodce » Brokeři » Brokeři na investování » Definován třetí tvůrce trhu

Definován třetí tvůrce trhu

Co je třetí tvůrce trhu?

Třetí tvůrce trhu je typ tvůrce trhu, který obchoduje na třetím trhu, což je section finančních trhů, na nichž jsou směňovány cenné papíry obchodované na burze (OTC) institucionálními investory.

Termín lze také použít v obecnějším smyslu k označení jakéhokoli třetího obchodníka s cennými papíry, který je připraven a ochoten obchodovat s akciemi uvedenými na burzách za veřejně obchodovatelné ceny.

Shrnutí

  • Tvůrci třetího trhu jsou tvůrci trhu působící na třetím trhu.
  • Třetí trh se skládá z velkých investorů, kteří obchodují s kořenovými cennými papíry na OTC bázi.
  • Tvůrci třetího trhu drží svůj vlastní inventář cenných papírů a jejich cílem je zisk z dalšího prodeje tohoto inventáře za vyšší cenu. Přispívají tak k celkové likviditě trhu.

Porozumění třetím tvůrcům trhu

Jak naznačuje jejich název, tvůrci třetích trhů působí na takzvaném třetím trhu. V tomto segmentu finančních trhů obchodují zprostředkovatelé a institucionální investoři s velkými blokovými objednávkami akcií navzájem, což často obchází potřebu poplatků za provizi za zprostředkování. Obchodování na tomto trhu je obvykle omezeno na velké investory, jako jsou penzijní fondy a další finanční instituce.

Třetí obchodování na trhu

Obchodování na třetím trhu bylo v 60. letech propagováno společnostmi, jako je Jefferies & Firm. Dnes však existuje řada makléřských firem zaměřených na obchodování na třetím trhu. V poslední době se také staly populární takzvané temné skupiny likvidity, zejména mezi firmami s vysokofrekvenčním obchodováním (HFT).

Třetí trh podporuje primární a sekundární trhy. Zatímco primární trh souvisí s vydáváním nových cenných papírů prostřednictvím prvotních veřejných nabídek (IPO), na sekundárním trhu se obchodují zavedenější nebo „kořeněné“ cenné papíry. Třetí trh lze považovat za doplňkový k sekundárnímu trhu v tom, že zahrnuje OTC transakce s kořeněnými cennými papíry institucionálními investory.

Stejně jako u všech tvůrců trhu, tvůrci trhu, kteří působí na třetím trhu, poskytují trhu likviditu tím, že usnadňují nákup a prodej cenných papírů. Činí tak zakoupením soupisu cenných papírů professional svůj vlastní účet, který vlastní, a poté jej prodávají dalším účastníkům trhu.

Tvůrci trhu vytvářejí zisk nákupem nízkého a vysokého prodeje a jsou ochotni nakupovat inventář, pokud poté není professional dané zabezpečení k dispozici další kupující nebo prodejci. Z tohoto důvodu tvůrci trhu přebírají část inventarizačního rizika trhu pokud poptávka po jejich akcieách poklesne dříve, než bude možné je znovu prodat, mohou si tvůrci trhu uvědomit ztrátu z prodeje tohoto inventáře.

Skutečný příklad třetího tvůrce trhu

Sean je operátor trhu působící na třetím trhu. Jako takový se zabývá zejména velkými institucionálními protistranami, které chtějí provádět OTC transakce s cennými papíry, které obvykle obchodují na sekundárním trhu. Protože tito velcí vynálezci obchodují přímo mezi sebou, často se mohou vyhnout placení poplatků za provize.

Aby z těchto transakcí profitoval, působí Sean jako tvůrce trhu, nakupuje svůj vlastní inventář cenných papírů a poté je prodává institucionálním protistranám za vyšší cenu. Tyto transakce obvykle zahrnují velké bloky směnných akcií akcií.

Vzhledem k tomu, že Sean drží akcie v těchto akciích, je možné, že přijde o peníze, pokud se mu nepodaří najít kupce v rozumné lhůtě. Proto má hluboká znalost institucionálního trhu zásadní význam pro Seanův dlouhodobý úspěch jako třetího tvůrce trhu.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.