Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice složeného indexu

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Definice složeného indexu

Definice složeného indexu

Co je to složený index?

Složený index je statistický nástroj, který seskupuje mnoho různých akcií, cenných papírů nebo indexů, aby vytvořil reprezentaci celkové výkonnosti trhu nebo sektoru. Prvky složeného indexu jsou obvykle kombinovány standardizovaným způsobem, takže lze snadno prezentovat velké množství dat.

Shrnutí

 • Složený index je statistický nástroj, který seskupuje mnoho různých akcií, cenných papírů nebo indexů, aby vytvořil reprezentaci celkové výkonnosti trhu nebo sektoru.
 • Složené indexy se používají k provádění investičních analýz, měření ekonomických trendů a předpovědi aktivity trhu.
 • Cílem dobře diverzifikovaného portfolia je obvykle překonat hlavní kompozitní indexy – Nasdaq Composite, Dow a S&P 500.

Porozumění složenému indexu

Kompozitní indexy jsou vytvářeny za účelem provádění investiční analýzy, měření ekonomických trendů a předpovědi aktivity trhu.

Používají se také jako nástroje pro sledování cenových změn cenných papírů ve vztahu k celému akciovému trhu nebo sektoru. Poskytují tak užitečné měřítko, podle kterého lze měřit portfolio investora. Cílem dobře diverzifikovaného portfolia je obvykle překonat hlavní složené indexy. Tři z nejsledovanějších indexů ve Spojených státech jsou Nasdaq Composite, Dow Jones Industrial Ordinary (Dow) a Regular & Poor’s 500 Index (S&P 500).

Druhy složených indexů

Kompozit Nasdaq

Nasdaq Composite byl poprvé založen v roce 1971 s pouhými 50 společnostmi. Dnes je to index, který zahrnuje více než 3 000 jednotlivých kmenových akcií, které jsou kótovány na akciovém trhu Nasdaq. Nasdaq Composite se počítá pomocí metodiky vážené podle tržní kapitalizace (marketplace cap) (označované také jako metodika vážená podle cap)...

Index Typical & Poor’s 500

Index Typical & Poor’s 500 (S&P 500) je obecně považován za nejlepší barometr velkých amerických akcií. Obsahuje 500 největších amerických veřejně obchodovaných společností podle tržní hodnoty..S&P 500 je také indexem váženým podle kapitalizace...

Průmyslový průměr Dow Jones

Dow Jonesův průmyslový průměr (označovaný také jednoduše jako „Dow“ nebo „Dow Jones“) je cenově vážený složený index. Když se ve zprávách dočtete, že „trh je nahoře“, obecně se odkazuje na Dow...

Cap-Weighted Index vs. Value-Weighted Index

Na rozdíl od Dow (což je cenově vážený index) jsou Nasdaq a S&P 500 oba indexy vážené podle stropu.

U indexů vážených podle stropu se professional určení úrovně indexu proporcionálně používá celková tržní kapitalizace každé složky. V této metodice budou mít komponenty s vyšší tržní kapitalizací větší váhu ve složeném stavu a komponenty s nižší tržní kapitalizací budou mít menší váhu ve složeném stavu. Aby se akcie dostaly k celkové tržní kapitalizaci indexu váženého indexem, cena za akcii každé společnosti se vynásobí jejím celkovým počtem akcií v oběhu:

Příklad kompozitního indexu váženého podle kapitalizace

 • Akcie A: Cena za akcii se rovná 25 $ a celkový počet akcií v oběhu roven 1 000 000
 • Akciea B: Cena za akcii se rovná 50 $ a celkový počet nevyplacených akcií se rovná 500 000
 • Akcie C: Cena za akcii se rovná 50 $ a celkový počet akcií v oběhu roven 1 000 000

Jejich příslušné tržní limity by byly:

 • Akcie A = 25 $ x 1 000 000 = 25 000 000 $
 • Akcie B = 50 $ x 500 000 = 25 000 000 $
 • Akcie C = 50 $ x 1 000 000 = 50 000 000 $

Celková tržní kapitalizace kompozitu by tedy činila 100 000 000 USD. Hmotnost Stock A by byla 25%, hmotnost Inventory B by byla 25% a hmotnost Inventory C by byla 50%. Typicky by se dělitel indexu používal k tomu, aby byl index spravovatelný pro účely hlášení. V tomto případě by dělitel byl 100 000 $ a počáteční složená úroveň by se rovnala 100 000 000 $ / 100 000 $ = 1000.

V cenově váženém indexu jsou komponenty váženy cenou (nikoli tržní kapitalizací nebo počtem akcií v oběhu). Každá akcie ovlivňuje index v poměru k ceně za akcii. Akciem s vyšší cenou bude přidělena větší váha než akciím s nižší cenou, a proto bude mít konkrétní akcie větší dopad na celkovou výkonnost indexu.

Příklad cenově váženého složeného indexu

V cenově váženém indexu jsou komponenty váženy cenou, nikoli tržní kapitalizací nebo akciemi v oběhu. Každá akcie ovlivňuje index v poměru k ceně za akcii. Akci s vyšší cenou bude mít větší váhu než akci s nižší cenou, a bude tak mít větší vliv na výkonnost indexu:

 • Akcie A: cena se rovná $ 3
 • Akcie B: cena se rovná 6 $
 • Akcie C: cena se rovná 30 $
 • Akcie D: cena se rovná 10 $
 • Akcie E: cena se rovná $ 1

Složená úroveň by byla nalezena přidáním komponent a následným vydělením této částky počtem komponent. V tomto případě by složená úroveň byla 10 $ (50 $ / 5 = 10 $).

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web