Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice ropné skvrny BP

AkciePrůvodce.cz > Komodity  > Investice do ropy  > Definice ropné skvrny BP

Definice ropné skvrny BP

Co byla ropná skvrna BP?

Únik ropy BP, známý také jako únik Deepwater Horizon nebo únik ropy v Mexickém zálivu, byl největší v historii Usa. Příčinou vypouštění byl výbuch na ropné vrtné soupravě Deepwater Horizon společnosti British Petroleum v Mexickém zálivu 20. dubna 2010. Tato exploze měla za následek 11 úmrtí a uvolnění milionů barelů ropy do Perského zálivu během 87 dnů. Studna byla uzavřena 15. července 2010.

Porozumění ropné skvrně BP

Dodavatel vrtných zařízení na moři, společnost Transocean (RIG), vlastnil vrtnou soupravu podílející se na úniku ropy z BP a pronajal ji společnosti BP k prozkoumání Macondo Prospect. Macondo je ropné pole u pobřeží Louisiany. Před omezením studna vylila 3,19 milionu barelů ropy do vod Perského zálivu a na břehy Floridy, Alabamy, Mississippi, Louisiany a Texasu. Únik zničil odvětví rybolovu a cestovního ruchu v oblasti pobřeží Mexického zálivu a způsobil smrt nespočetného množství mořského života a mořských ptáků, z nichž mnohé byly ohroženými druhy.

Shrnutí

  • Únik ropy z BP byl největší únik v historii.
  • Do Mexického zálivu vypustil více než 3 miliony barelů ropy.
  • Dopad na životní prostředí na ryby a mořské ptáky byl zničující, zatímco mnoho jednotlivců, kteří pracovali v oblasti rybolovu a cestovního ruchu, nemohlo dostát svým finančním závazkům.
  • Únik vedl v roce 2010 k podstatným ztrátám společnosti BP a generální ředitel společnosti opustil svůj put up ve stejném roce.
  • Negativní community relations si vybraly daň i na BP, ale zoufalá finanční situace se začala zlepšovat koncem roku 2010.

V roce 2011 vláda uvedla příčiny výbuchu:

  • Vadný cement na vrtu
  • Porucha dvou ventilů, plynového alarmu a záložních systémů baterie
  • Chybná interpretace tlakových zkoušek
  • Nedostatečné řízení a průmyslový dohled

Společnost BP se přiznala k 14 obviněním z trestného činu od amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ) a zaplatila pokuty ve výši více než 4 miliardy USD za urovnání případu v roce 2012. Tyto pokuty as well as platby za urovnání různých občanskoprávních pohledávek stály BP více než 40 miliard USD. V roce 2013 se Transocean přiznal k obvinění z trestného činu a přestupku proti porušení zákona o čisté vodě a zaplatil více než 1 miliardu dolarů v občanskoprávních a trestních pokutách.

Únik ropy z BP přinesl značný tlak na společnost, aby nejen zmírnila její dopad během vrtání, ale také zvládla podstatnou negativní reklamu v měsících a letech následujících po úniku. Osada, která byla dokončena v dubnu 2016, se stala nejvýznamnějším environmentálním osídlením v historii United states.

Zásah do životního prostředí

Během úniku vláda dočasně zastavila veškeré činnosti v oblasti těžby ropy na moři, což ohrožovalo pracovní místa tisíců pracovníků na moři v oblasti Perského zálivu. Porota stále nerozhoduje o trvalých ekonomických a environmentálních dopadech úniku ropy z BP. Mnoho jednotlivců, kteří byli bez práce v rybářském, turistickém a ropném průmyslu, nemohli splnit své osobní finanční závazky, což způsobilo kaskádový efekt v celém regionu. Zůstávají také obavy ohledně ropy, která klesla na dno zálivu, a retardantů použitých ke zmírnění katastrofy.

Zákon o obnově z roku 2012 vyčlenil 80% fondů professional vypořádání ropných skvrn společnosti BP na ekologické a ekonomické oživení států Perského zálivu. Zbývajících 20% finančních prostředků šlo do svěřenského fondu odpovědnosti za únik ropy, který byl založen v roce 1986. Svěřenecký fond pomáhá při odstraňování a hodnocení škod z činností souvisejících s ropou.

Zisky BP a cena akcií

Ropná skvrna významně narušila finanční výkonnost společnosti BP a její cenu akcií, protože se zprávy o rozsahu katastrofy nadále šířily. Od konce dubna 2010 do června téhož roku ztratily kmenové akcie společnosti BP více než polovinu své hodnoty. Jak obchodníci spěchali, aby se zbavili, počet obchodovaných akcií vyskočil z několika milionů denně před únikem na stovky milionů akcií denně v následujících týdnech.

V červenci 2010 vykázala společnost British Petroleum rekordní čtvrtletní ztrátu ve výši 17 miliard USD, protože vyčlenila přibližně 32 miliard USD na pokrytí nákladů souvisejících s únikem. Společnost oznámila, že její generální ředitel Tony Hayward opustí svůj put up později v tomto roce. Společnost také pozastavila vyplácení dividend až do začátku roku 2011.

Někteří majitelé benzínových stanic BP v Usa hlásili klesající tržby a tento development přisuzovali negativní publicitě značky BP spojené s katastrofou. Do listopadu 2010 však společnost začala znovu vykazovat zisky a za čtvrtletí končící v září téhož roku oznámila zisk 1,8 miliardy USD. Ačkoli to bylo výrazně méně než přibližně 5 miliard USD ve stejném čtvrtletí roku 2009, představovalo to obrat ve finanční výkonnosti společnosti.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web

error: