Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice velikosti klíště

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Definice velikosti klíště

Definice velikosti klíště

Co je velikost klíštěte?

Velikost klíštěte je pohyb minimální ceny obchodního nástroje. Cenové pohyby různých obchodních nástrojů se liší, přičemž jejich velikosti ticků představují minimální částku, kterou mohou na burze pohybovat nahoru nebo dolů. Na trzích v United states je přírůstek velikosti klíšťat vyjádřen v dolarech.

Jak se měří velikost klíšťat?

V moderním obchodování mají velikosti značek obvykle základ desetinných míst. Až do roku 2001 však americké akciové trhy vyjadřovaly velikosti ticků na základě podkladového systému využívajícího zlomky. U většiny akcií byl tento zlomek šestnáctý, takže velikost ticku představovala ,0625 USD.

Tato poněkud nemotorná část pocházela z newyorské burzy, která nejprve modelovala svá měření na staletém španělském obchodním systému, který používal základnu osmi, nebo počet prstů na dvou rukou člověka – minus palce, protože nejsou za prsty. Velikost ticku u některých slabě obchodovaných akcií byla osmina, tedy ,125 USD.

Americká komise pro cenné papíry a burzy (SEC) nyní vyžaduje, aby všechny americké burzy používaly setiny, což je důvod, proč je dnes velikost ticku pro většinu akcií ,01 $ nebo jeden cent, ačkoli nedávno experimentovala s větší velikostí ticku professional některé akcie s menším capem .

Futures trhy mají obvykle velikost ticku, která je specifická professional daný nástroj. Například jedním z nejvíce obchodovaných termínových kontraktů je S&P 500 E-mini. Jeho velikost klíště je ,25 nebo 12,50 $. To znamená, že řekněme, že současná cena kontraktu z března 2019 je 2553 USD (jak tomu bylo k 7. lednu 2019) a někdo by za to chtěl nabídnout více, musel by nabízet minimálně 2565,50 USD. Jiné futures na index se však mohou pohybovat již od 10 USD a některé za 5 USD.

Příklad velikosti klíště v reálném světě

3. října 2016 zahájila SEC dvouletý pilotní plan k testování potenciálních výhod větších velikostí ticků u akcií s uzavíracími cenami 2 USD nebo vyššími, tržními kapitalizacemi 3 miliardy USD nebo méně a konsolidovaným průměrným denním objemem 1 milion akcií nebo méně. Období pilotního programu Tick Size skončilo 28. září 2018, ačkoli požadavky na shromažďování a vykazování dat byly nastaveny tak, aby pokračovaly dalších šest měsíců.

Check shromáždil facts, včetně ziskových marží tvůrců trhu s těmito cennými papíry. V rámci testu SEC rozdělila vzorek cenných papírů s malou tržní kapitalizací do jedné kontrolní skupiny a dvou testovacích skupin. Podle komise SEC každá testovaná skupina obsahovala asi 400 cenných papírů, zbytek byl umístěn v kontrolní skupině.

První skupina v testu použila velikosti ticků na ,05 USD, ačkoli akcie v této skupině pokračovaly v obchodování se současnými cenovými přírůstky. Druhá skupina také citovala velikosti ticků $ ,05 a obchodovala je v těchto přírůstcích, i když obsahovala malý počet výjimek z tohoto obecného pravidla.

Třetí skupina kótovaná v přírůstcích ,05 USD obchoduje v přírůstcích ,05 USD, ačkoli pravidlo bránilo párování cen obchodními organizacemi, které nezobrazují nejlepší cenu, pokud neplatí výjimka. Cenné papíry v kontrolní skupině se nadále obchodovaly s přírůstky ,01 USD.

Výsledky Pilot velikosti klíště

I když se jednalo pouze o take a look at, někteří maloobchodní makléři a obchodníci studii kritizovali a tvrdili, že přechod na velikost ticku ,05 USD prospěl tvůrcům trhu tím, že potenciálně zvýšil obchodní marže na úkor jednotlivých investorů. Bílá kniha o plánu „Pilotní plán velikosti klíště a kvalita trhu“ vydaná v lednu 2018 zjistila, že akcie v testovacích skupinách zaznamenaly nárůst rozpětí a volatility a pokles cenové efektivity ve srovnání s akciemi v kontrolní skupině .

Burzy a FINRA v červenci 2018 předložily komisi SEC veřejně dostupné společné posouzení dopadu projektu Tick Dimensions Pilot.

Shrnutí

  • Velikost klíštěte je minimální pohyb ceny obchodního nástroje.
  • Velikost klíšťat je obecně založena na desetinných místech a je vyjádřena v dolarech (na amerických burzách).
  • U většiny akcií je velikost ticku ,01 $.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: