Průvodce » Obchodování » Obchodní strategie » Definice tržní arbitráže

Definice tržní arbitráže

Co je Market Arbitrage?

Tržní arbitráž označuje souběžný nákup a prodej stejného cenného papíru na různých trzích, aby se využil cenový rozdíl mezi těmito dvěma samostatnými trhy.

Shrnutí

  • Tržní arbitráž označuje souběžný nákup a prodej stejného cenného papíru na různých trzích, aby se využil cenový rozdíl.
  • Příležitosti tržní arbitráže obvykle vznikají v důsledku asymetrických informací mezi kupujícími a prodávajícími.
  • Tržní arbitráž je teoreticky považována za bezrizikovou činnost, protože obchodníci jednoduše nakupují a prodávají stejné částky stejného aktiva ve stejnou dobu.

Porozumění arbitráži na trhu

Arbitráž je podle definice využití cenových rozdílů u stejného aktiva na různých místech k získání bezrizikového zisku. To je možné pouze díky skutečnosti, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení nejsou trhy dokonale efektivní. V obchodě s tržním arbitrážím by arbitr prodal cenný papír, jehož cena je na jednom trhu vyšší, a zároveň by koupil stejný cenný papír na trhu, kde je cenově nižší. Zisk je rozpětí mezi cenou aktiva na dvou trzích.

Tržní arbitráž může být životaschopným postupem pouze tehdy, pokud má aktivum, s nímž se obchoduje globálně, na různých trzích rozdílnou cenu. Teoreticky by ceny stejného aktiva měly být jednotné na všech tržních burzách, ale realita je taková, že tomu tak není vždy. Tato nejednotnost vede k příležitostem trhu s arbitrážemi.

Například pokud se akcie společnosti ABC obchodují za 25 $ za akcii na newyorské burze cenných papírů (NYSE) a za 25,15 $ za akcii na londýnské burze cenných papírů (LSE), arbitr koupí akcie za 25 $ na NYSE a prodá je za 25,15 $ na LSE, čímž profituje z rozdílu v cenovém rozpětí (,15 $ / akcii) této akcie mezi oběma burzami.

Tržní arbitráž je teoreticky považována za bezrizikovou činnost, protože obchodníci jednoduše nakupují a prodávají stejné částky stejného aktiva ve stejnou dobu. Realita je opět taková, že zatímco pojem bezrizikového zisku je obvykle platný, arbitr přebírá riziko volatility cen na kompenzačních trzích. Cena cenného papíru na kompenzačním trhu může neočekávaně růst a vést ke ztrátě arbitra.

Procvičování obchodování s arbitrážemi na trhu

Příležitosti tržní arbitráže jsou neobvyklé a krátkodobé, protože ceny zabezpečení se přizpůsobují silám nabídky a poptávky. Samotná praxe arbitráže by měla v krátké době eliminovat příležitost arbitráže.

Zisk z možností tržní arbitráže vyžaduje značný kapitál, a proto jsou institucionální investoři a zajišťovací fondy těmi, kteří jsou schopni těžit z příležitostí tržní arbitráže. Rozpětí mezi cennými papíry s nerovnou cenou je obvykle jen několik centů.

Příležitosti tržní arbitráže obvykle vznikají v důsledku asymetrických informací mezi kupujícími a prodávajícími. I když teorie efektivních trhů skutečně funguje, trhy se ne vždy ukázaly jako stoprocentně efektivní. Jednou z takových neefektivností trhu je situace, kdy je poptávková cena jednoho prodejce nižší než nabídková cena jiného kupujícího, známá také jako „negativní rozpětí “. Může k tomu například dojít, když jedna banka uvádí konkrétní cenu měny, zatímco jiná banka odkazuje na jinou cenu. Když nastane taková situace, vytvoří to příležitost professional tržní arbitráž k odhalení těchto příležitostí je však zapotřebí dobře vyškoleného oka.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování