Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice stablecoinů

Co je stablecoin?

Stabilnícoin je nová třída kryptoměn, která se pokouší nabídnout cenovou stabilitu a je zajištěna rezervním aktivem. Stablecoiny získaly trakci, když se pokoušely nabídnout to nejlepší z obou světů – okamžité zpracování a zabezpečení nebo soukromí plateb kryptoměn a stabilní volatilita fiat měn bez volatility.

Shrnutí

  • Stablecoiny jsou kryptoměny, které se pokoušejí spojit svou tržní hodnotu s nějakou externí referencí.
  • Stablecoiny mohou být navázány na měnu, jako je americký dolar, nebo na cenu komodity, jako je zlato.
  • Stablecoiny dosahují své cenové steadiness kolateralizací (podporou) nebo prostřednictvím algoritmických mechanismů nákupu a prodeje referenčního aktiva nebo jeho derivátů.

Porozumění stablecoinům

Zatímco bitcoin zůstává nejoblíbenější kryptoměnou, má tendenci trpět vysokou volatilitou svých ocenění. Například vzrostla z úrovně kolem 5 950 USD v listopadu loňského roku na více než 19 700 USD v prosinci a poté začátkem února poklesla zhruba o dvě třetiny na úroveň 6 900 USD. I jeho vnitrodenní výkyvy cen mohou být divoké je běžné vidět kryptoměnu pohybující se více než 10 procent v obou směrech v rozpětí několika hodin.

Díky tomuto druhu krátkodobé volatility jsou bitcoiny a další populární kryptoměny nevhodné pro každodenní použití veřejností. Měna by v zásadě měla fungovat jako prostředek měnové výměny a způsob uchovávání peněžní hodnoty a její hodnota by měla zůstat relativně stabilní v delších časových horizontech. Uživatelé si jej nepřijmou, pokud si zítra nejsou jisti jeho kupní silou.

V ideálním případě by si kryptoměna měla zachovat svou kupní sílu a měla by mít co nejnižší inflaci, která je dostatečná k tomu, aby podporovala utrácení tokenů místo jejich ukládání. Stablecoiny poskytují řešení k dosažení tohoto ideálního chování.

Důvody cenové stability

Dva hlavní důvody cenové balance nekrytých měn jsou rezervy, které je podporují, a včasné tržní kroky kontrolních orgánů, jako jsou centrální banky. Vzhledem k tomu, že nekryté měny jsou vázány na podkladové aktivum, jako jsou zlaté nebo devizové rezervy, které fungují jako kolaterál, jejich ocenění zůstávají bez divokých výkyvů.

Dokonce i v určitých extrémních případech, kdy se ocenění fiatové měny mohou drasticky pohybovat, kontrolní orgány skočí a řídí poptávku a nabídku měny, aby udržovaly cenovou stabilitu. Převážná část kryptoměn postrádá obě tyto klíčové funkce – nemají rezervu na podporu svých ocenění a nemají ústřední orgán pro kontrolu cen, pokud je to požadováno.

Stablecoiny se pokoušejí překlenout tuto propast mezi fiat měnami a kryptoměnami. Existují tři kategorie stablecoinů, všechny založené na jejich pracovním mechanismu.

Stablecoiny se zajištěním Fiatem

Stabilizované coiny zajištěné Fiatem udržují fiatovou měnovou rezervu, jako je americký dolar, jako kolaterál k vydání vhodného počtu kryptoměn. Jiné formy kolaterálu mohou zahrnovat drahé kovy, jako je zlato nebo stříbro, a také komodity, jako je ropa, ale většina současných fiat kolateralizovaných stablecoinů používá dolarové rezervy.

Tyto rezervy jsou udržovány nezávislými správci a jsou pravidelně kontrolovány z hlediska dodržování nezbytného souladu. Tether (USDT) a TrueUSD jsou populární kryptoměny, které mají hodnotu ekvivalentní hodnotě jednoho amerického dolaru a jsou kryty dolarovými vklady.

Crypto-Collateralized Stablecoins

Krypto-kolateralizované stablecoiny jsou kryty jinými kryptoměnami. Vzhledem k tomu, že rezervní kryptoměna může být také náchylná k vysoké volatilitě, jsou takové stablecoiny „over-collateralized“ – to znamená, že větší počet tokenů kryptoměny je udržován jako rezerva pro vydávání nižšího počtu stabilcoinů.

Například éter v hodnotě 2 000 USD může být držen jako rezerva professional vydávání kryptoměn stabilníchcoinů v hodnotě 1 000 USD, které pojmou až 50% výkyvů v rezervní měně (ether). K cenové stabilitě přispívají častější audity a monitorování. S podporou ethereum je DAI MakerDAO vázán na americký dolar a umožňuje použít koš kryptoměn jako rezervu.

Nezabezpečené (algoritmické) stablecoiny

Nezabezpečené stablecoiny nevyužívají žádnou rezervu, ale zahrnují funkční mechanismus, jako je tomu u centrální banky, k udržení stabilní ceny. Například dolarově vázaný basecoin používá mechanismus konsensu ke zvýšení nebo snížení nabídky tokenů podle potřeby.

Tyto akce jsou podobné tomu, jak centrální banka tiskne bankovky za účelem udržení ocenění fiatové měny. Toho lze dosáhnout implementací inteligentní smlouvy na decentralizované platformě, která může běžet autonomním způsobem.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: