Průvodce » Obchodování » Obchodování s akciemi » Definice společnosti SPAC (Special Purpose Acquisition Company)

Definice společnosti SPAC (Special Purpose Acquisition Company)

Co je společnost pro speciální akvizici (SPAC)?

Akciová společnost se zvláštním účelem (SPAC) je společnost bez komerčních operací, která se formuje přísně za účelem získání kapitálu prostřednictvím počáteční veřejné nabídky (IPO) za účelem získání stávající společnosti. SPAC, známé také jako „společnosti s prázdným šekem“, existují již desítky permit. V posledních letech přešly do hlavního proudu, přitahovaly velké upisovatele a investory a v roce 2019 získaly rekordní množství peněz na IPO. V roce 2020 bylo v United states od začátku srpna vytvořeno více než 50 SPAC asi 21,5 miliard dolarů.

Shrnutí

  • Vzniká speciální akviziční společnost, která získává peníze prostřednictvím počáteční veřejné nabídky na nákup jiné společnosti.
  • V době svých IPO nemají SPAC žádné stávající obchodní operace nebo dokonce stanovené cíle professional akvizici.
  • Investoři do SPAC se mohou pohybovat od známých fondů soukromého kapitálu až po širokou veřejnost.
  • SPAC mají dva roky na dokončení akvizice, nebo musí vrátit své prostředky investorům.

Jak SPAC funguje

SPAC jsou obecně tvořeny investory nebo sponzory s odbornými znalostmi v konkrétním průmyslovém nebo obchodním sektoru se záměrem uskutečňovat obchody v této oblasti. Při vytváření SPAC mají zakladatelé někdy na mysli alespoň jeden akviziční cíl, ale tento cíl neidentifikují, aby se vyhnuli rozsáhlým zveřejněním během procesu IPO. (To je důvod, proč se jim říká „společnosti s prázdným šekem.“ Investoři IPO nemají tušení, do jaké společnosti nakonec investují.) SPACs hledají upisovatele a institucionální investory, než nabídnou akcie veřejnosti.

Peníze, které SPAC získá při IPO, jsou umístěny na úročeném svěřeneckém účtu. Tyto prostředky nelze vyplatit, kromě dokončení akvizice nebo vrácení peněz investorům, pokud je SPAC zlikvidován. SPAC má obecně dva roky na dokončení obchodu nebo na likvidaci. V některých případech lze část úroků získaných z trustu použít jako provozní kapitál SPAC. Po akvizici je SPAC obvykle kótován na jedné z hlavních burz cenných papírů.

Výhody SPAC

Prodej do SPAC může být atraktivní volbou pro majitele menší společnosti, kterými jsou často private equity fondy. Za prvé, prodej do SPAC může přidat až 20% k prodejní ceně ve srovnání s typickým obchodem s personal equity. Získání SPACem může také majitelům firem nabídnout to, co je v podstatě rychlejší proces IPO pod vedením zkušeného partnera, s menšími obavami z výkyvů sentimentu na širším trhu.

SPAC se vrací

SPAC se v posledních letech staly běžnějšími a jejich IPO fundraising dosáhl v roce 2019 rekordních 13,6 miliard USD – více než čtyřnásobek 3,2 miliardy USD, které získali v roce 2016. Přilákali také upisovatele velkých jmen, jako jsou Goldman Sachs, Credit Suisse a Deutsche Lender, stejně jako vedoucí pracovníci v důchodu nebo v polovině důchodu, kteří hledají krátkodobou příležitost.

Příklady významných nabídek SPAC

Jedním z nejvýznamnějších nedávných obchodů zahrnujících speciální akviziční společnosti byla společnost Virgin Galactic od Richarda Bransona. Společnost SPAC Social Capital Hedosophia Holdings rizikového kapitálu Chamath Palihapitiya koupila 49% podíl ve společnosti Virgin Galactic za 800 milionů dolarů, než byla společnost uvedena v roce 2019...

V roce 2020 Monthly bill Ackman, zakladatel společnosti Pershing Square Cash Management, sponzoroval svůj vlastní SPAC, Pershing Square Tontine Holdings, dosud největší SPAC, který 22. července vyzvedl ve své nabídce 4 miliardy dolarů.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování