Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice svěřené půjčky

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Rozvojové trhy  > Definice svěřené půjčky

Definice svěřené půjčky

Co je to svěřená půjčka?

Svěřená půjčka je úvěrová dohoda organizovaná agentskou bankou mezi dlužníky a věřiteli. U svěřené půjčky je agentská banka považována za správce a společnost poskytující finanční prostředky je považována za správce. Správce odpovídá za inkasování jistiny a veškerých úroků, za které si účtuje manipulační poplatek, ale nepředpokládá se, že by převzal jakékoli z úvěrových rizik.

Jak funguje svěřená půjčka?

Svěřené půjčky byly nejčastěji poskytovány v Čínské lidové republice, což omezuje přímé půjčky a půjčky mezi komerčními podniky. Půjčky nabízejí společnostem s nečinnou hotovostí šanci vydělat na svých penězích určitý úrokový příjem tím, že agentské bance umožní tyto prostředky půjčit. Společnosti si ponechávají právo rozhodnout, komu může agentská banka půjčit finanční prostředky. Čínská lidová banka, národní banka národa, začala v roce 2001 povolovat půjčky se svěřením.

Zavedení svěřených půjček umožnilo společnostem působícím v Číně, včetně společností ve vlastnictví státu, zlepšit svou likviditu. Svěřené půjčky však nebyly tak transparentní jako půjčky poskytnuté v jiných vyspělých zemích. Například svěřené půjčky nebyly zahrnuty do rozvah zprostředkovaných financial institution, protože banky, alespoň teoreticky, nepřijaly žádné z úvěrových rizik. Vyloučení těchto půjček z jejich rozvah však může skrýt rizika, jimž čelí banky agentů, pokud dlužníci nejsou schopni splácet. Tento nedostatek transparentnosti také ztížil posouzení toho, zda byla ekonomika země přehřátá nebo nadměrně zadlužená, a také zda se kvalita společností získávajících úvěr prostřednictvím těchto ujednání stabilně udržuje nebo klesá.

Svěřené půjčky, nejčastěji v Číně, využívají banky jako prostředníka mezi dlužníkem a věřitelem.

Čína vydává nová svěřená pravidla pro půjčky

V důsledku všech těchto obav čínská vláda omezila půjčky a banky, které jim umožnily počátkem roku 2018. V oficiálním prohlášení na svém státním webu čínská vláda uznala, že „obchod se svěřenými půjčkami vzrostl rychle a hrálo pozitivní roli ve službách reálné ekonomice. “ Dodala však: „Svěřené půjčky hrály významnou roli v čínském stínovém bankovnictví, které se odehrává mimo regulační oblast a zůstává klíčovým zdrojem rizika pro finanční stabilitu po letech rychlého růstu.“

Nová pravidla vydaná Čínskou bankovní regulační komisí (CBRC) stanovila, že komerční banky nesmí za tyto půjčky poskytovat záruky ani se zapojovat do rozhodování. Svěřené půjčky navíc nelze použít pro investice do dluhopisů, derivátů, správy aktiv nebo akcií. Banky nesmí vkládat své vlastní peníze – ani prostředky, které spravují – do svěřených půjček. CBRC jako důvod pro zpřísnění pravidel uvedla „určitá potenciální rizika rizik“, včetně rychlého růstu pověřeného úvěrového sektoru a jeho předchozí absence vládní regulace.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web