Průvodce » Investování » Finanční trhy » Definován oboustranný trh

Definován oboustranný trh

Co je to oboustranný trh?

Oboustranný trh existuje, když se kupující i prodávající setkají, aby si vyměnili produkt nebo službu, čímž vytvoří obě nabídky na nákup a nabídnou (požádají) o prodej. K tomu může dojít, když dvě skupiny uživatelů nebo agenti interagují prostřednictvím prostředníka nebo platformy ve prospěch obou stran. Příklady oboustranných trhů, známé také jako „obousměrný trh“ nebo „oboustranná síť“, lze vidět v různých průmyslových odvětvích a společnostech. Jedním příkladem je vztah mezi tvůrci trhu (specialisty), kteří jsou povinni nabídnout jak pevnou nabídku, tak pevnou poptávku za každou jistotu, na které vytvářejí trh (jednají jako prostředníci), a kupci a prodejci cenných papírů.

Lze to porovnat s jednostranným trhem, kde existují pouze nabídky nebo pouze nabídky.

Shrnutí

  • Na dvoustranném trhu jsou k dispozici prodejci i kupující pro transakce s aktivy, zboží nebo službami.
  • Většina burz cenných papírů je příkladem oboustranných trhů, kde účastník může volně nakupovat i prodávat.
  • Někdy budou přítomni tvůrci trhu, kteří současně poskytnou obě nabídky na nákup a nabídky na prodej, aby vytvořili nebo poskytli likviditu oboustrannému trhu.

Pochopení oboustranných trhů

Oboustranný trh má jak kupující, tak prodávající, což znamená, že účastníci trhu mohou nakupovat i prodávat proti těmto dalším účastníkům trhu. Někdy jsou tvůrci trhu usazeni, aby poskytovali ceny na obou stranách trhu současně.

Oboustranný trh může vytvářet hodnotu zjednodušením a zrychlením transakcí a snížením jejich nákladů professional strany, které spojuje. Jak oboustranná síť roste, úspěšné platformy se mohou škálovat. Uživatelé, kteří vidí větší potenciální tržiště, pak zaplatí vyšší cenu za přístup na platformu. Oboustranná tržiště mají výhodu oproti tradičním jednostranným trhům (často se vyskytujícím v podnicích zaměřených na služby nebo výrobu), které v určitém okamžiku zažívají klesající návratnost růstu trhu (získávání zákazníků).

Oboustranný trh je často definován vztahem, který má zprostředkovatel s externími skupinami nebo agenty na své platformě. Tento vztah se projevuje zejména v cenách. Ti, kteří dohlížejí na platformy, musí udržovat rovnováhu mezi oběma stranami sítě, někdy ustoupit cenově citlivější straně a účtovat vyšší ceny té straně, která z úspěchu platformy těží nejvíce. Je třeba poznamenat, že jakákoli změna na jedné straně trhu změní ceny na druhé straně, známé jako „efekt vodního lůžka“.

Příklady oboustranného trhu

V různých průmyslových odvětvích existují oboustranné trhy, které slouží zájmům výrobců, maloobchodníků, poskytovatelů služeb a spotřebitelů. Klasickým příkladem je telefonní seznam žlutých stránek, který slouží spotřebitelům a inzerentům. Společnosti vydávající kreditní karty, které fungují jako prostředník mezi spotřebiteli a obchodníky, kteří drží karty, a platformy professional videohry, jako je Microsoft Xbox nebo Sony PlayStation, které nabízejí platformu, z níž vývojáři a hráči videoher mají prospěch, jsou příklady dvou jednostranné trhy. Některé moderní společnosti, které ilustrují tento vztah, zahrnují Match.com, Facebook, LinkedIn a eBay. Některé, například Amazon.com, používají jak oboustranný trh, tak jednostranný trh.

Oboustranné trhy a obchodování s cennými papíry

Ve finančním světě se „oboustranný trh“ používá hlavně v souvislosti s požadavkem Úřadu pro regulaci finančního průmyslu (FINRA), aby tvůrci trhu podali jak pevnou nabídku, tak i požadavek firmy na každý cenný papír, na kterém vytvářejí trh. lze také použít na trhu dluhopisů. Někteří makléři například obchodují na oboustranných trzích s většími aktivně obchodovanými dluhopisy a jen zřídka vytvářejí oboustranný trh s neaktivně obchodovanými dluhopisy. Teorie spočívá v tom, že to pomáhá zvýšit likviditu a tržní účinnost.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.