Co je to výnos na dostupný počet míst k sezení (RASM)?
Výnosy na dostupnou míli (RASM) jsou měrnou jednotkou, která se běžně používá k porovnání efektivity různých leteckých společností. Získává se vydělením provozních příjmů dostupnými sedadlovými mílemi (ASM). Obecně platí, že čím vyšší je RASM, tím je daná letecká společnost ziskovější. Výnosy jsou vyjádřeny v centech a neomezují se pouze na prodej letenek, protože se zohledňují i další faktory efektivity a ziskovosti.
Klíčové závěry
- Letecké společnosti používají výnosy na dostupnou míli (RASM) k měření celkových provozních výnosů, které generují na jedno sedadlo (prázdné nebo plné) na letovou míli.
- Letecké společnosti s oblibou používají RASM jako metriku pro zobrazení své finanční výkonnosti, protože zahrnuje další zdroje příjmů, jako jsou poplatky za zavazadla, poplatky za změnu rezervace a stravování za letu.
- Výpočet výnosů na jednu dostupnou sedadlovou míli (RASM) je celkový provozní výnos vydělený počtem dostupných sedadlových mil.
Pochopení výnosů na dostupnou sedadlovou míli (RASM)
Výnosy na dostupnou míli (RASM) je termín, který letecké společnosti používají k popisu a hodnocení své finanční výkonnosti. Výnosy na disponibilní sedadlovou míli (RASM) jsou obsáhlejší než celkové výnosy, protože zohledňují veškeré provozní výnosy, pokud jde o kapacitu, a nikoli pouze výnosy z cestujících.
Výnosy na míli dostupného sedadla (RASM) byly přijaty jako oblíbená standardní měrná jednotka většinou leteckých společností a investičních analytiků, kteří sledují letecké společnosti. Kritici však tvrdí, že letecké společnosti, stejně jako většina podniků, tradičně upřednostňují používání ukazatelů, které na ně mohou vrhat co nejlepší světlo.
Tím, že RASM výslovně zahrnuje všechny zdroje příjmů, zahrnuje nesčetné zdroje příjmů, s nimiž letečtí dopravci experimentují, včetně poplatků za zavazadla, výběr sedadel, jídlo a nápoje a Wi-Fi. Letecké společnosti uvádějí své RASM – označované také jako “výnosy z provozní jednotky” – ve svých čtvrtletních a ročních finančních výkazech.
Výpočet výnosů na jednu dostupnou sedadlovou míli (RASM)
RASM představuje celkové provozní výnosy na jedno proletěné sedadlo (prázdné nebo plné) na jednu míli. Pro výpočet RASM za dané období vydělí letecká společnost své celkové provozní výnosy počtem dostupných sedadlových mil:
RASM = celkové provozní výnosy / počet dostupných míst k sezení.
Celkové provozní výnosy jsou příjmy, které letecká společnost generuje ze svých hlavních obchodních činností. Zahrnuje peníze, které aerolinky vydělávají prodejem letenek, a peníze z navýšení kapacity sedadel, poplatků za zavazadla, jídlo a nápoje a poplatků za změnu rezervace.
Dostupné sedadlové míle (ASM) měří přepravní kapacitu letadla, která je k dispozici pro generování příjmů. Pro výpočet počtu sedadlových mil vynásobí letecká společnost dostupná sedadla v letadle počtem mil, které toto letadlo uletí za let.
Letecké společnosti do výpočtu RASM zahrnují příjmy plynoucí z běžného každodenního provozu a nezahrnují jednorázové provozní úpravy nebo události, jako je prodej majetku společnosti.
Výnosy na jednu dostupnou sedadlovou míli (RASM) vs. náklady na jednu dostupnou sedadlovou míli (CASM)
Náklady na dostupnou míli sedadel (CASM) – známé také jako “jednotkové náklady” nebo “provozní náklady na ASM” – jsou další běžnou metrikou, kterou letecké společnosti používají k měření efektivity a výkonnosti. CASM je měřítkem nákladové efektivity a představuje průměrné náklady na přelet jednoho místa v letadle (ať už prázdného, nebo s letenkou) na jednu míli. CASM se od RASM významně liší. Zatímco RASM se zaměřuje na dosažené výnosy, CASM se soustředí na náklady, které ovlivňují hospodářský výsledek letecké společnosti.
Letecké společnosti zahrnují do výpočtu CASM různé provozní náklady, jako jsou provozní náklady, náklady na údržbu, správu a režijní náklady. Jednou z kritik CASM je, že některé letecké společnosti do výpočtu nezahrnují náklady na palivo, což pak zpochybňuje přesnost této metriky.
Pro výpočet CASM vydělí letecké společnosti své provozní náklady počtem sedadlových mil. CASM se měří v centech. Letecké společnosti tuto metriku obvykle uvádějí ve svých čtvrtletních a ročních finančních výkazech. Nízký CASM znamená, že letecká společnost efektivně řídí své náklady, což může vést k vyšším ziskovým maržím.
To je v kontrastu s RASM, který měří výnosy nebo příjmy, které letecká společnost generuje. Letecké společnosti usilují o vysoký a rostoucí RASM jako měřítko finanční síly.
Zvláštní úvahy
Výnosy na míli dostupného sedadla (RASM) jsou obzvláště důležitým ukazatelem pro nízkonákladové letecké společnosti. Mnohé z těchto leteckých společností výrazně zlevňují své základní tarify, aby přilákaly zákazníky. Velmi podobně jako u strategie “loss leader”, která je běžná v maloobchodním prodeji, letecké společnosti vědí, že výnosy, které z těchto základních tarifů získají, pravděpodobně nebudou stačit k udržení ziskovosti.
Namísto toho se letecká společnost bude muset zdokonalit v upsellingu, neboli v lákání zákazníka k nákupu dalších položek, jako je zábava za letu, jídlo a nápoje. Protože RASM zahrnuje tyto formy příjmů, je důležitým ukazatelem při sledování finanční výkonnosti letecké společnosti.