Kalendář


Připravujeme pro vás kalendář s "earnings calls", IPOs, SPAC mergery a dalším.

Hlavní události dne s vlivem na trhy

Definice Pacific Rim

AkciePrůvodce.cz > Investování  > Finanční trhy  > Rozvojové trhy  > Definice Pacific Rim

Definice Pacific Rim

Co je to Pacific Rim?

Pacific Rim označuje geografickou oblast obklopující Tichý oceán. Pacific Rim pokrývá západní pobřeží Severní a Jižní Ameriky a pobřeží Austrálie, východní Asie a tichomořské ostrovy.

Velká část světové přepravy prochází tichomořským regionem, zejména mezi Čínou a Spojenými státy.

Mnoho zemí Tichého oceánu v posledních desetiletích rychle modernizovalo své ekonomiky a získalo přezdívky asijské tygry nebo asijské draky (Hongkong, Jižní Korea, Singapur a Tchaj-wan) a tygří mláďata (Indonésie, Malajsie, Filipíny, Thajsko a Vietnam) ).

Shrnutí

  • Pacific Rim je popis oblasti obklopující Tichý oceán, největší oceán na světě.
  • Tato oblast zahrnuje části Severní a Jižní Ameriky, ale je častěji spojována s Čínou, Austrálií a Jižní Koreou.
  • Většina světové přepravy prochází tímto konkrétním regionem, zejména zboží se přepravuje mezi Čínou a Spojenými státy.

Pochopení tichomořského okraje

„Pacific Rim“ je popis regionu, nikoli skupiny nebo organizace. Tichý oceán je největším oceánem na světě, takže s ním sousedí velmi mnoho zemí, a lze jej tedy považovat za součást regionu. Mezi největší a nejznámější tichomořské země a ekonomiky patří Čína, Austrálie a Jižní Korea. Spojené státy, Kanada a Mexiko mají všechny pobřeží Tichého oceánu, a lze je tedy považovat za součást regionu.

Asijské tygři a tygří mláďata

Asijští tygři jsou skupina rozvinutých ekonomik, které od 60. enable 20. století zažily díky svému vývozu vysokou úroveň ekonomického růstu. Hongkong, Jižní Korea, Singapur a Tchaj-wan jsou ekonomiky volného trhu a měly úspěch s elektronickým a technologickým exportem. Hongkong a Singapur jsou také významnými finančními centry. Čtyři tygři jsou považováni za inspiraci pro tygří mláďata, která jsou méně vyspělou, ale rychle rostoucí ekonomikou. Indonésie, Malajsie, Filipíny a Thajsko přecházejí od exportu s nízkými maržemi, jako je textil a oděvy, k elektronice s vyšší marží.

V letech od asijské finanční krize v roce 1997 obnovil region silný hospodářský růst.

Krize asijského finančního trhu

Krizi asijského finančního trhu v roce 1997 vyvolala devalvace thajského bahtu po zhroucení přehřáté ekonomiky, zejména vysoce spekulativního trhu s nemovitostmi. Centrální banka devalvovala měnu 1. července 1997 poté, co opakovaně popřela, že tak učiní. Půjčky do regionu vyschly a investoři rychle vybrali své peníze. Devalvace se shodovala s dlouhodobým plánovaným návratem Spojeného království z Hongkongu pod čínskou vládu po 155 letech v rámci britského impéria. Došlo k nejistotě související s krizí. Mezi nejvíce postižené země patřila Indonésie, Filipíny, Malajsie, Jižní Korea a Hongkong.

Záchranný balíček Mezinárodního měnového fondu zahrnoval liberalizaci kapitálových trhů, vysoké domácí úrokové sazby a navázání místních měn na hodnotu amerického dolaru. Area se během dvou permit vrátil k silnému ekonomickému růstu.

Trans-pacifické partnerství

Trans-pacifické partnerství (TPP) je obchodní dohoda, která byla podepsána 4. února 2016 v Aucklandu na Novém Zélandu mezi 23 národy Tichého oceánu vstoupilo by v platnost, kdyby to všechny signatářské národy ratifikovaly do dvou allow. Cílem dohody bylo snížit nebo vyloučit širokou škálu obchodních cel a měla poskytnout platformu pro širší regionální integraci. 12 původními signatáři byly Usa, Kanada, Mexiko, Austrálie, Japonsko, Singapur, Chile, Nový Zéland, Peru, Vietnam, Malajsie a Brunej.

Na začátku svého prvního roku ve funkci však Trump stáhl United states z TPP a dohoda byla rozpuštěna. Zbývající země vyjednaly novou obchodní dohodu nazvanou Komplexní a progresivní dohoda pro trans-tichomořské partnerství, která zahrnovala mnoho ustanovení TPP, a byla ratifikována v prosinci 2018.

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Žádné příspěvky

Komentář
Jméno
E-mail
Web