Definice Troy unce

Co je to Trojská unce?

Trojská unce je měrná jednotka používaná k vážení drahých kovů, která sahá až do středověku. Podle britské královské mincovny se původně jedna trojská unce používala ve francouzském Troyes ve výši 31,1034768 gramů. Jedna standardní unce, která se používá k vážení jiných položek, jako je cukr a obilí, je o něco méně na 28,35 gramů. Trojská unce je zachována i dnes jako standardní měrná jednotka na trhu drahých kovů, aby se zajistilo, že standardy čistoty a další běžná opatření zůstanou v průběhu času konzistentní. Trojská unce je často zkrácena na „t oz“ nebo „oz t“.

Pochopení Trojské unce

Někteří historici věří, že trojská unce měla svůj původ v římských dobách. Římané standardizovali svůj peněžní systém pomocí bronzových tyčí, které se daly rozložit na 12 kusů zvaných „uncia“ nebo unce, přičemž každý kus vážil kolem 31,1 gramů. Vzhledem k tomu, že evropský hospodářský význam od 10. století rostl, přicházeli obchodníci z celého světa, aby tam nakupovali a prodávali zboží. Bylo proto nutné vyvinout nový standardizovaný systém měnové váhy, aby bylo podnikání mnohem jednodušší. Někteří věří, že obchodníci z Troyes vymodelovali tento nový peněžní systém pomocí stejných vah jako jejich římští předkové.

Shrnutí

  • Trojská unce je metrika používaná při vážení drahých kovů.
  • Trojská unce je ekvivalent 31,1034768 gramů, zatímco unce je ekvivalent 28,349 gramů.
  • Trojská libra (12 trojských uncí) je lehčí než standardní libra (14,6 trojských uncí).
  • Trojská unce je poslední zbývající metrika, která se stále používá v systému trojské váhy.

Trojská unce je jediným měřítkem váhového systému troy, který se stále používá v moderní době. Používá se při oceňování kovů, jako je zlato, platina a stříbro.

JM Bullion říká, že před přijetím metrického systému v Evropě anglický anglický král Henry II. Upravil britský mincovní systém tak, aby více odrážel francouzský trojský systém. Systém byl pravidelně upravován, ale trojské závaží, jak je známe dnes, byly poprvé použity v Anglii v 15. století. Před přijetím trojského systému používali Britové anglo-normanský francouzský systém zvaný avoirdupoisový systém, což znamená „váhové zboží“ a byl také používán k vážení jak drahých kovů, tak předmětů z jiných než drahých kovů. Do roku 1527 se trojská unce stala oficiálním standardním měřením zlata a stříbra v Británii a United states ji následovaly v roce 1828.

Troy unce vs. unce

Avoirdupois unce, jednoduše označovaná jako unce (oz), je metrika běžně používaná v Usa k měření potravin a dalších položek, s výjimkou drahých kovů. Je to ekvivalent 28,349 gramů nebo 437,5 zrn. Trojská unce je trochu těžší, s gramovým ekvivalentem 31,1. Rozdíl (2,751) může být u malého množství minutový, ale u velkého množství může být podstatný.

Když se říká, že cena zlata je 653 USD / unci, je uváděnou uncí trojská unce, nikoli standardní unce. Protože trojská unce je těžší než standardní unce, připadá na jednu libru 14,6 trojských uncí – ve srovnání s 16 standardními uncemi. Tuto libru nelze zaměňovat s trojskou librou, která je lehčí a skládá se z 12 trojských uncí.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.