Průvodce » Obchodování » Obchodování s akciemi » Definice OTC (Over-The-Counter)

Definice OTC (Over-The-Counter)

Co je to přepážka?

In excess of-the-counter (OTC) označuje proces obchodování cenných papírů professional společnosti, které nejsou kótovány na formální burze, jako je New York Stock Exchange (NYSE). Cenné papíry, s nimiž se obchoduje přes přepážku, se obchodují prostřednictvím sítě broker-vendor, na rozdíl od centralizované burzy. Tyto cenné papíry nesplňují požadavky na kotování na standardní tržní burze.

Obchodní transakce probíhají prostřednictvím bulletinu In excess of the Counter Bulletin Board (OTCBB) nebo služby Pink Sheets. OTCBB je elektronická služba nabídek a obchodování, která umožňuje vyšší likviditu a lepší sdílení informací. Společnost Pink Sheet je soukromá společnost, která spolupracuje s makléři a obchodníky na uvádění malých akcií společnosti na trh.

Around-The-Counter vysvětlil

Akcie, které obchodují prostřednictvím OTC, jsou obvykle menší společnosti, které nemohou splnit požadavky na formální burzy. Obchoduje zde však také mnoho dalších druhů cenných papírů. Akcie, které se obchodují na burzách, se nazývají kótované akcie, zatímco akcie, které obchodují přes OTC, se nazývají neveřejné akcie.

OTC obchodování s cennými papíry zprostředkovateli, kteří jednají přímo mezi sebou prostřednictvím počítačových sítí a telefonicky pomocí OTCBB. Obchodníci jednají jako tvůrci trhu pomocí Pink Sheets a OTC Bulletin Board, které poskytuje Národní asociace obchodníků s cennými papíry (NSAD).

Shrnutí

 • More than-the-counter (OTC) označuje proces obchodování cenných papírů pro společnosti, které nejsou uvedeny na formální burze.
 • Cenné papíry, s nimiž se obchoduje přes přepážku, se obchodují prostřednictvím dealerské sítě, na rozdíl od centralizované burzy.
 • OTC obchodování pomáhá propagovat kapitálové a finanční nástroje, které by jinak professional investory nebyly k dispozici.
 • Společnosti s OTC akciemi mohou získávat kapitál prodejem akcií.

Druhy OTC obchodovaných cenných papírů

Akcie, které obchodují prostřednictvím OTC, nejsou jen malé společnosti. Některé známé velké společnosti jsou kótovány na OTC trzích. Například OTCQX obchoduje s akciemi zahraničních společností, jako jsou Nestle SA, Bayer AG, Allianz SE, BASF SE, Roche Holding Ag a Danone SA.

Americké depozitní certifikáty (ADR), které představují akcie na vlastním kapitálu, které se obchodují na devizách, se často obchodují OTC. Akcie obchodují tímto způsobem, protože podkladová společnost si nepřeje nebo nemůže splnit přísné burzovní požadavky. Cena 500 000 USD na seznamu NYSE – až 75 000 USD na Nasdaq – vytváří bariéru professional mnoho společností.

Nástroje jako dluhopisy se neobchodují na formální burze, protože banky vydávají tyto dluhové nástroje a prodávají je prostřednictvím sítí broker-dealer. Ty jsou také považovány za OTC cenné papíry. Banky šetří náklady na poplatky za směnné kurzy tím, že porovnávají nákupy a prodeje od klientů interně nebo od jiné makléřské firmy. Další finanční nástroje, jako jsou deriváty, také obchodují prostřednictvím dealerské sítě.

OTC sítě

Skupina OTC Marketplaces Group provozuje některé z nejznámějších sítí, jako je Best Sector (OTCQX), Undertaking Sector (OTCQB) a Pink Open Market. Ačkoli OTC sítě nejsou formální výměny, jako je NYSE, stále mají požadavky na způsobilost. Například OTCQX neuvádí seznam akcií, které se prodávají za méně než pět dolarů – označované jako penny inventory – společnosti se skořápkou nebo společnosti procházející bankrotem. Nejlepší trh OTCQX zahrnuje cenné papíry společností, které mají největší tržní stropy a větší likviditu než ostatní trhy.

