[vc_empty_space height="10px"]

Kalendář

[vc_empty_space height="10px"] Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším. [vc_empty_space height="10px"]

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice spotové rychlosti

AkciePrůvodce.cz > Obchodování  > Základy obchodování  > Definice spotové rychlosti

Definice spotové rychlosti

Co je spotová sazba?

Location spot je cena uvedená za okamžité vypořádání na komoditě, cenném papíru nebo měně. Location spot, označovaný také jako „spotová cena“, je aktuální tržní hodnota aktiva v okamžiku nabídky. Tato hodnota je zase založena na tom, kolik jsou kupující ochotni zaplatit a kolik jsou prodejci ochotni akceptovat, což obvykle závisí na kombinaci faktorů, včetně aktuální tržní hodnoty a očekávané budoucí tržní hodnoty. Jednoduše řečeno, spotová sazba odráží nabídku a poptávku po aktivu na trhu. Výsledkem je, že spotové sazby se často mění a někdy se mohou dramaticky měnit, zvláště pokud dojde k významným událostem nebo budou k dispozici relevantní hlavní zprávy.

Shrnutí

  • Spotová sazba odráží aktuální nabídku a poptávku po aktivu na trhu.
  • Spotové sazby professional konkrétní měnové páry a komodity jsou široce propagovány a sledovány.
  • Smlouvy o dodání často odkazují na spotovou sazbu v době podpisu.

Pochopení okamžitých sazeb

V měnových transakcích je spotový kurz ovlivňován požadavky jednotlivců a podniků, které chtějí obchodovat v cizí měně, a také obchodníky na forexu. Spotový kurz z devizového hlediska se také nazývá „srovnávací kurz“, „přímý kurz“ nebo „přímý kurz“.

Kromě měn zahrnují aktiva, která mají spotové sazby, komodity (např. Ropa, konvenční benzín, propan, bavlna, zlato, měď, káva, pšenice, řezivo) a dluhopisy. Spotové sazby komodit jsou založeny na nabídce a poptávce po těchto položkách, zatímco spotové sazby dluhopisů jsou založeny na sazbě nulového kupónu. Řada zdrojů, včetně Bloomberg, Morningstar a Thomson Reuters, poskytuje obchodníkům informace o spotovém kurzu. Stejné spotové sazby, zejména měnové páry a ceny komodit, jsou ve zprávách široce propagovány.

Spotový kurz a forwardový kurz

Spotové vypořádání, tj. Převod finančních prostředků, který dokončí spotovou transakci, obvykle nastává jeden nebo dva pracovní dny od data obchodu, nazývaného také horizont. Spotové datum je den, kdy dojde k vyrovnání. Bez ohledu na to, co se stane na trzích mezi datem zahájení transakce a datem jejího vypořádání, bude transakce dokončena za dohodnutý spotový kurz.

Spotový kurz se používá při určování forwardového kurzu – ceny budoucí finanční transakce – protože očekávaná budoucí hodnota komodity, cenného papíru nebo měny je částečně založena na jeho aktuální hodnotě a částečně na bezrizikovém kurzu a době do smlouva dospívá. Obchodníci mohou extrapolovat neznámou spotovou sazbu, pokud znají cenu futures, bezrizikovou sazbu a čas do splatnosti.

Příklad fungování spotové sazby

Jako příklad toho, jak funguje spotová smlouva, řekněme, že je to měsíc srpen a velkoobchodník musí provést dodání banánů, zaplatí spotovou cenu prodejci a nechá banány doručit do 2 dnů. Pokud však velkoobchodník potřebuje, aby banány byly k dispozici v jeho obchodech na konci prosince, ale věří, že komodita bude v tomto zimním období dražší kvůli vyšší poptávce a nižší celkové nabídce, nemůže pro tuto komoditu provést okamžitý nákup riziko znehodnocení je vysoké. Vzhledem k tomu, že komodita nebude potřebná až do prosince, je professional investici do banánů vhodnější termínová smlouva.

Ve výše uvedeném příkladu je skutečná fyzická komodita brána k dodání. Tento typ transakce se nejčastěji provádí prostřednictvím futures a tradičních kontraktů, které odkazují na spotovou sazbu v době podpisu. Obchodníci na druhou stranu obecně nechtějí převzít fyzickou dodávku, a tak využijí opce a jiné nástroje k zaujetí pozic na spotovém kurzu pro konkrétní komoditu nebo měnový pár.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: