Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice tvůrce trhu

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Definice tvůrce trhu

Definice tvůrce trhu

Co je tvůrce trhu (MM)?

Tvůrce trhu (MM) je firma nebo jednotlivec, který aktivně cituje oboustranné trhy s cenným papírem, poskytuje nabídky a nabídky (známé jako check with) spolu s velikostí trhu každého z nich.

Například tvůrce trhu v akciích XYZ může poskytnout nabídku 10,00–10,05 $, 100×500. To znamená, že nabízejí (koupí) 100 akcií za 10,00 $ a také nabídnou (prodají) 500 akcií za 10,05 $. Ostatní účastníci trhu pak mohou nakupovat (zvednout nabídku) z MM za 10,05 $ nebo jim prodat (stisknout nabídku) za 10,00 $. Tvůrci trhu poskytují trhům likviditu a hloubku a těží z rozdílu v rozpětí bid-ask.

Tvůrci trhu mohou také obchodovat pro své vlastní účty, které se označují jako hlavní obchody.

Shrnutí

  • Tvůrce trhu je individuální účastník trhu nebo členská firma burzy, která také nakupuje a prodává cenné papíry na vlastní účet za ceny, které zobrazuje v obchodním systému své burzy, přičemž primárním cílem je zisk z rozpětí bid-request, což je částka, o kterou poptávková cena převyšuje nabídkovou cenu tržního aktiva.
  • Nejběžnějším typem tvůrce trhu je makléřská společnost, která poskytuje investorům řešení nákupu a prodeje ve snaze udržet likviditu finančních trhů.
  • Tvůrci trhu jsou kompenzováni za riziko držení aktiv, protože mohou vidět pokles hodnoty cenného papíru poté, co byl zakoupen od prodejce a předtím, než je prodán kupujícímu.

Porozumění tvůrcům trhu

Mnoho tvůrců trhu jsou často makléřské společnosti, které poskytují obchodní služby investorům ve snaze udržet likviditu finančních trhů. Tvůrcem trhu může být také individuální obchodník (známý jako místní), ale vzhledem k velikosti cenných papírů potřebných k usnadnění objemu nákupů a prodejů pracuje drtivá většina tvůrců trhu jménem velkých institucí.

„Vytvoření trhu“ signalizuje ochotu nakupovat a prodávat cenné papíry definované skupiny společností makléřsko-dealerským společnostem, které jsou členskými firmami této burzy. Každý tvůrce trhu zobrazuje nabídky nákupu a prodeje se zaručeným počtem akcií. Jakmile je přijata objednávka od kupujícího, tvůrce trhu okamžitě prodá svoji pozici akcií ze svého vlastního inventáře, aby objednávku dokončil. Stručně řečeno, tvorba trhu usnadňuje plynulejší tok finančních trhů tím, že usnadňuje investorům a obchodníkům nákup a prodej. Bez tvorby trhu může dojít k nedostatečným transakcím a méně celkovým investičním aktivitám.

Tvůrce trhu se musí zavázat, že bude průběžně kótovat ceny, za které bude nakupovat (nebo dražit) a prodávat (nebo požadovat) cenné papíry..Tvůrci trhu musí také uvést objem, s nímž jsou ochotni obchodovat, a frekvenci, kdy bude nabízet ceny za nejlepší nabídku a nejlepší nabídku (BBO). Tvůrci trhu se musí těchto parametrů držet vždy, během všech tržních výhledů. Když se trhy stanou nevyzpytatelnými nebo nestálými, musí tvůrci trhu zůstat disciplinovaní, aby mohli i nadále usnadňovat hladké transakce.

Jak tvůrci trhu vydělávají zisky

Tvůrci trhu jsou kompenzováni za riziko držení aktiv, protože mohou vidět pokles hodnoty cenného papíru poté, co byl zakoupen od prodejce a předtím, než je prodán kupujícímu.

Tvůrci trhu proto běžně účtují výše uvedené rozpětí za každé zabezpečení, které kryjí. Když například trader hledá akcie pomocí on line makléřské firmy, může pozorovat nabídkovou cenu 100 $ a poptávkovou cenu 100,05 $. To znamená, že makléř nakupuje akcie za 100 $ a poté je prodává potenciálním kupujícím za 100,05 $. Prostřednictvím velkoobjemového obchodování přispívá malé rozpětí k velkým denním ziskům.

Tvůrci trhu musí fungovat podle stanov dané burzy, která jsou schválena národním regulačním orgánem professional cenné papíry, jako je Komise pro cenné papíry a burzy v United states of america. Práva a povinnosti tvůrců trhu se liší podle směny a podle typu finančního nástroje, s nímž obchodují, jako jsou akcie nebo opce.

Tvůrci trhu vs. specialisté

Mnoho burz využívá systém tvůrců trhu, přičemž každá soutěží proti sobě, aby nastavila nejlepší nabídku nebo nabídku, aby vyhrála obchod s přicházejícími objednávkami. Některé, například Newyorská burza cenných papírů (NYSE), však místo toho mají speciální systém. Specialisté jsou v zásadě osamělí tvůrci trhu s monopolem na tok objednávek konkrétního cenného papíru nebo cenných papírů. Protože NYSE je aukční trh, investoři předávají nabídky a poptávky konkurenčně. Specialista zveřejní tyto nabídky a požádá, aby celý trh viděl a zajistil jejich přesné a včasné vykazování. Rovněž se ujistí, že je vždy udržována nejlepší cena, že jsou prováděny všechny obchodovatelné obchody a že je objednávka udržována na podlaze.

Specialista musí také každé ráno nastavit otevírací cenu akcií, která se může lišit od zavírací ceny z předchozího dne na základě novinek a událostí mimo pracovní dobu. Specialista určuje správnou tržní cenu na základě nabídky a poptávky.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web