Kalendář

Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice vysokofrekvenčního obchodování (HFT)

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Algoritmické obchodování  > Definice vysokofrekvenčního obchodování (HFT)

Definice vysokofrekvenčního obchodování (HFT)

Co je vysokofrekvenční obchodování (HFT)?

Vysokofrekvenční obchodování, také známé jako HFT, je metoda obchodování, která využívá výkonné počítačové programy k transakci velkého počtu pokynů za zlomek sekundy. Využívá složité algoritmy k analýze více trhů a provádění objednávek na základě tržních podmínek. Obchodníci s nejrychlejšími rychlostmi provádění jsou obvykle ziskovější než obchodníci s nižšími rychlostmi provádění.

Kromě vysoké rychlosti objednávek se vysokofrekvenční obchodování vyznačuje také vysokou mírou obratu a poměrem objednávek k obchodům. Mezi nejznámější vysokofrekvenční obchodní společnosti patří Tower Analysis, Citadel LLC a Virtu Financial.

Pochopení vysokofrekvenčního obchodování

Vysokofrekvenční obchodování se stalo populárním, když burzy začaly společnostem nabízet pobídky k přidávání likvidity na trh. Například New York Inventory Trade (NYSE) má skupinu poskytovatelů likvidity s názvem Supplemental Liquidity Suppliers (SLP), která se pokouší přidat konkurenci a likviditu professional stávající kotace na burze. Jako pobídka pro společnosti platí NYSE poplatek nebo slevu za poskytnutí uvedené likvidity. V červenci 2016 byla průměrná sleva SLP u cenných papírů kótovaných na NYSE a NYSE MKT na NYSE ,0019 USD. S miliony transakcí denně to vede k velkému zisku. SLP byl zaveden po pádu banky Lehman Brothers v roce 2008, kdy byla likvidita hlavním zájmem investorů.

Shrnutí

  • HFT je složité algoritmické obchodování, při kterém je během několika sekund proveden velký počet pokynů.
  • Přidává likviditu na trhy a eliminuje malé spready bid-inquire.
  • Existují dvě hlavní kritiky HFT. První z nich je, že umožňuje institucionálním hráčům získat převahu v obchodování, protože jsou schopni obchodovat s velkými bloky pomocí algoritmů. Druhou kritikou HFT je, že likvidita produkovaná tímto typem obchodování je momentální. Zmizí během několika sekund, což obchodníkům znemožňuje využít to.

Výhody HFT

Hlavní výhodou HFT je, že zlepšila likviditu trhu a odstranila spready bid-inquire, které by dříve byly příliš malé. To bylo testováno přidáním poplatků na HFT a ve výsledku se zvýšily rozpětí bid-ask. Jedna studie hodnotila, jak se kanadské spready bid-question změnily, když vláda zavedla poplatky na HFT, a bylo zjištěno, že spready bid-inquire se zvýšily o 9%.

Kritiky HFT

HFT je kontroverzní a setkal se s tvrdou kritikou. Nahradil řadu makléřů a dealerů a při rozhodování využívá matematické modely a algoritmy, přičemž z rovnice vychází lidské rozhodnutí a interakce. Rozhodování se děje v milisekundách, což by bez důvodu mohlo vést k velkým pohybům na trhu. Jako příklad lze uvést, že 6. května 2010 utrpěl průmyslový průměr Dow Jones (DJIA) vůbec největší pokles vnitrodenních bodů, kdy poklesl o 1000 bodů a poklesl o 10% za pouhých 20 minut, než opět vzrostl. Vládní vyšetřování obviňovalo masivní objednávku, která spustila výprodej havárie.

Další kritikou HFT je, že umožňuje velkým společnostem profitovat na úkor „malých kluků“ nebo institucionálních a retailových investorů. Další významnou stížností na HFT je likvidita poskytnutá společností HFT „duchová likvidita“, což znamená, že poskytuje likviditu, která je na trhu k dispozici jednu sekundu a druhou sekundu, což brání obchodníkům ve skutečnosti s touto likviditou obchodovat.

0/5 (0 Reviews)
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: