Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice tržního sentimentu

Co je to sentiment trhu?

Tržní sentiment se týká celkového postoje investorů k určitému bezpečnostnímu nebo finančnímu trhu. Je to pocit nebo tón trhu nebo jeho psychologie davu, jak je odhaleno prostřednictvím aktivity a cenového pohybu cenných papírů obchodovaných na tomto trhu. Obecně řečeno, rostoucí ceny naznačují vzestupnou tržní náladu, zatímco klesající ceny naznačují medvědí tržní sentiment.

Shrnutí

  • Trhový sentiment označuje celkovou shodu ohledně akcií nebo akciového trhu jako celku.
  • Když rostou ceny, sentiment na trhu je býčí.
  • Když ceny klesají, nálada na trhu je medvědí.
  • Technické ukazatele mohou investorům pomoci měřit sentiment na trhu.

Porozumění sentimentu trhu

Sentiment trhu, nazývaný také „sentiment investora“, není vždy založen na základech. Denní obchodníci a techničtí analytici se spoléhají na tržní sentiment, protože ovlivňuje technické ukazatele, které používají k měření a profitují z krátkodobých cenových pohybů často způsobených postoji investorů k cennému papíru. Trhový sentiment je také důležitý professional investory, kteří mají odpor, kteří rádi obchodují opačným směrem než převládající shoda. Například pokud každý kupuje, contrarian by prodával.

Investoři obvykle popisují sentiment na trhu jako medvědí nebo býčí. Když mají medvědi kontrolu, ceny akcií klesají. Když mají býci kontrolu, ceny akcií stoupají. Emoce často řídí akciový trh, takže sentiment trhu není vždy synonymem professional základní hodnotu. To znamená, že sentiment na trhu je o pocitech a emocích, zatímco základní hodnota je o výkonu podnikání.

Někteří investoři profitují z nalezení akcií, které jsou nadhodnocené nebo podhodnocené na základě sentimentu na trhu. K měření sentimentu na trhu používají různé indikátory, které pomáhají určovat nejlepší akcie k obchodování. Mezi oblíbené indikátory sentimentu patří CBOE Volatility Index (VIX), High-Reduced Index, Bullish Per cent Index (BPI) a klouzavé průměry.

Ukazatele pro měření sentimentu na trhu

VIX

.VIX, známý také jako index strachu, je poháněn cenami opcí. Rostoucí VIX znamená zvýšenou potřebu pojištění na trhu. Pokud obchodníci cítí potřebu chránit se před rizikem, je to známka rostoucí volatility. Obchodníci přidávají do VIX klouzavé průměry, které pomáhají určit, zda je relativně vysoká nebo nízká.

Superior-Minimal Index

Significant-lower index porovnává počet akcií, které dosahují 52týdenních maxim, s počtem akcií, které vytvářejí 52týdenní minima. Když je index pod 30, ceny akcií se obchodují blízko svých minim a investoři mají medvědí sentiment na trhu. Když je index nad 70, ceny akcií se obchodují směrem ke svým maximům a investoři mají býčí sentiment na trhu. Obchodníci obvykle používají indikátor na konkrétní podkladový index, jako je S&P 500, Nasdaq 100 nebo NYSE Composite.

Býčí procentní index

Bullish per cent index (BPI) měří počet akcií s býčími vzory na základě bodových a obrázkových grafů. Neutrální trhy mají býčí procento kolem 50%. Když BPI dává hodnotu 80% nebo vyšší, nálada na trhu je extrémně optimistická a akcie jsou pravděpodobně překoupeny. Podobně, když měří 20% nebo méně, je sentiment trhu negativní a naznačuje přeprodaný trh.

Klouzavé průměry

Při určování sentimentu trhu investoři obvykle používají 50denní klouzavý průměr (SMA) a 200denní SMA.

Když 50denní SMA překročí 200denní SMA – označovaný jako „zlatý kříž“, znamená to, že se hybnost posunula nahoru, což vyvolalo býčí sentiment. Naopak, když 50denní SMA překročí 200denní SMA – označovaný jako „kříž smrti“, naznačuje to nižší ceny, což vytváří medvědí sentiment.

Příklad tržního sentimentu v reálném světě

Craze sentimentu se stal medvědí v prosinci 2018, kdy několik faktorů společně pracovalo na nervozitě investorů. Za prvé, obavy rostly nad zpomalením výdělků společností. Po několika letech dvojciferného růstu příjmů mnoha společností v indexu S&P 500 mnoho analytiků předpovídalo, že příjmy v roce 2019 vzrostou jen o 3 až 4%.

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell tyto obavy vyvolal na své měsíční tiskové konferenci, když řekl, že odtok bilance centrální banky byl na autopilotu. Trh považoval jeho komentáře za „jestřábové“ a nikoli vstřícné vůči zpomalující se ekonomice, což dále tlumilo sentiment trhu.

A konečně, nevyřešené obchodní napětí mezi United states of america a Čínou, které vedlo k tomu, že dvě největší ekonomiky světa v průběhu roku 2018 uvalily citačné tarify, stejně jako vypnutí vlády Usa, spojené s výše uvedenými problémy, které vážně poškodily sentiment na trhu v průběhu měsíce .

Medvědí sentiment poškodil důvěru investorů, což způsobilo, že akciový trh měl nejhorší prosincový výkon od roku 1931. Široký index S&P 500 za měsíc klesl o 9,2%, zatímco index Dow Jones Industrial (DJIA), který zahrnuje 30 průmyslových společností, propadl 8,7% za dané období.

Na konci prosince index S&P 500 Substantial-Very low klesl pod 30 a do poloviny ledna zůstal téměř na nule, což ukazuje rozsah medvědího sentimentu, který v té době trh ovládl.

StockCharts.com.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: