Definice toxických aktiv

Co jsou toxická aktiva?

Toxická aktiva jsou investice, které je obtížné nebo nemožné prodat za každou cenu, protože poptávka po nich se zhroutila. Neexistují žádní ochotní kupci toxických aktiv, protože jsou obecně vnímáni jako zaručený způsob ztráty peněz.

Pojem toxické aktivum byl vytvořen během finanční krize v roce 2008 k popisu kolapsu trhu s hypotékami zajištěnými cennými papíry, zajištěných dluhových obligací (CDO) a úvěrových swapů (CDS). Obrovská částka těchto aktiv se nacházela v knihách různých finančních institucí. Když se stalo nemožné je prodat, toxická aktiva se stala skutečnou hrozbou pro solventnost lender a institucí, které je vlastnily.

Shrnutí

  • Toxická aktiva jsou investice, které se staly bezcennými, protože se professional ně zhroutil trh.
  • Toxická aktiva si vysloužila jméno během finanční krize v roce 2008, kdy praskl trh s hypotékami zajištěnými cennými papíry spolu s bublinou na trhu nemovitostí.
  • Takzvaní supí kapitalisté ve skutečnosti hledají toxická aktiva, která mohou být podhodnocená, a snaží se jim obnovit ziskovost.

Porozumění toxickým aktivům

Toxická aktiva se původně nazývala problémová aktiva. Finanční krizi v roce 2008 trvalo vytvoření živějšího termínu. Tehdy vyšlo najevo, že některé z největších amerických finančních institucí sedí na obrovském množství bezcenných aktiv. Ve skutečnosti ztráceli na hodnotě tempem, které si mnozí nemysleli, že je možné.

Toto podcenění rizika negativního dopadu mohlo být částečně nedostatkem fantazie, ale bylo to umocněno nedostatkem přísnosti ratingových společností.

Jak je aktivum toxické

Toxické aktivum lze nejlépe popsat na příkladu. John koupí dům a vezme si hypotéční úvěr ve výši 400 000 USD s 5% úrokovou sazbou prostřednictvím banky A. Prostřednictvím procesu známého jako sekuritizace banka A přemění úvěr na hypoteční úvěr a prodá jej bance B. Banka B nyní vlastní aktivum vytvářející příjem: 5% úrok z hypotéky placený Johnem. John nadále splácí hypotéku, protože ceny domů rostou a jeho hypotéka se zmenšuje. Vytváří kapitál, který může využít v budoucnu. Všichni vyhrávají.

Pak začnou ceny domů klesat. Ukázalo se, že si John půjčil více, než si mohl dovolit, a dům má nižší hodnotu, než za co dluží. John splácí hypotéku. Banka B již nepřijímá platby, na které má nárok. Dům lze prodat se ztrátou, pokud vůbec. Zabezpečení banky B zajištěné hypotékou se stalo toxickým aktivem.

Lze říci, že finanční krize v roce 2008 byla způsobena podceněním rizika poklesu v kombinaci s nedostatečnou přísností ratingových společností.

Zvětšete to milionkrát a máte příběh o zhroucení hypotéky.

Nakládání s toxickými aktivy

Neexistuje definitivní příručka, jak zacházet s toxickými aktivy, ale existuje jeden příklad strategie, která fungovala.

V návaznosti na finanční krizi v roce 2008 bylo řešením vlády Usa řešení TARP (Troubled Asset Relief System). Vytvořilo to zákonem pověřeného a vládou sponzorovaného kupce poslední instance, který tato aktiva vyřadil z účetnictví finančních institucí a umožnil jim zastavit krvácení.

To, spolu s opatřeními Federálního rezervního systému k pumpování peněz do systému, pravděpodobně zachránilo globální ekonomiku před ponořením do úplné deprese než do těžké recese.

V prosinci 2013 ministerstvo financí uzavřelo dohodu TARP a vláda dospěla k závěru, že její software vydělal professional daňové poplatníky více než 11 miliard dolarů. TARP získal zpět prostředky v celkové hodnotě 441,7 miliard USD ve srovnání s 426,4 miliardami USD, které byly investovány.

Vláda si také připsala uznání za to, že zabránila americkému automobilovému průmyslu v neúspěchu a zachránila více než milion pracovních míst, pomohla stabilizovat banky a obnovila dostupnost úvěrů pro jednotlivce a podniky.

Kdo chce toxická aktiva?

Někteří profesionální investoři se specializují na akumulaci toxických aktiv. Jsou přesvědčeni, že hodnota těchto aktiv je stlačena hluboko pod úrovně, které ospravedlňují jejich základy.

Tito takzvaní supí investoři doufají, že budou mít zisk, když strach ustoupí a trh s takovými aktivy se vrátí.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.