Na OTC tržištích najdete akcie malých a rozvíjejících se společností. V závislosti na platformě kótování mohou tyto společnosti také předkládat zprávy regulačním orgánům Komise professional cenné papíry (SEC). Akcie OTCBB budou obvykle mít příponu „OB“ a musí finanční výkazy podávat u SEC.

Další obchodní platformou jsou Pink Sheets a tyto akcie se dodávají v široké škále. Tyto podniky nesplňují požadavky SEC. Zatímco nákup akcií tohoto druhu může vyžadovat menší transakční náklady, jsou prvotřídní professional manipulaci s cenami a podvody. Tyto akcie obvykle mají příponu „PK“ a není nutné, aby předkládaly finanční výkazy SEC.

Ačkoli Nasdaq funguje jako dealerská síť, akcie Nasdaq obecně nejsou klasifikovány jako OTC, protože Nasdaq je považován za burzu.

Klady a zápory OTC trhu

Jak již bylo zmíněno dříve, dluhopisy, ADR a deriváty také obchodují na OTC trhu. Investoři by však měli být při investování do spekulativnějších OTC cenných papírů velmi opatrní. Požadavky na registraci mezi platformami professional výpisy se liší a některé potřebné informace, jako jsou obchodní finance, mohou být obtížné najít.

Většina finančních poradců považuje obchodování s OTC akciemi za spekulativní podnik. Z tohoto důvodu musí investoři vzít v úvahu toleranci investičního rizika a to, zda mají OTC akcie místo ve svých portfoliích. Se zvýšeným rizikem OTC akcií však přichází možnost významných výnosů. Vzhledem k tomu, že tyto akcie obchodují za nižší hodnoty a obvykle za nižší transakční náklady, poskytují cestu k zhodnocení ceny akcií.

Akcie obchodující OTC nejsou obecně známé svým velkým objemem obchodů. Nižší objem akcií znamená, že nemusí být připraven kupující, až přijde čas na prodej vašich akcií. Také rozpětí mezi nabídkovou cenou a poptávkovou cenou je obvykle větší. Tyto akcie mohou provádět volatilní pohyby na jakýchkoli tržních nebo ekonomických datech.

OTC tržiště je alternativou professional malé společnosti nebo professional ty, kteří nechtějí kotovat na standardních burzách. Kótování na standardní burze je nákladný a časově náročný proces a mimo finanční možnosti mnoha menších společností. Společnosti také mohou zjistit, že kotace na OTC trhu poskytuje rychlý přístup ke kapitálu prostřednictvím prodeje akcií.

Klady

 • OTC poskytuje přístup k cenným papírům, které nejsou k dispozici na standardních burzách, jako jsou dluhopisy, ADR a deriváty.

 • Méně předpisů o OTC umožňuje vstup mnoha společnostem, které nemohou nebo nechtějí kótovat na jiných burzách.

 • Spekulativní investoři mohou obchodováním s nízkonákladovými penny akciemi dosáhnout významných výnosů.

Nevýhody

 • OTC akcie mají menší obchodní likviditu kvůli nízkému objemu, což vede ke zpožděním při finalizaci obchodu a širokým spready bid-question.

 • Méně regulace vede k méně dostupným veřejným informacím, šanci na zastaralé informace a možnosti podvodu.

 • OTC akcie jsou náchylné k volatilním pohybům při zveřejňování tržních a ekonomických údajů.

Příklady OTC cenných papírů v reálném světě

OTC Markets Team je operátorem finančních trhů pro OTCQX. „OTCMarkets.com“ uvádí seznam nejaktivněji obchodovaných společností a informace o zálohách a poklescích.

V daný den může celkový objem dolaru překročit 1,2 miliardy dolarů, přičemž více než 6 miliard akcií obchoduje s rukama. Mezi společnosti patří čínská multimediální společnost Tencent Holdings LTD (TCEHY), potravinářský a nápojový gigant Nestle SA (NSRGY) a zdravotnická společnost Bayer AG (BAYRY).

Kliněte pro ohodnocení článku!
[Celkem: 0 Průměrné hodnocení: 0]
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mohlo by vás také zajímat:

Akcie Průvodce

Akcie Průvodce

Tým nadšenců a zkušených investorů na téma - investování a obchodování, akcie, recenze, komodity, kryptoměny aj. Máte rádi investování a rádi píšete nebo si to chcete vyzkoušet?

Napište nám

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 • Obsah článku

 • Přihlásit se k odběru novinek o investování