Průvodce » Obchodování » Futures a komodity » Definice počáteční marže

Definice počáteční marže

Co je počáteční marže?

Počáteční marže je procento z kupní ceny cenného papíru, které musí být při použití maržového účtu kryto hotovostí nebo kolaterálem. Současný požadavek na počáteční marži stanovený nařízením T Federální rezervní rady je 50%. Toto nařízení je však pouze minimálním požadavkem, kde mohou akciové makléřské společnosti stanovit svůj požadavek na počáteční marži vyšší než 50%.

Jak funguje počáteční marže?

Chcete-li otevřít maržový účet u makléřské firmy, musí držitel účtu nejprve zaúčtovat určité množství hotovosti, cenných papírů nebo jiného kolaterálu, známého jako požadavek na počáteční marži. Maržový účet povzbuzuje investory, obchodníky a další účastníky trhu, aby využívali pákový efekt k nákupu cenných papírů s celkovou hodnotou, která je vyšší než dostupný zůstatek hotovosti na účtu. Maržový účet je v podstatě úvěrová linka, ve které je účtován úrok z nevyrovnaného zůstatku marže.

Shrnutí

  • Počáteční marže je procento z kupní ceny, které musí být zaplaceno v hotovosti při použití maržového účtu.
  • Předpisy Fedu v současné době vyžadují, aby počáteční marže byla stanovena na minimálně 50% kupní ceny cenného papíru. Burzy však mohou stanovit počáteční požadavky na marži vyšší než least Fedu.
  • Požadavky na počáteční marži se liší od požadavků na marži za údržbu, což je procento vlastního kapitálu, které musí být udržováno do budoucna.

Cenné papíry na maržovém účtu jsou hrazeny makléřskou společností hotovostí zapůjčenou majiteli účtu a jsou označeny jako kolaterál. Tento proces umožňuje zvětšení potenciálních zisků, ale také zvětšuje potenciální ztráty. V extrémním případě, že cenné papíry zakoupené na maržovém účtu poklesnou na nulovou hodnotu, musí držitel účtu vložit úplnou počáteční hodnotu cenných papírů v hotovosti nebo v jiném likvidním zajištění k pokrytí ztráty.

Zvláštní úvahy

U futures kontraktů stanovují burzy požadavky na počáteční marži na pouhých 5% nebo 10% kontraktu, který má být obchodován. Pokud je například futures kontrakt na ropu kótován na 100 000 $, může majitel futures účtu vstoupit na dlouhou pozici zveřejněním pouze počáteční marže 5 000 $ nebo 5% hodnoty kontraktu. Jinými slovy, tento požadavek na počáteční marži by držiteli účtu poskytl 20násobný pákový faktor.

Během období vysoké volatility trhu mohou futures burzy zvýšit požadavky na počáteční marži na jakoukoli úroveň, kterou považují za vhodnou, což odpovídá síle makléřských společností s akciemi zvyšovat počáteční úrovně marží nad úrovně vyžadované regulací Fedu.

Počáteční marže vs. marže údržby

Požadavek na počáteční marži je marže požadovaná při nákupu cenných papírů, která v současné době musí být alespoň 50%. Udržovací marže je částka vlastního kapitálu, která musí být udržována na maržovém účtu do budoucna. Minimální požadavek na udržovací rezervu stanovený Reg T je 25%. To znamená, že trader musí udržovat na účtu dostatek hotovosti nebo hodnoty kolaterálu k pokrytí 25% vlastněných cenných papírů.

Udržovací marže pomáhá zajistit držitelům účtu udržování kolaterálu na účtu, pokud hodnota jejich cenných papírů poklesne. Některé cenné papíry, zejména těkavé, budou mít vyšší požadavky na marži stanovené makléřskými společnostmi.

Příklad počáteční marže

Jako příklad předpokládejme, že držitel účtu chce koupit 1 000 akcií společnosti Fb, Inc., která je kótována na 200 USD za akcii. Celkové náklady na tuto transakci na účtu zůstatku hotovosti by byly 200 000 USD. Pokud si však držitel účtu otevře maržový účet a vloží požadavek 50% počáteční marže neboli 100 000 $, celková kupní síla se zvýší na 200 000 $. V takovém případě má maržový účet přístup k pákovému efektu dva na jednoho.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  • Obsah článku

  • Přihlásit se k odběru novinek o investování