Průvodce » Brokeři » Definice sazby úvěru na požádání

Definice sazby úvěru na požádání

Co je Call Loan Rate?

Sazba úvěru na požádání je krátkodobá úroková sazba účtovaná bankami za úvěry poskytnuté makléřům-dealerům. Úvěr na požádání je úvěr poskytnutý bankou makléři-dealerovi na krytí úvěru, který makléř-dealer poskytl klientovi na maržový účet.

Klíčové závěry

  • Sazba úvěru na požádání je krátkodobá úroková sazba, kterou banky účtují makléřům-dealerům za úvěry.
  • Úvěry na požádání se poskytují proto, aby makléři-dealeři mohli pokrýt úvěry, které poskytují svým klientům na maržové účty.
  • Úroková sazba úvěru na požádání se denně mění, je zveřejňována v různých periodikách a je splatná makléřem-dealerem na požádání, což znamená na požádání nebo okamžitě po obdržení žádosti od úvěrové instituce.
  • Makléři usilují o zisk z maržových úvěrů, které poskytují svým klientům, a proto jsou sazby maržových úvěrů obvykle stanoveny na úrovni sazby na požádání plus prémie.

Pochopení sazby úvěru na požádání

Mnoho klientů obchoduje na maržových účtech; účet, na kterém makléř-dealer půjčuje klientovi hotovost, která se používá k nákupu cenných papírů. Půjčku na požádání poskytuje banka makléři, aby byl makléř schopen pokrýt půjčku, kterou poskytuje svému klientovi. Úvěr na požádání je splatný makléřem-dealerem na požádání (tj. na požádání nebo okamžitě) po obdržení takové žádosti od úvěrující instituce.

Sazba úvěru na požádání tvoří základ, na jehož základě se oceňují maržové úvěry. Vzhledem k tomu, že makléři usilují o zisk z poskytnutých úvěrů, je cena maržového úvěru obvykle stanovena jako sazba úvěru na požádání plus prémie. Sazba úvěru na požádání se také nazývá makléřská sazba.

Úroková sazba úvěru na požádání se vypočítává denně a může kolísat v závislosti na faktorech, jako jsou tržní úrokové sazby, nabídka a poptávka po fondech a ekonomické podmínky. Sazba je denně zveřejňována v publikacích, včetně Wall Street Journal a Investor’s Business Daily (IBD).

Jak funguje maržový účet

Maržový účet je typ makléřského účtu, na kterém makléř půjčuje klientovi hotovost, která se používá k nákupu cenných papírů. Půjčka je zajištěna cennými papíry drženými na účtu a hotovostí, kterou je majitel maržového účtu povinen mít uloženou.

Maržový účet umožňuje investorům využívat pákový efekt. Investoři si mohou půjčit až polovinu ceny na nákup cenného papíru a obchodovat tak s většími pozicemi, než by jinak byli schopni. To má potenciál zvětšit zisky, ale obchodování na marži může také vést ke zvětšení ztrát.

Klienti musí být schváleni pro maržové účty a musí na účet vložit minimální počáteční vklad, známý jako minimální marže. Jakmile je účet schválen a financován, mohou si investoři půjčit až 50 % kupní ceny transakce. Pokud hodnota účtu klesne pod stanovené minimum (známé jako udržovací marže), bude makléř požadovat, aby majitel účtu vložil další prostředky nebo zlikvidoval pozici (pozice), aby splatil půjčku.

V předchozích krizích způsobilo extrémní množství pákového efektu prudké ztráty, jakmile trhy začaly klesat. Zatímco poměr marže 2:1 lze považovat za konzervativní, není to nic ve srovnání se zprávami o firmách, které mají pákový efekt 30:1. Marže je pro drobné investory skvělá, když trhy rostou s nízkou volatilitou, a smrtelně nebezpečná, když volatilita roste a trhy míří na jih. Ztráty se zesilují a jedinou možností v tu chvíli je prodej, aby se pokryly maržové požadavky.

Příklad úrokové sazby úvěru na požádání

Bill chce koupit 1 000 akcií společnosti XYZ za 50 000 USD. Nemá na to hotovost v hotovosti, a proto si otevře maržový účet u makléře ABC, aby si tyto prostředky půjčil. Podle předpisů vloží 25 000 USD a zbývajících 25 000 USD si půjčí od makléře. Za půjčení prostředků mu je účtován poplatek ve výši 4 %.

Za účelem poskytnutí této půjčky Billovi si makléř ABC půjčí 25 000 USD od banky DEF a je mu účtována sazba půjčky na požádání ve výši 2 %. Další 2 %, která makléř ABC účtuje Billovi, jsou sazbou maržového úvěru a ziskem, který makléř ABC ze svého úvěru získá. Pokud se banka DEF za tři dny rozhodne, že chce půjčku 25 000 USD vrátit i s úroky, bude muset makléř ABC zaplatit, protože se jedná o půjčku na požádání.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování